HastalıklarSağlık

Meme kanseri ameliyatından sonra lenfödemi riski nasıl azaltılır?

Lenfödemi önlemeye yardımcı olmak için belirli aktivitelerden kaçınarak lenfatik sıvı üretimini azaltın. Bunlar arasında sıcak banyolar ve bulaşık yıkama gibi aşırı ısı; paspaslama, süpürme, güneşlenme, güneşe maruz kalma ve güneş yanığı ve aşırı soğuk gibi tekrarlayan yorucu egzersiz.

Meme kanseri ameliyatı olan kadınlar, kanserin yayılıp yayılmadığını belirlemek için sıklıkla koltuk altındaki lenf bezlerini incelerler. Kanser hücreleri varsa cerrah koltuk altındaki lenf bezlerini çıkarır. Bu çıkarma işlemi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan protein sıvısı olan lenf sıvısının uygun akışı ve filtrasyonu ile bir komplikasyon yaratabilir. Lenfatik sistem, dolaşım sisteminin karmaşık kan damarları ile birlikte cildin yüzeyine yakın çalışır. . Büyük lenf düğümleri cerrahi olarak çıkarıldığında, bu küçük kan damarları için yük değişiklikleri, sıvıyı koldan dışarı taşır ve vücudun geri kalanına yönlendirir. Lenf sıvısının bu daha küçük kanallara filtre edilmemesi, lenfödem olarak bilinen bir duruma neden olabilir. kol, el, parmaklar, göğüs ve göğüs içinde sıkışan lenf sıvısının neden olduğu dokuların şişmesi.

Meme kanseri ameliyatından sonra lenfödemi riski nasıl azaltılır?

Lenfödemi önlemeye yardımcı olmak için belirli aktivitelerden kaçınarak lenfatik sıvı üretimini azaltın. Bunlar arasında sıcak banyolar ve bulaşık yıkama gibi aşırı ısı; paspaslama, süpürme, güneşlenme, güneşe maruz kalma ve güneş yanığı ve aşırı soğuk gibi tekrarlayan yorucu egzersiz.

Meme kanseri ameliyatından sonra lenfödemi riski nasıl azaltılır
Meme kanseri ameliyatından sonra lenfödemi riski nasıl azaltılır

Lenfatik damarların yolunu izleyin. Dolaşımı kısıtlayabilecek trafik sıkışıklığı oluşturmayın. Bileğe dar giysiler veya takılar takmak elin şişmesine neden olabilir. Dar sütyenler dolaşımı keserek lenfatik akışı engelleyebilir. Sütyen çıkarıldıktan sonra ciltte bir girinti varsa, çok sıkı olduğu anlamına gelir. Etkilenen kolla ağır alışveriş poşetleri taşımak, kola giden lenfatik sıvıyı artırabilir ve şişmeye neden olabilir. Yiyecekleri bir kerede taşımak yerine, kollarınızı değiştirin veya birkaç gezi yapın. Sağlık uzmanlarına tansiyon takibi için hangi kolu kullanacaklarını sorun. Her iki kol da etkilenmişse iki taraflı ameliyat durumunda ayak bileğinden tansiyon alınabilir.

Enfeksiyonlara dikkat edin. Enfeksiyonlar sadece lenfödem tarafından daha da kötüleştirilemez, aynı zamanda buna neden olabilirler. Sıkışan lenf sıvısı bakterileri temizleyemediği için basit bir enfeksiyon oldukça ciddi hale gelebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Etkilenen kolun altını normal bir ustura ile tıraş ederken çok dikkatli olunmalıdır. Manikürcüler tırnak etlerini kesmemeli ve tüm aletler müşteriler arasında otoklavlanmalıdır. Bahçede uzun eldiven giymek kesikleri önleyebilir. Dikiş yaparken bir yüksük kullanın. Çizilme riskini azaltmak için evcil hayvanların pençeleri düzenli olarak kesilmelidir. Cildinizi böcek ısırıklarından korumak için dışarıdayken böcek kovucu kullanın. Tansiyon takibinde olduğu gibi, etkilenen kısımdan kan alınmamalıdır.

Lenfödemi önlemek için koruyucu önlemler alın. Böcek ısırıkları, çizikler veya diğer kesikler için alanı sabun ve hidrojen peroksit ile temizleyin. Ardından, topikal bir antibakteriyel merhem sürün ve bir bandajla örtün. Olağandışı şişmelere dikkat edin. Şişlik gelişirse doktorunuzu arayın. Bu, oral antibiyotiklerin gerekli olduğunun bir işareti olabilir.

İdeal kilonuzu koruyun. Bu, lenfödemle savaşmanın veya kontrol altına almanın en iyi yollarından biridir. Fazla kilolu olmak, vasküler sisteminizdeki baskıyı artırır ve bu da lenfatik sisteminize baskı yapar. Sebze ve lif açısından zengin, az yağlı bir diyet uygulayın. Vücuttaki kan ve lenf sıvısının dolaşımını artıran egzersiz, vücutta sıkışan lenf sıvısının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Pennsylvania Üniversitesi’nden PAL Tıp Okulu’ndaki son araştırmalar, ağırlık kaldırma egzersizlerinin, beş veya daha fazla lenf nodu çıkarılmış kadınlarda lenfödemi yüzde 70’e kadar iyileştirebileceğini gösteriyor. Yüzme, lenfödem azaltmak ve önlemek için en iyi egzersizlerden biridir. Su basıncı kolda doğal bir masaj oluşturur. Yüzme, lenf sıvısını kolunuzdan yukarı ve dışarı doğru iterek doğal bir pnömatik pompa gibi çalışan kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olur. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, riskleri doktorunuzla iyice tartışın.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde Meme kanseri, Meme Kanseri Belirtileri ve Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat