BeslenmeHastalıklarSağlık

Liken Planus İçin Yasak Gıdalar

Liken planus farklı nedenlere sahip olabilen nadir bir inflamatuar hastalıktır. Genel olarak, bazı ilaçlara veya kimyasal elementlere karşı alerjilerin de tetikleyebileceğine inanılsa da, vücudun kendi reaksiyonunun neden olduğu bir otoimmün patoloji olarak kabul edilir.

Liken planus nedir?

Farklı nedenlere sahip olabilen nadir bir inflamatuar hastalıktır. Genel olarak, bazı ilaçlara veya kimyasal elementlere karşı alerjilerin de tetikleyebileceğine inanılsa da, vücudun kendi reaksiyonunun neden olduğu bir otoimmün patoloji olarak kabul edilir.

Liken planus, cildin farklı bölgelerinde ve ayrıca mukoza zarlarında, ağız dokularında ve vajinal bölgede görülebilen menekşe veya beyazımsı lekeler şeklinde kendini gösterir. Enflamasyona tahriş veya kaşıntı eşlik edebilir ve en şiddetli vakalarda ağrılı olabilir.

Liken planusu doğal olarak iyileştirmek için, bu hastalığın neden olduğu rahatsızlığı önlemeye yardımcı olabilecek uygun bir diyet gereklidir. Liken planus için hangi yiyeceklerin yasak olduğunu bilmek istiyorsanız, bunlardan kaçınabilmeniz için netsağlıkda en eksiksiz listeyi detaylandırıyoruz.

Liken Planus Hastalığı İçin Yasaklı Gıdalar

 

Baharatlı Yiyecekler

Liken planus için iyi olan biber, acı biber, acı biberle tatlandırılmış yiyeceklerden kaçınmaktır. Genel olarak, ağızda ağrı veya tahrişi artıran oral liken planustan muzdaripseniz, acı biber papüllerin (hatta yaraların) durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Ayrıca wasabi, mojo picón veya iyi miktarda sarımsak veya yaban turpu içeren hardal veya acı soslardan da kaçınılmalıdır. Baharatlı yiyeceklerin alınması sadece ağzı etkilemekle kalmaz, çünkü vücut tarafından emildiğinde etkileri liken planus belirtileri olan diğer herhangi bir alanda fark edilebilir.

Fındık

Bazı insanlarda, sağlıklı kuruyemişler, belirli bölgelerde liken planusun neden olduğu iltihaplanmayı şiddetlendirebilecek veya hatta yeni lekelerin veya iltihaplı alanların ortaya çıkmasına neden olabilecek alerjik reaksiyonlara neden olarak, etkilenen bölgelerin genişlemesini artırarak liken planus tedavisini zorlaştırabilir.

Ek olarak, badem veya fındık gibi kuruyemişlerin dokusu serttir ve oral liken planusu olan bir kişi için çiğnemek zor olabilir.

Çay ve kahve

Liken Planus İçin Yasak Gıdalar çay ve kahve
Liken Planus İçin Yasak Gıdalar çay ve kahve

Liken planus için yasaklanmış bu yiyecekler listesinde sırasıyla tein ve kafein içerdiklerinden çay ve kahve eksik olamazdı. Her iki maddenin de doğal olarak uyarıcı özellikleri vardır, liken planusu içeren inflamatuar döküntülerin daha da gelişmesini teşvik edebilen bir kalite.

Yüksek oranda küflenmiş peynirler

Liken planusunuz varsa, uzak durmanız gereken başka bir yiyecek de ağır eskitilmiş peynirlerdir. Dokusu ve güçlü aroması, genellikle tarife kırmızı biber gibi baharatların eklenmesiyle zenginleştirilir. Bu nedenle süzme peynir, yoğurt veya taze peynir gibi diğer daha yumuşak süt ürünleri tercih edilmelidir.

Çok sıcak yemekler

Liken Planus İçin Yasak Gıdalar çorba
Liken Planus İçin Yasak Gıdalar çorba

Derilerinde ve özellikle ağızlarında liken bulunan kişiler, özellikle hastalığın dakik ve özellikle agresif bir dönemi tetiklendiğinde, iltihaplanma ve tahrişi daha da artıracaklarından çorbalara özellikle dikkat etmelidir.

Başka bir deyişle, liken planus için yasak gıdalar, genel olarak veya çok sıcak olan kalın soslu kaşık yemekleridir.

Çikolata

Çözünür kakao da dahil olmak üzere tüm çeşitlerinde çikolata, liken planus için de yasak bir gıdadır. Sadece kahve gibi heyecan verici maddeler içerdiği için değil; ancak buna ek olarak, araştırmalar devam etmesine rağmen, fazladan bu hastalığın semptomlarını kötüleştirebilecekleri düşünülen, yağların ve şekerlerin, besinlerin fazladan bir katkısını varsayabilmektedir.

Narenciye

Portakal, limon, greyfurt… Bu tür meyvelerin asitlik derecesi yüksektir ve bu nedenle liken planustan etkilenen mukoza zarının maruz kaldığı tahrişin artmasına katkıda bulunurlar. Dengeli bir diyette meyve eksik olamaz, ancak hastalıktan muzdarip olması durumunda başkalarını tercih etmek tercih edilir.

İyi bir alternatif, turunçgiller gibi dokularda tahrişe veya iltihaplanmaya neden olmadan iyi miktarda C vitamini sağlayan kırmızı meyvelerdir.

Alkollü veya gazlı içecekler

Liken planus için kaçınılması gereken bir diğer yiyecek, herhangi bir alkollü ve/veya gazlı içecek türüdür. Bunlar, ciltte veya ağızda liken olup olmadığına bakılmaksızın, bu hastalığın neden olduğu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyette eşit derecede elverişsizdir. Her iki içecek türü de mideyi ve bunlarla temas eden herhangi bir mukozayı tahriş eder.

İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar

Çoğu durumda, liken planus lekelerinin ve diğer semptomlarının ortaya çıkmasına neden olan vücudun abartılı otoimmün tepkisini hangi maddelerin tetiklediğini veya şiddetlendirdiğini belirlemenin zor olduğunu unutmayın.

Ancak liken planus için yasak gıdalar listesine işlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdaların dahil edilmesi gerekiyordu, çünkü bu tür gıdalarda hastalığın olumsuz etkilerine neden olabilecek veya arttırabilecek boyalar, koruyucular veya gıda katkı maddeleri yaygın olarak kullanılıyor.

Ham ve sert dokulu sebzeler

Liken planus tedavisi için, hastalığa yakalanan kişinin dengeli bir diyetin gerektirdiği kadar sebze yiyebilmesi (ve yemesi) gerekir. Bununla birlikte, haşlanmış veya buharda pişirilmiş sebzeleri yemek tercih edilir.

Öte yandan biber, domates veya patlıcan gibi sebzelere özel dikkat gösterilmelidir; Onları yerken, sağlıklı olmaları ve iltihaplanma sürecini arttırmamaları için optimal bir pişirmeye sahip olmaları gerekir. Bunu yapmak için, bu yazıda size sebzeleri nasıl buharda pişireceğinizi öğretiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat