Hastalıklar

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

Meme kanseri belirtileri neledir söylemeden önce meme kanseri nedir bunu iyice anlayalım. Meme kanseri, meme dokusundaki hücreler normalden daha hızlı bölündüğünde ortaya çıkar, bu değişiklik nedeniyle meme bezinde bir nodül veya tümör görünümüne yol açarr.

Meme kanseri belirtileri neledir söylemeden önce meme kanseri nedir bunu iyice anlayalım. Meme kanseri, meme dokusundaki hücreler normalden daha hızlı bölündüğünde ortaya çıkar, bu değişiklik nedeniyle meme bezinde bir nodül veya tümör görünümüne yol açar. Bu hücrelerin infiltrasyonu farklı seviyelerde olabilir, bu nedenle meme kanseri hakkında konuştuğumuzda bu olabilir: lokalize bir büyüme veya yayılmış lenfatik veya büyük damarlar yoluyla. Erkeklerde de bu kanser türü gelişse de, hedef popülasyon kadınlardır. Şu anda, hızlı önleme ve teşhis gerektiren büyük çağrışımları olan bir hastalıktır, bu yüzden netsağlık’da meme kanseri semptomlarının neler olduğunu açıklamak istiyoruz.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Meme kanserinin erken evrelerinde klinik görünüm yoktur. Bu sessiz aşamadan dolayı kadınların meme taraması veya kendi kendine muayene programlarına katılmaları, jinekoloji kontrollerine gitmeleri ve mamografi gibi tamamlayıcı önleyici tetkikleri yaptırmaları çok önemlidir.

Tümör büyüdükçe, daha önce var olmayan nodüller ortaya çıkar, genellikle düzensiz bir şekle sahiptirler ve çoğu durumda incinmezler. Palpasyonla tespit edilirler ve memede veya koltuk altında bulunabilirler.

Meme kanserinin ortaya çıkmasıyla birlikte gelişebilecek diğer değişiklikler, bazı memelerin boyut, şekil ve/veya dokusundaki değişikliktir.

Meme ucunun geri çekilmesi veya batması gibi değişiklikler olması mümkündür.

Göğüs derisi seviyesinde değişiklikler görülebilir: ülserler, renk değişikliği veya büzme (portakal kabuğu).

Kolları kaldırırken göğüslerden birinde daha az hareketlilik görülebilir.

Genel düzeyde ve daha ileri aşamalarda kemik ağrısı, meme ağrısı, kol şişmesi veya kilo kaybı bulabiliriz.

Tüm bu semptomlar tek tek veya bir araya gelebilir, bu da memede bir tümörün var olma olasılığını görmemizi sağlar. Bu nedenle sağlık sistemi memeleri muayene etmekte ve tıbbi kontrollere dikkat etmekte ısrar etmektedir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Nasıl Önlenir başlıklı makalemizde Meme kanseri ve Meme Kanseri Nasıl Önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat