Hastalıklar

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (PCOS), üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluktur (değerlendirilen kriterlere göre %6-20 arası).

Polikistik over sendromu (PCOS), üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluktur (değerlendirilen kriterlere göre %6-20 arası). Düzensiz dönemler veya adet görmeme, artan erkek hormon seviyeleri ve yumurtaların düzenli olarak salınmasını önleyen çok sayıda folikül (sıvı birikimi) gelişimi ile kendini gösterir.

SOP, aşağıdakilerin bir kombinasyonu olarak tanımlanır:

Hiperandrojenizm Kandaki androjenlerde (erkeklik hormonları) artış ve/veya bu artışa bağlı olarak aşırı kıllanma, akne, alopesi, ses tonu gibi belirtiler.

Yumurtlama Disfonksiyonu Adetin tamamen yokluğu (amenore) veya düzensiz adet döngüleri olarak kendini gösterir.

Ultrason ile polikistik morfolojiye sahip yumurtalıklar Foliküllerin (yumurtaların geliştiği yapılar) hacminde ve sayısında bir artış ile karakterize edilirler.

PKOS’lu hastalarda orta/uzun vadede obezite ve bazı komplikasyonlar görülme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, bu hastalık hem kökeninde hem de semptomların sunumunda ve uzun vadeli sonuçlarında büyük heterojenlik ile karakterizedir.

Bir önceki yazımız olan Sjögren sendromu başlıklı makalemizde Primer Sjögren sendromu, Sjögren sendromu ve Sjögren Sendromunun Sınıflandırılması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat