HastalıklarSağlık

Meme Kanseri Nedenleri

Bir kişinin meme kanseri geliştirmesine neden olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Bilimsel olarak kanıtlanmış sebeplerden söz edemediğimiz doğru olsa da, takip edilen ve bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilecek bazı kalıpların olduğunu görebiliriz. Bu makalemizde, daha önce bahsettiklerimizi göz önünde bulundurarak meme kanserinin nedenlerinin neler olduğunu ortaya çıkarmak istiyoruz: hala kanıtlanmış bir kanıt yok ve bu nedenle, nedenlerden ziyade risk faktörlerinden bahsediyoruz.

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanserinin, hastalığın gelişmesine yol açabilecek bazı nedenleri olduğunu daha önce belirtmiştik. Ancak, bu risk faktörlerine sahip olabileceğiniz ve bu tür kansere sahip olamayacağınız için tam anlamıyla alınmamalıdırlar. Aşağıda, bu hastalığa sahip hastalar arasında tekrarlanan en yaygın kalıpları belirtiyoruz.

 • Yaş: Meme kanseri olan çoğu insan 50 yaşından sonra bundan muzdariptir ve 35 yaşın altındakiler imkansız olmasa da daha düşük risk taşır.
 • Kadınlar bu tür kansere sahip olma olasılığı en yüksek olanlardır, ancak bir erkeğin de bundan muzdarip olabileceğini bilmelisiniz, ancak olasılık çok daha düşüktür: her 100 kadın için 1 erkek.
 • Bir aile öyküsü varsa, bu hastalığa yakalanma riski de artar. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde kalıtsal meme kanseri ile bireysel olarak ilgileneceğiz.
 • Meme kanserinin bir başka nedeni, daha önce başka bir kanser türünden veya memede iyi huylu bir tümörden muzdarip olmakla ilgili olabilir.
 • Geç menopoz yani 55 yaşından sonra yaşanan menopoz da kanser görünümüne yol açabilen bir faktördür.

Anneliğin de bu durumla ilgisi vardır, çünkü biyolojik çocuklarınız yoksa veya 30 yaşından sonra doğum gerçekleşmişse, bunlar da bu kanserin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Meme kanserinden korunmak için Meme Kanseri Nasıl Önlenir? isimli makalemizi inceleyiniz.

Meme Kanseri Nedenleri
Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri için diğer risk faktörleri

Henüz kesin testler bulunmamakla birlikte, çevredeki bazı faktörlerin kişinin sağlığını etkileyip hastalık geliştirmesine neden olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılmaktadır; pestisitler, elektromanyetik alanlar veya su ve gıdadaki kirletici unsurlar, üzerinde çalışılan unsurlardır.

Alkollü içki tüketimi ile hastalığa yakalanma arasında bağlayıcı bir ilişki olup olmadığının ortaya çıkarılması için de bir soruşturma başlatıldı; İkisi arasında bir ilişki gören bazı araştırmalar var, ancak bu alanda hala araştırmalar yapılıyor.

Bu da kesin bir bilim değil, ancak obeziteden muzdarip insanlar ile bu kanserin ortaya çıkışı arasındaki olası ilişki araştırılıyor. Uzman doktorlar bu konuyu araştırıyor çünkü obez kadınların meme kanseri görünümünü uyarabilecek östrojen üretmeye eğilimli olduğuna inanılıyor.

Özellikle genç yaştaysanız ve ışınların gücü çok yüksekse radyoterapi almış olmak da meme kanseri için başka bir risk faktörü olarak kabul edilebilir. Özellikle göğüs bölgesinde bu tedaviyi deneyimlemiş hastalarda bulunur.

Bununla birlikte, bu risk faktörlerinden herhangi birine sahip olsanız bile, bunun meme kanserine yakalanacağınız anlamına gelmediğini, bunların yalnızca hastalığın gelişimi ile ilişkili olan ancak bağlayıcı olmayan risk faktörleri olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. hiç. Onkologlar, insanların vücutlarında kanserin ortaya çıkmasına neyin neden olduğunu araştırmaya devam ediyor.

Meme kanseri kalıtsal mıdır?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki meme kanserine yakalanan 100 kadından sadece 5’inin sebepleri genetik etkiden kaynaklanmaktadır. Bu kalıtımın ana nedeni, anne veya kız kardeşin meme kanserine yakalanmış olmasıdır, bu nedenle etkilenen kişi, hastalığın gelişiminin nedenlerinden birini genetik açıdan bulabilir.

Ailelerinde aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşayan kadınların meme kanserini önlemek için test yaptırmaları önerilir:

 • Ailenizde meme kanseri olan 3 veya daha fazla kadın varsa, test yaptırmaları önemlidir.
 • Ailede 2 kadında meme kanseri varsa ve bunlardan en az biri 50 yaşından önce meme kanserine yakalanmışsa test yaptırmaları da önemlidir.
 • Ailede 1 kadın meme kanseri, 1 kadın yumurtalık kanseri ise muayene olması da önerilir.
 • Aynı aileden 2 kadında yumurtalık kanseri varsa ayrıca test yaptırılması tavsiye edilir.
 • Ailenizde 35 yaşın altında meme kanseri olan bir birey varsa, ayrıca bir sağlık muayenesi yaptırmalısınız.

Bu aile öyküsü ile meme kanserine yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir, ancak şansınız çok düşüktür ve telaşlanmamak, kendinize iyi bakmanız ve doğru testlerden geçmeniz daha iyidir. Sağlığınızla kumar oynamayın.

Meme Kanseri Nasıl Önlenir?

Daha önce de görmüş olduğunuz gibi meme kanserinin bilimsel olarak güvenilir nedenleri yoktur, ancak hastalığın gelişmesine neden olabilecek bazı faktörler vardır. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak bazı önleyici tedbirleri dikkate almanız önemlidir.

 • Günlük ılımlı egzersiz yapın.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenin.
 • Kilonuzu kontrol edin, çünkü çalışmalardan biri obezitenin hastalığın gelişimine katkıda bulunabileceği gerçeğini ifade ediyor.
 • Alkol alımını azaltın.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Histerektomi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Histerektomi, Histerektomi sonrası ağrı ve Histerektomi Sonrası Bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat