Hastalıklar

Migren Baş Ağrısı

Migren veya baş ağrısı, sinir sisteminin en yaygın bozukluklarından biridir. Yetişkinlerin yaklaşık yarısı son bir yılda baş ağrısı yaşadı ve bu, dünyadaki altıncı önde gelen sakatlık nedenidir.

Migren veya baş ağrısı, sinir sisteminin en yaygın bozukluklarından biridir. Yetişkinlerin yaklaşık yarısı son bir yılda baş ağrısı yaşadı ve bu, dünyadaki altıncı önde gelen sakatlık nedenidir. Baş ağrılarının çoğu ciddi olmasa da, ani ve yoğun bir şekilde başladığında, güç kaybı veya dil değişikliği gibi nörolojik semptomların eşlik ettiği veya ateş olduğunda doktora gitmek gerekir.

Baş ağrısı, kafadaki herhangi bir lokalize ağrıyı ifade eden bir semptomdur. 150’den fazla türü vardır, ancak genel olarak iki geniş kategoriye ayrılabilirler: birincil ve ikincil baş ağrıları. Birincil olanlar toplamın %90’ını temsil eder ve baş ağrısının kendi kriterlerine ve özelliklerine sahip olduğulardır. İkincil olanlar, baş ağrısına ve genellikle diğer semptomlara neden olan başka bir hastalığın sonucudur.

Migrende beyin acıyor mu?

Beyin asla acımaz, ancak ağrı, onu çevreleyen zarlarda, yani trigeminal sinirin duyusal uçlarının (nosiseptörler olarak adlandırılır) bulunduğu meninkslerde bulunur.

Trigeminal sinirin, kafatasının içindeki ve dışındaki kan damarlarına, meninkslere, yüze, ağıza ve gözlere duyumları ileten üç dalı vardır. Belirli uyaranlar (stres, yemek, kokular, aşırı kas yüklenmesi vb.) tarafından aktive edildiğinde, talamus adı verilen beyin çekirdeğine mesajlar gönderir ve bu da beynin ağrı farkındalığını yöneten diğer bölgeleriyle bağlantılıdır. onun duygusal tepkisi.

Beynin hipotalamus veya yüksek servikal sinirler gibi kafa derisinden, enseden ve boyundan hassasiyet toplayan diğer bölümleri de hem çekirdeği hem de terminal dalları olan trigeminal siniri harekete geçirebilir. Tüm bunlar bazen baş ağrısı ile birlikte görülen bulantı, kusma, ishal, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk, esneme, yırtılma, burun tıkanıklığı, kırmızı göz gibi semptomlara neden olabilir.

Migren
Migren

Migren çok mu yaygın?

Baş ağrısının dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık %50’sini etkilediği tahmin edilmektedir. Son bir yılda 18-65 yaş arası yetişkinlerin %25-50’si baş ağrısı ve %30’u migren geçirdi. Her ay 15 gün veya daha fazla meydana gelen baş ağrısı, dünyadaki yetişkin nüfusun %1.7 ila %4’ünü etkiler. Bölgesel farklılıklara rağmen baş ağrısı her yaştan, ırktan, gelir düzeyinden ve coğrafi bölgeden insanı etkileyen bir sorundur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (Küresel Hastalık Yükü Çalışması 2015) yaptığı bir araştırmaya göre, baş ağrıları dünyada engelliliğin altıncı önde gelen nedenidir. Migren, 50 yaşın altındaki kişilerde sırasıyla yedinci ve üçüncü sırada yer alır ve bu da onu felç, menenjit, epilepsi, Parkinson veya multipl skleroz gibi diğer nörolojik hastalıkların önüne geçirir.

Yüksek prevalansı ve engelliliği, ilaçlar ve hasta bakımı için yüksek bir ekonomik maliyetin yanı sıra devamsızlıktan ve düşük iş performansından kaynaklanan maliyet anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Uterin Myom (Miyom) Nedir? başlıklı makalemizde Uterin Myom ve Uterin Myom (Miyom) Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat