Hastalıklar

Preeklampsi

Preeklampsi, bazı kadınların hamileliğin ikinci yarısında yaşayabileceği bir hastalıktır. Tüm gebeliklerin %2-8'ini ve yüksek tansiyonu, idrarında yüksek miktarda proteini olan ve geçmeyen şişkinliği olan kadınları etkiler.

Preeklampsi, bazı kadınların hamileliğin ikinci yarısında yaşayabileceği bir hastalıktır. Tüm gebeliklerin %2-8’ini ve yüksek tansiyonu, idrarında yüksek miktarda proteini olan ve geçmeyen şişkinliği olan kadınları etkiler. Doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilir.

Preeklampsi Türleri

Preeklampsi şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Erken başlangıçlı preeklampsi (32. gebelik haftasından önce)
  • Geç başlangıçlı preeklampsi (32. gebelik haftasından sonra ortaya çıktığında)
  • Şiddetine bağlı olarak hafif preeklampsi veya şiddetli preeklampsi.

Hastalığın şiddetli formlarında karaciğer, böbrek ve nörolojik tutulum, pıhtılaşma bozuklukları ve hatta nöbet görünümü olabilir (bu durumlarda buna eklampsi denir). Aslında, preeklampsi dünyadaki kadınlar ve bebekler arasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Preeklampsi, bebeğe oksijen ve besin sağlayan plasentanın yeterli kan almamasına neden olabilir. Plasenta yeterince kan almazsa, bebek daha az besin alır ve düşük doğum ağırlıklı yenidoğana yol açabilir. Ek olarak, bebeği hemen doğurma ihtiyacı olabilir ve prematüre bebekler ciddi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındadır; bazıları ömür boyu sürer ve sürekli tıbbi bakım gerektirir.

Bir önceki yazımız olan Prematürelik başlıklı makalemizde Prematüre ve Prematürelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat