Hastalıklar

Multipl Miyelom

Multipl miyelom, kemik iliğini etkileyen bir kan kanseri türüdür. Tüm hematolojik kanserlerin %10-15'ini oluşturduğu için nispeten yaygın bir hastalıktır.

Multipl miyelom, kemik iliğini etkileyen bir kan kanseri türüdür. Tüm hematolojik kanserlerin %10-15’ini oluşturduğu için nispeten yaygın bir hastalıktır. Genelde tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilse de hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek ve hastalığı kronik hale getirmek için yeni ilaçların geliştirildiği alanlardan biridir.

Multipl miyelom, normalde antikor adı verilen proteinleri üretmekten sorumlu plazma hücrelerinin (bir tür beyaz kan hücresi) bulunduğu kemik iliğinde yer alan bir kan kanseri türüdür. Bu proteinler bulaşıcı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Multipl miyelomda, plazma hücreleri anormal bir büyüme süreci gerçekleştirir ve kemik bölgelerinde tümörler oluşturur.

Multipl miyelomda hastalık kemik iliğinde lokalizedir. Kemik iliği, kalça, göğüs kafesi, kaburgalar ve kafatası gibi vücudun uzun, yassı kemiklerinin içinde bulunan yumuşak, süngerimsi dokudur. Kendi kendini yenileme, yani daha fazla kök hücre üretme ve kan dolaşımında farklı hücreler (hematopoez) oluşturmak için bölünme yeteneğine sahip, hematopoietik kök hücreler veya hematopoietik progenitörler olarak bilinen olgunlaşmamış hücrelerden oluşur: kırmızı kan hücreleri , beyaz kan hücreleri ve trombositler.

Hematopoietik kök hücreler tarafından üretilen kan hücreleri;

Kırmızı kan hücreleri (kırmızı kan hücreleri). Oksijenin akciğerlerden vücut dokularına taşınmasından ve dokulardan karbondioksitin uzaklaştırılmasından ve solunum yoluyla dışarı atılmasından sorumlu hücreler.

Beyaz kan hücreleri (lökositler). Bakteriler, virüsler veya iç etkenler ve kanser hücreleri gibi dış etkenlere karşı vücudu savunmaktan sorumlu hücreler. Her biri belirli bir işlevi olan farklı lökosit türleri vardır: nötrofiller, eozinofiller, monositler, bazofiller ve lenfositler.

Trombositler. Kanamayı kontrol etmekten ve önlemekten sorumlu agregalardır.

Kemik düzeyinde, miyelom hücreleri kalsiyum üretimini azaltabilir ve kemiği bozabilir (osteoporoz); kandaki kalsiyumu arttırır (hiperkalsemi) veya küçük deliklere benzer lokalize lezyonlara (litik lezyonlar) neden olur.

Bazı hastalarda hastalık kemik iliğinden yayılır ve kemikte tümörlere (plazmasitoma) neden olur veya kan yoluyla yayılır. Plazma hücrelerinin dışarı çıkıp kanda dolaştığı başka nadir durumlar da vardır. Bu hastalığa plazma hücreli lösemi denir ve hastalığın daha agresif bir şeklidir.

Antikorlar

İmmünoglobulinler olarak da bilinen antikorlar, kanda dolaşan ve bağışıklık sistemi tarafından antijenlere (bakteriler, virüsler veya alerjenler) karşı savaşmak için aktive edilen proteinlerdir. Her antijen için farklı antikorlar vardır, yani bir hastalığın antikoru diğerinden farklıdır.

Otoimmün hastalıklarda vücut, sağlıklı organları yabancı ajan olarak tanımladığı için kendi dokusuna saldıran antikorlar oluşturur.

Multipl Miyelom türleri
Multipl Miyelom türleri

Beş tip antikor vardır:

  • İmmünoglobulin A (IgA). Ana antikorlardan biridir. Solunum yollarının ve gastrointestinal sistemin iç duvarlarının mukoza zarlarında, ayrıca tükürük ve gözyaşında yüksek konsantrasyonlarda bulunur.
  • İmmünoglobulin G (IgG). Vücut sıvılarında en bol bulunan antikordur ve bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı korur.
  • İmmünoglobulin M (IgM). Esas olarak kanda ve lenf sıvısında bulunur. Vücudun bir enfeksiyonla savaşmak için ürettiği ilk antikordur.
  • İmmünoglobulin E (IgE). Alerjik reaksiyonlar veya parazit enfeksiyonları ile ilişkilidir ve akciğerlerde, deride ve mukoza zarlarında bulunur.
  • İmmünoglobulin D (IgD). Kanda az miktarda bulunur ve biyolojik işlevi açısından en az bilinen antikordur.

Multipl Miyelom Türleri

Miyelom hücreleri tarafından üretilen immünoglobulin veya protein tipine bağlı olarak farklı miyelom alt tipleri vardır.

Normalde, immünoglobulinlerin vücutta farklı işlevleri vardır. Her immünoglobulinin iki ağır zinciri ve iki hafif zinciri vardır. 5 çeşit ağır zincir ve iki çeşit hafif zincir vardır. Multipl miyelom tiplemesi, hem ağır zincirleri (IgG, IgA, vb.) hem de hafif zincirleri (kappa veya lambda) tanımlayan bir kan ve idrar testi yoluyla immünofiksasyon adı verilen bir testle yapılır.

Çoğu hasta, yaklaşık %65’inde kappa veya lambda hafif zincirli IgG tipine sahiptir ve bir sonraki tip, hafif zincirlerin izlediği IgA’dır. IgD, IgE ve IgM miyelomları oldukça nadirdir.

Dünyada Multipl Miyelom Oranı

Multipl miyelom, kemik iliği kanserlerinin %10’unu oluşturur. Miyelom, dünya çapında binlerce insanı etkileyen, kanın en yaygın ikinci kanseridir. En yaygın başlangıç ​​yaşı 65-70 yaş arasıdır. Multipl miyelom erkeklerde kadınlara göre biraz daha yaygındır. Afrikalı-Amerikalılar hastalığa yakalanma riski en yüksekken, Asyalılar en düşük riske sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Migren Baş Ağrısı başlıklı makalemizde Migren, Migren Baş Ağrısı ve Migrende beyin acıyor mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat