Sağlıkİlaçlar

Öksürüğe En İyi Gelen İlaçlar

Öksürük oldukça rahasız edicidir. Tekrarlayan ve kuru bir boğaz veya derin ve ıslak bir spazm olsun, öksürük hasta olmanın en kötü belirtilerinden biridir.

Ne yazık ki, öksürük için verilen çoğu ilaç bu tiranı sona erdirmek için fazla bir şey yapmamaktadır, ancak balgam söktürmenin sonuçlarını azaltmak ve onu daha az rahatsız etmek için her zaman doğal yollara başvurabiliriz. Sonuçta, öksürük genellikle göründüğü gibi kaybolur: yalnız ve uyarmadan.

Öksürük, sonbahar başlar başlamaz kapınızı çaldıysa, ilaç şişesi için çalışmaya başlamadan önce suni ve uzman doktorlar tarafından önerilmeyen bu çözümleri not alın. Öyle olmadığını kanıtlamak için.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal İlaçlar

Portakal suyu

Öksürük için portakal suyu
Öksürük için portakal suyu

Size milyonlarca kez söyleyeceklerdi: öksürüğü kontrol etmenin anahtarı çok fazla sıvı içtiğinizden emin olmaktır. Ama nedenini hala bilmiyorsun. Mukus oluşumunu en aza indirmek için akciğerlerin iyi hidratlanması gerekir. Portakal suyu sadece hidratlanmanın daha lezzetli bir yolu değil, aynı zamanda çok fazla C vitamini içeriyor ve uzmanlar bu vitaminin yüksek dozlarının pnömoni hastalarında öksürük dahil semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Kekik

Kekik, ev içi kullanım için şifalı bir bitki olarak çalışır. Yapraklar ve çiçekler, antispazmodikler, önleyici maddeler olarak işlev gören ve antibakteriyel ve antiviral bileşikler içeren timol ve karvarol içerir. Öksürük krizlerini azaltma konusunda hepsi çok yararlı. Bundan sonra öğünlerinize veya infüzyonunuza kekik koymayı deneyin.

Tütsü çubukları

Yaygın olarak tütsü olarak bilinen Boswellia, özellikle akciğerlerin veya diğer alanların iltihaplanmasından kaynaklanan öksürüklerin tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Güçlü anti-enflamatuar bileşikleri öksürüğü sakinleştirir ve buna neden olabilecek oral patojenlerle savaşır. Bu bitkinin sıcak suda çözülmesi ve buharın solunması astım ve bronşit öksürüğünün azaltılmasına yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil, tarçın ve anason gibi baharatlı baharatlar yemek, solunum sisteminizi güçlendirebilir. Bitki çayı biçiminde ılık su ve buhar, ciğerlerin açılmasına yardımcı olma avantajına sahiptir. Öte yandan, bir nebülizörde kullanılmak üzere saflaştırılmış zencefil ayrıca solunum yollarının gevşemesine yardımcı olur ve sonuç olarak öksürüğü azaltır. Dahası, astım ile ilgili kuru bir öksürük ise.

Acı biber

Sadece baharatlar değil. Baharatlı yiyecekler ayrıca solunum sistemini güçlendirmek için doğal bir çaredir. Biber gibi kapsaisin içerenler, tıkanıklığı azaltabilir ve sürekli akan alerji veya rinit burnundan öksürebilir. Kapsaisin ile burun spreyi kullanan hastalarda iyileşmeler olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Hatmi Kökü

Harry Potter iksiri gibi gelebilir, ancak marshmallow kökü, öksürük gibi soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır ve böyle devam edebilir. Bu bitki boğazı örten ve tahrişi gideren müsilaj adı verilen bir bileşik içerir. Uzmanlar, kapsül şeklinde almanızı veya infüzyon olarak içmenizi önerir.

Badem sütü

Öksürük için badem sütü
Öksürük için badem sütü

Süt ürünleri yemek veya içmek, mukus ve öksürükte artışa neden olduğu düşüncesi bir efsanedir. Doktorlar, mevcut soğuk algınlığı semptomlarını kötüleştirmediğini söylüyor. Bununla birlikte, birçok insan sütü tıkanıklıkla ilişkilendirir; çünkü sütün, boğumuzun tıkanmış gibi hissetmesine neden olabilecek, mukoza benzer bir doku ve viskoziteye sahip olması. Eğer kuru bir öksürüğünüz varsa ve boğazınızı örtmek ve kaşıntılı boğazı rahatlatmak için kremsi bir şey istiyorsanız, inek sütünü badem veya hindistan cevizi sütü gibi daha hafif bir sütle değiştirmeyi deneyin.

Bal

Öksürüğü tedavi etmek için en çok kullanılan ev ilaçlarından biridir. Büyük bir bal kaşığı sadece lezzetli değildir, aynı zamanda öksürüğün etkilerini bastırmada gerçekten etkili olduğu kanıtlanmıştır. Öksürük kesici ilaçlarda yaygın olarak kullanılan bazı şekerler veya dekstrometorfan haplarından bile daha fazlası.

Tuzlu su ile gargara

Öksürük yalnızca akciğer problemleri nedeniyle ortaya çıkmaz. Aslında, boğazda ağrı, tahriş ve iltihaplanma, buna neden olan en yaygın nedenlerden bazılarıdır. Boğaz ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olmanın iyi bir yolu, ılık su ve tuz çözeltisi hazırlamak ve 30 saniye gargara yapmak.

Sıcak çorba

Tavuk çorbası, pek çok kültürde geleneksel soğuk için bir çaredir. Sadece kanıtlanmış öksürük ilaçlarını (ılık su, buhar, şifalı otlar, tuz, sıvılar) birleştirmez, aynı zamanda kendine has özelliklere de sahiptir. Sıcak bir çorbanın soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonu belirtilerini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Öksürüğe En İyi Gelen İlaçlar
Öksürüğe En İyi Gelen İlaçlar
Buhar duşu

Sadece bir öksürük ilacı olarak buhar araştırmaları, profesyoneller için şüphe uyandırmaya devam ediyor. Bazı çalışmalar bunun yardımcı olduğunu gösterse de, diğerleri açıkça herhangi bir fayda elde etmiyor. Ancak, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar üretip getirmediğine bakılmaksızın, öksürüğü olan birçok hasta, sıcak bir duşun çok rahatlatıcı, rahatlatıcı ve kısacası denemenin zarar vermeyeceğini fark eder. Tabii ki, buharı daha etkili hale getirmek için, banyoyu mentol otları ile birleştirin.

Bir önceki yazımız olan Kan Testi: Aspartat Aminotransferaz (AST) başlıklı makalemizde Aspartat aminotransferaz, Aspartat aminotransferaz (AST) testi sonuçları ve Aspartat aminotransferaz kan testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat