Hastalıklar

Pankreatit

Pankreatit, pankreasın akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen iyi huylu inflamatuar bir hastalığıdır. Yılda her 100.000 kişiden 35-40'ını etkiler ve genellikle 40 ila 50 yaşları arasında görülür.

Pankreatit, pankreasın akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen iyi huylu inflamatuar bir hastalığıdır. Yılda her 100.000 kişiden 35-40’ını etkiler ve genellikle 40 ila 50 yaşları arasında görülür. Akut pankreatit, gastroenteroloji servislerinde en sık hastaneye başvuru nedenlerinden biridir.

Akut pankreatit, pankreasın ani, kendi kendini sınırlayan iltihaplanmasıdır ve genellikle safra taşı veya alkol kötüye kullanımından kaynaklanır. Aniden şiddetli epigastrik ağrı (karnın üst kısmında) ve kusma şeklinde ortaya çıkar.

Kronik pankreatit, nihai sonucu organın fibrozu ve atrofisi olan kalıcı bir pankreas iltihabı süreci ile karakterize edilir. Genetik bozukluklar, otoimmün bozukluklar gibi başka nedenler olmasına rağmen, en yaygın risk faktörü alkol ve tütün kötüye kullanımıdır. En sık görülen semptom, kemerde (sırtta yayılan) karın ağrısıdır.

Akut pankreatit, düşük insidansına rağmen (100.000 kişi/yılda 35-40 vaka) gastroenteroloji servislerinde en sık hastaneye başvuru nedenlerinden biridir. En yüksek insidans 40 ila 50 yaş arasındadır. Biliyer pankreatit kadınlarda biraz daha sık, alkolün neden olduğu ise erkeklerde daha sık görülür. Küçüklerde, insidans yetişkinlerinkine yakındır (yılda 100.000 küçükte 10 vaka).

Kronik pankreatit ile ilgili olarak, insidansı 100.000 kişi başına 5-15 vaka/yıl ve prevalansı 100.000 kişi başına 30-50 vakadır. En sık olarak yaşamın beşinci on yılında teşhis edilir ve 40 yaşından önce ortaya çıkması genetik bir bozukluk şüphesini artırmalıdır. Erkekleri ve kadınları eşit olarak etkiler, ancak hastalığın kökeni farklıdır: erkeklerde ana neden alkol ve tütün, kadınlarda ise obstrüktif faktörler ve bilinmeyen köken.

Bir önceki yazımız olan Parkinson Hastalığı başlıklı makalemizde Dünyada Parkinson Hastalığı Oranı, Parkinson Hastalığı ve Parkinson hastalığı türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat