Yaşam

Manipülatif bir insan olup olmadığımı nasıl anlarım?

Manipülatif bir insan olup olmadığınızı nasıl anlayacağınız sorusunu cevaplamak ve psikolojik profilin ne olduğunu ve bu tip bireyin temel ayırt edici özelliklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Manipülatif bir insan mısınız? Kendinize bu soruyu hiç sorduysanız veya yakın çevrenizde manipülatif birini nasıl tanıyabileceğinizi merak ettiyseniz, bu netsağlık makalesine dikkat edin. Manipülatif insanlar, başka hiçbir şeyi umursamadan kendi vizyonlarını ve iş yapma biçimlerini empoze etmeye çalışan, sadece kendi çıkarları için hareket eden ve başkalarının düşünceleri üzerinde mutlak güç kullanmak isteyen ve böylece sonunda onlara her şeyi vermek isteyen kişilerdir. gerçekten istiyorlar ve can atıyorlar. Kısacası bunlar, duygusal olarak bize zarar vermelerini önlemek için zamanında tanımak ve tespit etmek daha iyi olan zehirli insanlardır. Manipülatif bir insan olup olmadığınızı nasıl anlayacağınız sorusunu cevaplamak ve psikolojik profilin ne olduğunu ve bu tip bireyin temel ayırt edici özelliklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Psikolojik manipülasyonun tanımı

Zihinsel veya psikolojik manipülasyon, bir kişinin diğeri veya başkaları üzerinde, bencil davranışı ve kötü niyeti ifade eden, ikna ve baskı taktikleri ve teknikleri aracılığıyla uyguladığı zihinsel kontrol olarak tanımlanabilir. Manipülatif kişi, manipüle edilen kişinin hem eylemlerini hem de duygu ve düşüncelerini, yalnızca kişisel ihtiyaç ve çıkarlarını tatmin etmek amacıyla zihinsel olarak istikrarsızlaştırma noktasına kadar etkilemeyi başarır.

Bu psikolojik manipülasyon her ortamda ve kişilerarası ilişkide gelişebilir, bu nedenle hem ailelerde hem de çiftlerde, arkadaşlar arasında, işyerinde vb.

Manipülatif bir insan özellikleri

Manipülatif bir insan olup olmadığınızı anlayabilmeniz ve çevrenizde bu rolü uygulayan birini belirleyebilmeniz için, onların psikolojik profilinin nasıl olduğunu açıklayacağız. Manipülatif bir kişinin temel özelliklerinin neler olduğunu keşfetmek için okumaya devam edin:

 • Güvensiz bir insandır: aksi gibi görünse de, bencil ve baskın tavrı, reddedilme, güç kaybı veya hayatındaki değişiklik korkularını gösterir.
 • Kendine güvenmiyor: Aksini kanıtlamaya çalışsa bile özgüveni çok düşük.
 • Her türlü kişilerarası ilişki onu rahatsız eder. Bu nedenle, güvensizliği bunu başkalarına yansıtmaya çalışır ve her şeyde mutlak doğrunun sadece kendisinin olduğunu açıkça ortaya koyarak gizlemeye çalışır.
 • Hayal kırıklığına dayanamaz: Gücü tehlikeye girerse veya risk altındaysa, manipülatif tutumu maksimuma çıkarılabilir ve hatta hem fiziksel hem de sözlü olarak agresif bir tutum sergileyebilir.
 • Yıkıcı eleştiri yayan hoşgörüsüz bir kişidir.
 • Bencildir ve kanıtları reddeder.
 • Bir şeyin kontrolünün dışında olmasına dayanamaz, her şeyi öğrenmesi ve her durumun kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmesi gerekir.
 • İyi bir imajı başkalarına iletme fikrine takıntılıdır.
 • Başkaları tarafından analiz edilmeyi sevmez ve sosyal değerlendirmeyi reddeder.

Manipülatif bir insan nasıl davranır?

Artık psikolojik profilin ne olduğunu bildiğinize göre, manipülatif bir kişinin günlük olarak nasıl davrandığını ve onu basit bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olabilecek tutum ve davranışların neler olduğunu göreceğiz.

Zayıflıkları tespit eder ve onları incitmek için kullanır

Manipülatif biri, manipüle edilen kişinin zayıflıklarının ne olduğunu çok iyi bilir ve onları gün ışığına çıkarmaktan ve onları incitmek ve zayıflatmak için kullanmaktan çekinmez. Diğerinin temel korkularının ve güvensizliklerinin ne olduğunu çabucak tanımlar ve varlığı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için diğerine bununla işkence edebilir.

Manipülatif bir insan
Manipülatif bir insan

Başkalarını suçlar

Manipüle edilen kişinin belirli şeyleri düşündüğü veya bir şeyi yapıp yapmadığı için suçluluk duymasını sağlar. Ayrıca, sorumluluklarını üstlenmeme ve bunları tereddütsüz başkalarına devretme konusunda da uzmandır.

Yalanlar

Manipülatif bir kişi konuşmaktan daha fazla yalan söyler. Karşısındakini herhangi bir şeye inandırmanın yanı sıra, ne kadar gerçek dışı olursa olsun, yanlış bilgi yaymaya ve gerçekleri değiştirmeye meyillidir. Yeteneği iknadır ve her şeyi mükemmel bir şekilde tartışır. Aşağıdaki makalede, yalan söyleyen insanlarla nasıl başa çıkılacağını görebilirsiniz.

Buna ek olarak, genellikle kendisi ve özel hayatı hakkında bilgileri gizler, ancak tam tersine, her zaman diğer kişi hakkında her şeyi bilmek ister, onun hakkında birçok bilgi vermesini sağlar.

Hedeflerine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapar

Onun için amaç her zaman araçları haklı çıkarır. Aklında kim ya da ne olursa olsun, tüm gücüyle ulaşmak istediği bir şey varsa, onu elde etmek için her şeyin üstesinden gelebilir. Zalim mi yoksa bencil mi davranacağı umrunda değil, önceliği ne olursa olsun kazanma stratejisini uygulamak olacak.

Çok fazla soru sorar

Sohbetlerinde genellikle ilgilendiği konu hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmek için çok soru sorar. Böylece o kişi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Bu anlamda hareket etme şekli doğrudan değildir, ancak kendisini en çok ilgilendiren bilgileri azar azar ortaya çıkarmak için genellikle ana soru etrafında dönen sorular sorar. Bu şekilde, manipüle edilen kişi fark etmeden bunu yapar.

Manipülatif bir kişiyi tanımanıza yardımcı olabilecek diğer eylemler şunlardır:

 • Bir başkasının söylediği sözleri her an kullanır, çarpıtır ve kendisine karşı kışkırtır.
 • Daha önce söylediklerinden sorumlu değildir, eğer onunla yüzleşirse, açığa vurduğunu kökten değiştirebilir ve hatta bu sözleri telaffuz ettiğini inkar edebilir.
 • Başkalarını yapmak istemediklerini yapmaya veya kendi başlarına asla yapmayacakları şeyleri yapmaya teşvik eder.
 • Konuşmalarda konuyu kökten değiştirme eğiliminde.
 • Çok kıskanç bir insan olarak gösterilebilir.
 • Diğer insanların tercihlerini, isteklerini veya ihtiyaçlarını umursamaz veya dikkate almaz.

 

Bir önceki yazımız olan Toksik bir kişiden nasıl uzaklaşılır başlıklı makalemizde toksik bir kişiden nasıl uzaklaşılır, Toksik bir kişiden uzaklaşmak ve Toksik bir kişiden uzaklaşmak için önlemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat