Hastalıklar

Prematürelik

Dünyada her yıl 15 milyon prematüre çocuk doğuyor, yani gebelikleri 37. haftadan önce biten çocuklar.

Dünyada her yıl 15 milyon prematüre çocuk doğuyor, yani gebelikleri 37. haftadan önce biten çocuklar. Bunlardan birçoğu herhangi bir sekel olmadan hayatta kalıyor, diğerleri bunu az çok ciddi sekellerle yapıyor ve bazıları ölüyor.

Bu alandaki araştırmalar hem bilimsel bilgiyi hem de teknolojik gelişmeyi ilerletir ve çevrenin bu hastalar üzerindeki etkisine giderek daha fazla önem verilir. Prematüre yenidoğanın bakım ve gelişiminde ailenin temel rolü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle aile ve sağlık personelinden oluşan multidisipliner bir ekiple, gelişim odaklı özeni esas alan bir ekiple çalışıyoruz.

Prematüre olmak, prematüre doğmak demektir. En çok kabul gören tanıma göre, 37. gebelik haftasından önce doğan çocuklar şu anda prematüredir.

Prematüre Türleri

Gebeliğin bitiminden önce doğmak, tüm organ ve sistemlerin daha fazla olgunlaşmamış olması ve organların düzgün gelişmemesine neden olabilecek patolojilerin daha yüksek oranda görülmesi anlamına gelir.

Mantıksal olarak, prematüre doğumda ne kadar az gebelik haftası olursa, o kadar fazla problem yaşayabilir. Ayrıca bunlar genellikle daha ciddidir ve daha uzun süreli sekeller bırakabilir.

Evrensel bir sınıflandırma yoktur, ancak şu anda en çok kabul edilenlerden biri aşağıdaki gibidir:

  • Aşırı erken. 28. gebelik haftasından önce doğmuş. Neyse ki, tüm canlı doğumların sadece %1-2’si bu alt grupta bulunur.
  • Çok prematüre yenidoğan. 29 ila 31.6 gebelik haftaları arasında doğmuştur.

Önceki iki grup, tüm prematüre bebeklerin yaklaşık %20’sini oluşturur. En ciddi kısa vadeli ve uzun vadeli etkilere, en yüksek ölüm oranına ve ekonomik kaynakların, bakım sürelerinin ve neonatoloji araştırmalarının çoğunu emenlerdir.

  • Orta erken prematüre. 32 ile 34,6 hafta arasında doğanlar.
  • Geç prematüre. 35 ila 36.6 gebelik haftaları arasında doğmuştur.

Bir önceki yazımız olan Sedef Hastalığı başlıklı makalemizde Kutanöz sedef hastalığı, Sedef Hastalığı ve Sedef Hastalığı Sınıflandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat