Ağız ve Diş Sağlığı

Periodontal Hastalık Nedir

Periodontal hastalık diş etlerinin patolojik tutulumu olarak anlaşılır, temelde iki tip vardır: dişeti iltihabı ve periodontit.

2 Tip periodontal hastalık vardır. Birincisi diş etlerinin iltihabi bir prosesidir, ikincisi ise dişlerin düşmesine neden olan noktaya destek olan yumuşak dokulara ve kemiklere zarar verebilecek olan bu işlemin şiddetlenmesidir.

Asıl neden diş eti hijyenidir ve bu da diş eti çizgisinin altında bakteri plağı ve tartar oluşumunu kolaylaştırır.

Dişçi ofisinde oral temizlik yapılmazsa, kızarıklık ve diş eti kanamasına neden olan dişeti iltihabı oluşabilir.

Düzgün tedavi edilmezse, periodontitis ortaya çıktığında, diş çevresinde iltihaplanma anlamına gelen ve diş etlerinin alınmasına ve periodontal cepler denilen ceplerin oluşmasına neden olan bir terimdir.

Okumak İlginizi Çekebilir: Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Böylece, bakterilerin ve bağışıklık sisteminin onlarla savaşma hareketi kemiğe ve dişi destekleyen dokulara zarar verir. Böylece gevşemeye başlar ve hatta düşebilir.

Periodontal Hastalık
Periodontal Hastalık

Kötü oral hijyene ek olarak, tütün, kadınlarda hormonal değişiklikler, diyabet ve diğer hastalıklar veya bazı ilaçların etkisi gibi periodontal hastalığın başlangıcını destekleyen başka risk faktörleri vardır.

Bir periodontal hastalık varlığı, diş etlerinin iltihaplanması ve kanamasına ek olarak; ağız kokusunun, çiğneme ağrısının, diş hassasiyetinin, dişlerin hareketliliğinin ve diş etlerinin çekilmesinin mevcudiyeti tespit edilebilir.
Periodontal hastalığın tedavisi evriminin derecesine bağlı olacaktır.

Okumak İlginizi Çekebilir: Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Dişeti iltihabı durumunda, temel amaç, bir diş temizliği veya küretaj yoluyla enfeksiyon ve bakteriyel plağı ortadan kaldırmaktır. Bununla birlikte periodontitis gelişimini sürdürür ve kötüleşirse, tartar birikintilerini daha derin bölgelerden uzaklaştırmak veya periodontal cebi azaltmak için ameliyata başvurmak gerekebilir.

Hasar görmüş dokunun yenilenmesi için bir rehber görevi gören bir örgü kumaş tanıtmak veya tahrip olanları değiştirmek için kemik ve doku greftleri gerçekleştirmeye devam etmek de gerekli olabilir.

Her durumda, oral hijyen tedavinin etkinliği için temel olmaya devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Ağız Kokusu, Ağız Kokusu Nedenleri ve Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat