Hastalıklar

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Obsesif kompulsif bozukluk, obsesyonlara (çok fazla endişe, korku veya rahatsızlığa neden olan ve olağan endişeler olmayan düşünceler, imajlar veya dürtüler) ve/veya kompulsiyonlara (kişinin obsesyonlarla başa çıkmak için tekrarladığı davranış veya düşünceler) sahip olma ile karakterize edilir. ).

Obsesif kompulsif bozukluk, obsesyonlara (çok fazla endişe, korku veya rahatsızlığa neden olan ve olağan endişeler olmayan düşünceler, imajlar veya dürtüler) ve/veya kompulsiyonlara (kişinin obsesyonlarla başa çıkmak için tekrarladığı davranış veya düşünceler) sahip olma ile karakterize edilir. ). Çoğu insanda obsesyon ve/veya kompulsiyonlar olmasına rağmen obsesif-kompulsif bozuklukta bu obsesyonlar ve/veya kompulsiyonlar günlük yaşamı etkiler ve çok zaman alabilir.

Birisi obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) olduğunda, önemli zorluklara neden olan obsesyonları ve kompulsiyonları vardır.

Obsesyonlar, kişinin kendi iradesi dışında sürekli olarak kendisini kötü (endişeli, suçlu vb.) hissettiren ve olağan endişelerinin bir parçası olmayan düşünceler, zihinsel imgeler veya dürtülerdir. Örneğin, kirli veya kirli hissetme düşüncesi sık görülen takıntılar; korkunç bir şey olacağına dair görüntü (örneğin, yaşadığınız evin yanacağı); ya da yaramazlık yapma dürtüsü (örneğin, istemeden birine saldırmak).

Kompulsiyonlar, kişinin genellikle obsesyonların neden olduğu rahatsızlıktan kurtulmak için yaptığı eylem veya düşüncelerdir. Kompulsiyonlara ritüel veya mani de denir. Örneğin, kişi kendini kirli hissettiği için vücudun bir bölümünü tekrar tekrar yıkamak olabilir; ayrılmadan önce gaz musluğunu veya ön kapıyı tekrar tekrar kontrol edin; veya sakinleşmek için zihinsel olarak bir cümleyi tekrarlayın.

OKB’si olan çoğu insanın hem obsesyonları hem de kompulsiyonları vardır, ancak bazılarının sadece obsesyonları vardır. Çocukluk ve ergenlik döneminde kompulsiyonlar genellikle obsesyonlardan önce ortaya çıkar ve bazen çocuk obsesyonu açıklayamadan da ortaya çıkabilir.

OKB’si olan kişiler genellikle obsesyonlarının ve/veya kompulsiyonlarının irrasyonel (mantıklı değil) veya abartılı olduğunun farkındadır, ancak onları tanımakta güçlük çeken çocuklar ve ergenlerin aksine, bunlara sahip olmaktan veya yapmaktan vazgeçemezler.

Obsesif kompulsif bozukluk
Obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk Ne DEĞİLDİR?

Herkesin obsesyonları/zorlantıları vardır.

Hemen hemen tüm insanlar günlük yaşamlarında bir miktar obsesyon veya kompulsiyona sahiptir, ancak OKB’li kişilerde bu obsesyonlar ve/veya kompulsiyonlar önemli zorluklara (örneğin okulda, işte, etkileşimde vb.) neden olur ve çok zaman alır. (genellikle günde bir saatten fazla). Ancak bu zorluklar ortaya çıktığında kişinin OKB olduğu söylenir.

Hayatla ilgili “normal” endişeler

Örneğin iş veya para hakkında takıntı değildir). OKB tanısı deneyimli bir ruh sağlığı uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Obsesif kişilik ve OKB aynı şey değildir

Bazı insanlar çok karekterlidirler, fazla mükemmeliyetçidirler, işe odaklanırlar, vb., öyle ki bu şekilde olmak onlara zorluklara neden olur. Bu kişilerin obsesif bir kişiliğe sahip oldukları (veya bazı durumlarda obsesif-kompulsif kişilik bozukluğuna sahip oldukları) söylenir. OKB’si olan çoğu insanda obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu yoktur, tıpkı obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu olan çoğu insanın OKB’si olmadığı gibi.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Hangi Oranda Görülür

OKB, yaklaşık 50 kişiden 1’ini etkileyen yaygın bir hastalıktır. Bütün kültürlerde görülen bir rahatsızlıktır.

Neredeyse her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, OKB’nin ortaya çıkma olasılığının en yüksek olduğu iki dönem vardır: biri 10 yaş civarında ve diğeri 20’li yaşların başında.

OKB reşit olmayanlarda, hatta çok genç yaşlarda ortaya çıkabilir. Reşit olmayanların bazen genellikle kısa süren, belirli yaşlarda normal olan ve birkaç hafta veya birkaç ay içinde kaybolan bazı obsesyon veya kompulsiyonları olduğunu bilmek önemlidir. Ancak bu obsesyonlar veya kompulsiyonlar zamanla devam ederse veya zorluklara neden oluyorsa, çocuğun OKB’si olup olmadığını değerlendirmek için deneyimli bir profesyonele danışmak önemlidir.

Bazı insanlar hayatlarının büyük bir bölümünde obsesyon veya kompulsiyonlara sahiptir, ancak bunlar onlara zorluk çıkarmaz ve bu nedenle OKB’si olmadığı kabul edilir.

Obsesyon ve kompulsiyon örnekleri

Bazı obsesyonlar ve kompulsiyonlar çok yaygındır. Örneğin:

  • Kirlilik/temizlik takıntıları ve zorlamaları. Kirli veya kirlenmiş olduğunuzu düşünmek veya hissetmek ve birçok kez yıkamak zorunda kalmak.
  • Hasar ve kontrol takıntıları. Bir şey yapıldığı ya da yapılmadığı için kötü bir şey olacağını düşünmek ve bunun olmadığını defalarca kontrol etmek zorunda kalmak.
  • Sevdiğiniz birini incitebileceğiniz (sevdiğiniz birini öldüreceğiniz) saplantılı düşünceler ve görüntüler.
  • Nefes alma gibi vücudun bazı işlevleriyle ilgili takıntılar.
  • Korku, kirlilik ve hata takıntıları. Küçüklerde ve ergenlerde obsesyonlar, hastalanma, kendilerini kirletme veya hata yapma korkusuna odaklanır. Bir şeyleri belirli sayıda sayma veya tekrarlama, nesneleri sıraya koyma veya belirli bir şekilde sıralama ihtiyacı duyarlar. Çoğu zaman, kendilerinin veya sevdiklerinin başına kötü bir şey gelmesin diye kompulsiyonlar yapmak zorundadırlar. Uyku zamanı kompulsiyonları çok yaygındır.

Çoğu yetişkin, semptomlarını bir profesyonele açıklayabilmesine rağmen, bunu yaptıklarında rahatsızlık veya utanç hissedebilseler de, OKB’li çocuklar ve ergenler kendilerine ne olduğunu açıklamayı daha zor bulurlar ve ebeveynlerin olası değişiklikleri tanımlamaları önemlidir. obsesyonları veya kompulsiyonları gizleyen davranış.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozuklukları başlıklı makalemizde Anksiyete ve Anksiyete Bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat