Hastalıklar

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır.

Parkinson hastalığı Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. Psikomotor retardasyon, rijidite, tremor ve yürüme bozukluğu ile karakterizedir. Şu anda, iyileştirici veya hastalığı modifiye edici bir tedavi yoktur, ancak semptomları iyileştirmek için birçok ilaç ve hatta cerrahi tedavi mevcuttur.

Görünüm kademeli ve evrim ilerleyicidir. Şu anda motor olanlara ek olarak birçok motor dışı semptomu olan bir multisistem hastalığı olarak kabul edilmektedir.

Parkinson hastalığı türleri

Alzheimer hastalığından sonra ikinci sıklıkta görülen nörodejeneratif bir hastalıktır. Başlangıçta orta beyindeki substantia nigra dahil olmak üzere beyin sapında nöronal dejenerasyon ile karakterizedir. Bu, hastalığın motor semptomlarını ve motor olmayan semptomlarının bir kısmını açıklayan bir dopamin eksikliğine yol açar. Hastalık ilerledikçe, beyinde diğer birçok nöron türü yaygın olarak etkilenir. Hastalanan nöronlar, alfa-sinüklein gibi proteinlerin kümeleri olan Lewy kozsosu olarak adlandırılır. Bu nedenle Parkinson hastalığı bir sinükleinopati olarak sınıflandırılır.

Dünyada Parkinson Hastalığı Oranı

Genel popülasyonda yılda 100.000 kişi başına sekiz ila 19 arasında bir insidans (yılda yeni vaka) tanımlanmıştır. 40 yaşın altındaki kişilerde nadirdir ve yaşla birlikte artar. 65 yaşında yaklaşık 100.000’de 50 ve 85 yaşında 100.000’de 400 olacaktır. İnsidansın önümüzdeki on yıllarda ikiye katlanacağı tahmin edilmektedir. Prevalans (belirli bir zamanda, yeni veya daha önce etkilenen kişiler) yaşla birlikte artar ve 65 yaşında %0,5 ve 70-85 yaş arasında %1-4 arasında olduğu tahmin edilmektedir. 100.000 kişi başına 100 ila 200 vakayı etkiler. Erkeklerde kadınlara göre biraz daha sıktır (yaklaşık 3:2 oranı).

Bir önceki yazımız olan Preeklampsi başlıklı makalemizde Preeklampsi ve Preeklampsi Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat