Hastalıklar

Lenfoma Hastalığı Nedir?

Lenfoma hastalığı, bizi enfeksiyona karşı koruyan hücreler olan beyaz kan hücrelerinin kontrolden çıkıp lenf düğümlerinde birikmeye başlamasıyla ortaya çıkan bir kan kanseri türüdür.

Lenfoma hastalığı, bizi enfeksiyona karşı koruyan hücreler olan beyaz kan hücrelerinin kontrolden çıkıp lenf düğümlerinde birikmeye başlamasıyla ortaya çıkan bir kan kanseri türüdür. Lenfoma tek bir patoloji değildir, farklı özellikleri ve çoklu sunum biçimleri olan ve bu nedenle farklı klinik davranış ve tedavileri olan karmaşık bir hastalık grubudur.

Lenfoma, kemik iliği tarafından üretilen ve vücudun enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan, kontrolü kaybeden, anormal anormal şekilde bölünen veya gerektiğinde ölmeyen beyaz kan hücreleri veya lenfositler olan kan hücreleri olduğunda ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi kanseri türüdür. .

Normalde, beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve kanda, dalakta, bademciklerde, lenf düğümlerinde, adenoidlerde (bir lenfoid doku kütlesi) bulunan lenfatik sistem aracılığıyla tüm vücutta dolaşırlar. burnun ağızla birleştiği yerde bulunur) ve lenf.

Normal lenfositler, enfeksiyonlarla savaşmanın daha kolay olduğu lenf düğümlerinde (esas olarak koltuk altı, kasık ve boyun bölgesi) birikme eğilimindedir. Lenfomalı kişilerde hastalıklı lenfositler, lenfatik sistemin dalak gibi diğer bölümlerinde ve hatta lenfatik sistemin dışında (akciğerler, karaciğer vb.)

Lenfatik sistem

Lenfatik sistem, aşağıdakilerden oluşan bir doku ve organ ağıdır:

 • Lenf. Vücudu mikroplara karşı koruyan beyaz kan hücrelerini içeren sıvı.
 • Lenf damarları. Tüm vücutta lenf taşıyan damarlardır ve kan damarlarından farklıdırlar.
 • Lenf düğümleri. Tüm lenfatik damarlar tarafından bulunan bezlerdir.
  Dalakla birlikte bu ganglionlar enfeksiyonlarla savaşır.

Kemik iliği ve timus, lenfte bulunan hücreleri üretir. Her ikisi de bu sistemin bir parçasıdır.

Lenfoma hastalığı
Lenfoma hastalığı

Lenfoma Hastalığı Türleri

Birçok lenfoma türü vardır, ancak en yaygın olanları şu şekilde sınıflandırılabilir:

 • Yüksek dereceli veya agresif lenfomalar (diffüz büyük hücreli lenfoma, Hodgkin lenfoma, Burkitt lenfoma, periferik T lenfoma gibi):
 1. Genellikle semptomları vardır.
 2. Potansiyel olarak iyileştirilebilir, ancak tedavi edilmezse aylar içinde ölümcül olurlar.
 3. Her zaman her durumda ve hastanın durumu izin verdiğinde tedavi edilirler.
 • Yavaş veya düşük dereceli lenfomalar (örn. foliküler lenfoma, marjinal lenfoma, lenfositik lenfoma).
 1. Genellikle tanı anında asemptomatiktirler.
 2. Genellikle, örneğin rutin bir tıbbi muayenede veya başka bir hastalık muayenesinde tesadüfen teşhis edilir.
 3. Genellikle tedavi edilemezler, ancak hastalar tedavi görmeden uzun yıllar normal hayatlarına devam edebilirler.
 4. Sadece semptom verdiklerinde tedavi edilirler. Bu, tedavi olmadığı anlamına gelmez, sadece çoğu durumda tanı anında tedaviye başlamanın gerekli olmadığı anlamına gelir.

Dünyada Lenfoma Hastalığı Dağılımı

İspanya’da her yıl teşhis edilen yeni lenfoma vakalarının sayısı 100.000 kişi başına yaklaşık 10 vakadır, bu rakam Avrupa ortalaması ile hemen hemen aynıdır (yılda 100.000 kişi başına 9.8 vaka). Hastalık erkeklerde (ülkemizde teşhis edilen tüm vakaların %60’ı) kadınlara göre (%40) biraz daha sık görülmektedir.

Öte yandan, insidansının daha düşük olduğu (yılda 100.000 kişi başına 2.4 yeni vaka) Hodgkin lenfoma adı verilen özel bir lenfoma alt tipi vardır.

Her halükarda, bunlar, kadınlarda meme kanseri (yılda 100.000 kadın başına 85 yeni vaka) ve erkeklerde prostat kanseri (100.000 erkek ve yılda 97 yeni vaka) gibi çevremizdeki en yaygın kanserlerle karşılaştırıldığında nadir görülen hastalıklardır. .

Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşı başlıklı makalemizde Böbrek Taşı ve Renal litiazis hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat