Hastalıklar

Obezite ve Hamilelik

Obezite ve fazla kilo, hamilelik sırasında meydana gelirse hem anne hem de bebek için komplikasyon riskini artıran anormal veya aşırı vücut yağı birikimi olarak tanımlanır.

Obezite ve fazla kilo, hamilelik sırasında meydana gelirse hem anne hem de bebek için komplikasyon riskini artıran anormal veya aşırı vücut yağı birikimi olarak tanımlanır.

Obeziteyi ölçmenin basit bir yolu, bir kişinin kg olarak ifade edilen ağırlığının, metre cinsinden boyunun (kg/m2) karesine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksidir (BMI). Yani, BMI’si 25’e eşit veya daha büyük olan bir kişi aşırı kilolu, BMI’si 30’a eşit veya daha büyük olan bir kişi obez olarak kabul edilir.

Hamile kadınların %40’ından fazlasının aşırı kilolu veya obez olduğu tahmin edilmektedir. Son 20 yılda görülme sıklığı arttı. Ana tetikleyici, besin değeri çok az olan veya hiç olmayan düşük fiyatlı, yüksek kalorili gıdaların mevcudiyetidir.

Hamile kadın için komplikasyon riski

Aşırı vücut yağı hamilelik sırasında komplikasyon riskini artırır. Gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, tromboembolik olaylar, anestezik komplikasyonlar ve doğum sırasında müdahale (artan aletli doğum ve sezaryen) riskini artırır. Aynı şekilde anne ölümlerini artırır ve uzun dönemde gebenin prognozunu kötüleştirir.

Fetal ve perinatal komplikasyon riski

Aşırı anne vücut yağı, yenidoğanda bazı yapısal anormallikler (örneğin, kalp anormallikleri ve merkezi sinir sistemi anormallikleri) ve bunların saptanması riskini artırır (obezitesi olan hamile kadınlarda anormalliklerin %25’e kadarı ultrasonla tespit edilmez) .

Benzer şekilde erken doğum, makrozomi (yenidoğanın yüksek doğum ağırlığı), yenidoğan ölümü riskini artırır ve yenidoğan bebeklik döneminde obezite ve metabolik hastalıklara yakalanma olasılığını artırır.

Bir önceki yazımız olan Osteoporoz (Kemik Erimesi) başlıklı makalemizde Femurun atipik kırığı, Kemik remodelingi ve Osteopeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat