Sağlık

Nefret ve Kin Nasıl Aşılır?

Kin nasıl aşılır bilmek, kişisel gelişimimizde ve duygusal sağlığımızda bir adım daha atmanın en faydalı araçlarından biridir...

Küskünlük, kendimizi özgür, mutlu ve sakin hissetmekten alıkoyan bir levha, ilerlememize izin vermeyen bekleyen bir hesap gibidir. Kin nasıl aşılır bilmek, kişisel gelişimimizde ve duygusal sağlığımızda bir adım daha atmanın en faydalı araçlarından biridir. Küskünlük, sayfayı çevirmeyi ve geleceğe bakmayı zorlaştırır, hayatınızda sürekli bir dikiz aynasından bakmanıza neden olan bir durgunluk yaratır, sizi kaçamayacağınız acı dolu bir geçmişe demirler.

Varlığımız sırasında, çoğunlukla insanın doğuştan gelen kusurlarından kaynaklanan sayısız mağduriyetler çekiyoruz ve çekeceğiz, bu nedenle hayal kırıklıklarına, terk edilmelere, yaralanmalara, reddedilmelere veya adaletsizliklere maruz kalmaktan kaçınmak mümkün değildir. Kendinizi kırgınlığın köleliğinden kurtarmak ve kızgınlığın üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenmek istiyorsanız, netsağlık’da bunu başarmak için size gerekli araçları sağlıyoruz.

Neşret ve Kin Nasıl Aşılır Merak Ediyorsan Bu Adımları Öğrenmelisin.

İçini döküp rahatlamak

Nasıl hissettiğiniz hakkında güvendiğiniz insanlarla konuşun. İçinizde bir kasırga gibi kapana kısılmış intikam, acı, çaresizlik veya hayal kırıklığı duygularınızı ve duygularınızı onlarla paylaşın. Öfkeyi ve gözyaşlarını serbest bırakın. Onları içeride tutmayın.

Duygularımız hakkında konuşmak terapötiktir, tek başına bu bile sizi çok daha iyi hissettirecektir. Duygularımızı ifade etmemek, tam tersine, onları sindirmeyi ve işlemeyi zorlaştırır, bu da küskünlük ve sitemlere demir atmamızı kolaylaştırır.

Mümkünse, sizi inciten kişiyle konuşun ve nasıl hissettiğinizi açıklayın. Unutmayın ki, isteyeni gücendirmez, kimi kırabilir, bu nedenle güce verdiğiniz önemden ve bunun sizde uyandırdığı duygulardan kısmen siz sorumlusunuz. Bu nedenle cümlelere “söylediklerin beni incitti” ya da “reddedildim” gibi bu tür bağlamlarda “sözün acımasız” ya da “beni reddettin” demek yerine başlamak önemlidir. .

Kişiyle konuşamıyorsanız, psikolojide yaygın olarak kullanılan, kişinin karşınızda bir sandalyede oturduğunu hayal etmekten oluşan bir teknik kullanabilirsiniz. Karşısına oturun ve gerçekten orada olsaydı ona söyleyeceğiniz her şeyi, özgür olsanız söyleyeceğiniz güçle ona söyleyin.

Kin nasıl aşılır
Kin nasıl aşılır

İnsanlar kusurludur, bu yüzden farkında olmasanız bile birini incittiğinizi bilmelisiniz. Kusurlarımızın olduğunu ve dolayısıyla başkalarının da kusurlara sahip olduğunu kabul etmek, kırgınlığın üstesinden gelmeyi öğrenmek için çok önemlidir.

Diğerleri her zaman bize nasıl davranacaklarını, bizi nasıl seveceklerini ya da ihtiyaç ve arzularımızın ne olduğunu bilmiyorlar. İletişim, ne istediğimizi ve başkalarının bizi anlayabileceği şekilde ifade etmemiz gereken bir araçtır. Sırf ortağımız, çocuğumuz, ebeveynimiz veya arkadaşımız oldukları için insanların neye ihtiyacımız olduğunu bilmelerini bekleyemeyiz. Sonunda hepimiz aynı olsak da, hepimiz aynı ihtiyaçlara, önceliklere veya beklentilere sahip değiliz.

Kusurlarımızı kabul etmek ve kendimize karşı daha bağışlayıcı olmak önemlidir. Kendimizle birlikte olursak başkalarıyla da oluruz ve daha kolay affedebiliriz.

Geleceğe bak

Hayatınızda yeni bir hedef, yeni bir yanılsama arayın. Bu sizi vizyonunuzu geçmiş yerine geleceğe yerleştirmeye zorlayacak, unutmaya teşvik edecek ve affetme sürecini hızlandıracaktır. Geçmişten size acı veya küskünlüğe neden olan şeylerden kurtulmak için zihninizin kendisini şimdi ve gelecekte konumlandırmasına yardımcı olun.

İntikamı unut

İntikam ihtiyacından vazgeçmeyi öğrenirsen, kin beslemek kolaydır. Kan davası fikrini kafanızda tersine çevirirseniz, ne unutabilir, ne de affedebilirsiniz. İntikam almanın size yardımcı olacağına yanlışlıkla inansanız bile, yanılıyorsunuz. Kasıtlı olarak acı çekmek size geçici bir mutluluk getirebilir, ancak her incindiğinizde intikama başvuracağınız için kininizi yenebilmek için gerekli araçları kendi içinizde yaratmanıza yardımcı olmaz. Bu sizi yalnızca bir insan olarak küçültür ve hayatınızın geri kalanında birlikte yaşamak zorunda kalacağınız düşmanca duygular uyandırır.

Son olarak, başkalarının kendimizin bir yansıması olduğunu unutmayın. Kendinizi her aşağılanmış, öfkeli veya incinmiş hissettiğinizde bunu hatırlarsanız, acınız daha az olacak ve kininizi yenme yolunda olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Raynaud hastalığı için evde yapılabilecek ilaçlar başlıklı makalemizde aynaud hastalığı için en evde yapılabilecek ilaçlar, Raynaud hastalığı ve Raynaud hastalığı için evde yapılabilecek ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat