Hastalıklar

Lupus (Kelebek) Hastalığı

Dünyada, büyük çoğunluğu kadın olan beş milyon insan, kronik bir otoimmün hastalık olan lupus hastalığından muzdariptir. Bağışıklık sistemi, vücuttaki yabancı veya yabancı maddelerle savaşmak için tasarlanmıştır. Lupuslu kişilerde bağışıklık sistemi vücudun kendisine saldırır ve yanlışlıkla kalp, akciğerler, böbrekler, cilt ve hatta beyin gibi sağlıklı organlara zarar verebilir. Sistemik lupus eritematozus (SLE), lupusun en yaygın türüdür ve çoğu insan tarafından “lupus” olarak tanımlanır. Diğer lupus türleri kutanöz eritematozus, ilaca bağlı veya yenidoğandır.

Lupus hastalığı, otoimmün hastalıkların bir parçasıdır. Vücudun bağışıklık sistemi normalde vücudu virüslerden, bakterilerden ve antijen adı verilen diğer yabancı maddelerden korumak için antikor adı verilen proteinler üretir.

Lupus hastalığı gibi otoimmün bir hastalıkta, bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi hücrelerini yabancı parçacıklar (antijenler) olarak tanımlar ve onları ortadan kaldırmak için harekete geçerek “kendisine” karşı antikorlar üretir. Bu antikorlara “otoantikorlar” denir ve kendi antijenleriyle bağlanarak iltihaplanma ve doku hasarına neden olan bağışıklık kompleksleri oluştururlar.

Sistemik lupus eritematozus (SLE) aynı zamanda adından da anlaşılacağı gibi sistemik bir hastalıktır. Bu, birçok organı (deri, eklemler, böbrekler, kalp, akciğerler vb.) etkileyebileceği anlamına gelir, ancak lupus hastalarının yarısında hemen hemen cilt ve eklem tutulumu vardır.

Lupus hastalığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır, yani bağışıklık sisteminin etkisi, etkilenen organlarda uzun bir süre ve hatta yaşam boyunca devam eden iltihaplanmaya neden olur. Bununla birlikte, lupus, artan aktivite veya alevlenme (alevlenme) dönemlerini hareketsizlik dönemleri (remisyon) ile birleştirerek kendini gösterir.

Uygun izleme ve tedavi ile lupuslu kişilerin %90’ından fazlasının normal bir yaşam beklentisi vardır. Farklı derecelerde ve yoğunluklarda ortaya çıkabilir: Tedavisi ve kontrolü daha zor olan hafif, orta ve şiddetli vakalar vardır.

Lupus hastalığı
Lupus hastalığı

Lupus (Kelebek) Hastalığı Dünya Dağılımı

1000 kişiden yaklaşık 1’inde lupus var. Dünyada lupuslu 5 milyondan fazla insan var.

Lupus, farklı ırklardan, etnik gruplardan ve yaşlardan hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir. Ancak kadınları erkeklerden çok daha fazla etkiler ve her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen 15-44 yaşları arasında daha sık görülür.

Hastalık tüm ırklardan ve etnik kökenlerden insanları etkilese de, karışık ırktan Latin Amerikalılar, Afrikalı Amerikalılar ve Asyalılar daha sık acı çekiyor.

Lupus Hastalığı Türleri

Sistemik lupus eritematoz. En yaygın olanıdır ve vücudun birçok bölümünü etkileyebilir. Hiçbir hastada tam olarak aynı klinik belirtiler görülmediğinden ve semptomları diğer hastalık veya durumlarınkilerle karıştırılabildiğinden teşhis koymak zor olabilir.

Kutanöz lupus eritematozus. Genellikle sadece cildi etkiler ve yüzde, bacaklarda ve/veya kollarda döküntü ile karakterizedir.

İlaçlı lupus. Tüm lupus vakalarının %10’unu temsil eder ve belirli ilaç türlerine tepki olarak ortaya çıkar. Semptomları sistemik formunkine benzer, ancak genellikle daha hafiftir ve ilaç kesildiğinde kaybolur.

Yenidoğan lupusu. Yeni doğanları etkileyen nadir bir lupus türü. Annenin antikorları yenidoğanda bulunduğundan, lupuslu annelerin çocuklarında gelişebilir. Semptomlar genellikle 6-8 aylıkken kaybolur, bu da maternal antikorların tamamen ortadan kaldırılmasıyla aynı zamana denk gelir.

Bir önceki yazımız olan Sıtma Hastalığı başlıklı makalemizde Sıtma ve Sıtma Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat