HastalıklarSağlık

Meme Kanseri Nasıl Önlenir

Meme kanseri, özellikle dünyanın her yerindeki kadınlar için büyüyen bir endişe haline geldi. Kadınları bilinçlendirmek ve düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yaptırmaya davet etmek için her geçen gün daha fazla kampanya var ve bu da şüphesiz birçok meme kanseri vakasının başlangıç ​​aşamasında tespit edilmesine yardımcı oluyor, ancak bu yeterli değil.

Meme kanseri, özellikle dünyanın her yerindeki kadınlar için büyüyen bir endişe haline geldi. Kadınları bilinçlendirmek ve düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yaptırmaya davet etmek için her geçen gün daha fazla kampanya var ve bu da şüphesiz birçok meme kanseri vakasının başlangıç ​​aşamasında tespit edilmesine yardımcı oluyor, ancak bu yeterli değil. Ve diğer kanser türlerinde olduğu gibi, bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. Bu nedenle netsağlık’da meme kanserini nasıl önleyeceğinizi ve sağlığınızı nasıl koruyacağınızı keşfetmeniz için size bazı anahtarlar veriyoruz.

Meme Kanseri Nasıl Önlenir

Meme kanserine yol açabilecek çeşitli risk faktörleri vardır. Bu hastalığa en yatkın kişiler:

  • Kadınlar, özellikle 45 yaş üstü
  • Genetik yatkınlığın bu hastalıkta önemli bir faktör olduğu keşfedildiğinden birinci derece akrabalarında (anne, baba, kız kardeş) meme kanseri vakası olanlar
  • Yoğun meme dokusuna sahip kadınlar
  • Alkolizm öyküsü olan, sigara içen, aşırı kilolu veya hareketsiz bir yaşam süren kadınlarda meme kanseri riski daha yüksektir.

Ayrıca meme kanseri nedenleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bu makalemizi de inceleyiniz.

Günde biraz ılımlı bir egzersizin, örneğin yarım saatlik bir yürüyüşün, göğüs kanserinin yanı sıra kalp hastalığı, diyabet veya osteoporozdan korunmamıza etkili bir şekilde yardımcı olabileceğini gösteren birçok çalışma ve araştırma var. Daha yoğun fiziksel aktivite yapan kadınlar meme kanseri riskini %25’e kadar azaltabilir.

meme kanseri nedenleri neler
meme kanseri nedenleri neler

Yeme alışkanlıklarımızın sağlığımızı doğrudan etkilediği hiç kimse için bir sır değil. Bu nedenle, meme kanserini önlemek için sağlıklı bir kiloyu korumamıza izin veren dengeli bir diyet yemek önemlidir. Çok miktarda abur cubur alımıyla yüksek yağlı diyetler sadece sağlığımıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda meme kanseri riskini artırarak fazla kilolu olmamıza da neden olabilir. Antioksidanlar açısından zengin yiyecekleri ve Akdeniz diyetine özgü yiyecekleri günlük diyetimize dahil etmek, bu hastalığın önlenmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Kilomuza dikkat etmek de meme kanserini önlemek için temel bir unsurdur. Model bir figüre sahip olmak değil, özellikle meme kanseri riskinin arttığı menopoz sonrası dönemde, yaşımıza ve boyumuza göre sağlıklı bir kiloyu korumakla ilgilidir.

Sigara meme kanseri için önemli bir tetikleyici

Akciğer, gırtlak, dil veya gırtlak kanseri gibi diğer kanserlerden farklı olarak meme kanseri durumunda sigara ile bu hastalık arasında bu kadar doğrudan ve yakın bir ilişki gösterilememiştir. Bununla birlikte, tütün sağlığa açıkça zararlıdır, serbest radikallerin üretimini arttırır, bu nedenle onu bir kenara bırakmak meme kanserini önlememize yardımcı olarak sağlığa önemli ölçüde fayda sağlayabilir. Aynı tavsiye, bol ve sık alkol tüketen kadınlar için de geçerlidir.

Aktris Angelina Jolie veya şarkıcı Anastasia gibi kişilikler tarafından zaten uygulanmış olan meme kanserini önlemenin çok daha sert bir yolu çift mastektomidir. Bu oldukça invaziv alternatif, BRCA 1 geninin varlığı nedeniyle hastalığa yakalanma yüzdesi yüksek olan kadınlar için bir seçenek haline geldi.

Mastektomi, Jolie’nin durumunda %87’den sadece %5’e çıkan meme kanserine yakalanma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Ancak bu kararı vermeden önce kadının doğrudan akrabalarında meme kanseri vakaları olması ve BRCA 1 genine sahip olup olmadığını belirlemek için pahalı bir araştırmadan geçmesi gerekir.

Meme kanserini engellemek için yumurtalıkların alınması

Meme kanseri olma olasılığı yüksek olan kadınlar için bir diğer alternatif ise doğurganlık dönemi bittiğinde veya kadın anne olmak istememeye karar verdiğinde yumurtalıkların alınmasıdır. Bu müdahalenin, meme kanserini önlemeye yardımcı olmada ve güçlü bir aile öyküsü olan kadınlarda şansı azaltmada olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Ancak, bu müdahaleyi gerçekleştirmek için birkaç çalışma ve önceki değerlendirmeler gereklidir.

Birleşik Krallık, yakın zamanda, sağlıklı ancak yüksek riskli kadınlarda meme kanseri vakalarının %50’ye kadarını önlemeye yardımcı olabilecek bir ilaç olan Tamoxifen ve Raloxifene’in satışına izin veren Avrupa’daki ilk ülke oldu. doğrudan akrabalarda durum. Halihazırda bu hastalığa yakalanmış kadınlarda nüksleri önlemek için kullanılan bu ilaçlar, şimdi İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yakında uygulanabilecek hastalığa yönelik önleyici tedavinin bir parçası ve risk altındaki nüfus için bir alternatif haline geliyor.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Nedenleri başlıklı makalemizde Meme kanseri, Meme kanseri için diğer risk faktörleri ve Meme kanseri kalıtsal mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat