Hastalıklar

Prostat Kanseri

Prostat kanseri erkeklerde en sık teşhis edilen tümördür. Tanı konan tüm tümörlerin yaklaşık %15'ini temsil eder.

Prostat kanseri erkeklerde en sık teşhis edilen tümördür. Tanı konan tüm tümörlerin yaklaşık %15’ini temsil eder. Görünüşü yaşla bağlantılıdır ve 60 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür. Kan testi ile saptanabilen tümör belirteci Prostat Spesifik Antijen (PSA)’nın ortaya çıkmasıyla birlikte erken evre prostat kanseri teşhisi önemli ölçüde artmıştır.

Kanser terimi, vücudun herhangi bir yerinde kontrolsüz olarak bölünen ve büyüyen anormal hücrelerin gelişmesiyle karakterize edilen çok sayıda hastalığı kapsar. Prostat kanseri, prostat bezinden kaynaklanan kanserdir.

Prostat Nedir

Prostat, mesanenin altında ve rektumun önünde, üretrayı çevreleyen erkek idrar ve üreme sisteminin bir parçası olan bir bezdir. Boyut olarak yeni veya kestane ağacına benzer ve yaşla birlikte büyüme eğilimindedir. Prostatın ana işlevi, meninin bir parçası olan sıvı olan seminal sıvıyı üretmektir. Ayrıca üriner kontinansta da rolü vardır.

Prostat Kanseri Kimleri Etkiliyor?

Prevalans, erkeğin yaşına, yaşadığı bölgeye ve kişinin kökenine bağlı olarak değişir.

30 yaşın altındaki kişilerde çok nadir görülür, ancak 80 yaşın üzerindeki kişilerde farklı ölüm nedenleri için yapılan otopsilerin %60’a varan kısmında bulunur.

Okyanusya, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da yaygındır. En eğilimli nüfus, Afrika kökenli torunlar, ardından Kafkas kökenli olanlar; ve en az olasılıkla Asya kökenli olanlar.

İnsidans, hastalığın daha sık görüldüğü bölgelerde 100.000 kişi başına 110 vaka ile en az etkilenen bölgelerde 100.000 kişi başına 3 vaka arasında değişmektedir. Batı Avrupa’da 100.000 kişi başına 85-95 vaka.

Prostat Kanseri Türleri

Çoğu tümörde olduğu gibi, hastalığın evresi tümörün yaygınlığı, etkilenen lenf düğümlerinin (adenopatiler) ve uzak metastazların varlığı ile verilir.

Prostat kanseri durumunda biyopsi veya cerrahi numunenin analizine dayalı bir sınıflandırma (patolojik sınıflandırma) kullanılır. Bu sınıflandırmaya Gleason denir ve yaygın olarak kullanılır. Son zamanlarda yerini, tümörü 1’den 5’e kadar sınıflandıran ISUP adlı daha güncel bir model aldı. Sayı ne kadar yüksekse, hastalık o kadar agresif olur.

Bu düşüncelerle prostat kanseri şu şekilde ayrılabilir:

Bulunduğu yer:

  • Düşük risk: Düşük PSA (10’dan az), biyopside çok agresif değil (ISUP 1, Gleason 6) ve boyut olarak prostatla sınırlı (T1-T2a).
  • Orta risk: Orta dereceli PSA (10-20), biyopside orta derecede agresif (ISUP 2-3, Gleason 7), prostatla sınırlı (T2b).
  • Yüksek risk: Yüksek PSA (20’den büyük), biyopside agresif (ISUP 4-5, Gleason 8’den büyük veya eşit), prostatla sınırlı (T2c).

Yerel Olarak Gelişmiş: Prostatın dışına komşu organlara ve/veya pelvis içindeki düğümlere yayılmış tümör.

Metastatik: Pelvis dışındaki lenf düğümleri veya uzak metastazlar (genellikle ayı, karaciğer, akciğer,…).

Bir önceki yazımız olan Akut Miyeloid Lösemi (AML) başlıklı makalemizde Akut Miyeloid Lösemi, Akut Miyeloid Lösemi AML ve Akut Miyeloid Lösemi Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat