HastalıklarSağlık

Raynaud hastalığı için evde yapılabilecek ilaçlar

Ancak, uygun bakım yapılmazsa Raynaud'lar tehlikeli hale gelebilir. Bu makalemizde, Raynaud hastalığı için en evde yapılabilecek ilaçlar yanı sıra bu sendromun nelerden oluştuğunu açıklayacağız.

Soğuk eller sendromu, Raynaud fenomeni veya Raynaud hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlığın tanımlanması her zaman kolay değildir, çünkü çoğu zaman ellerin ve ayakların üşümesini basit bir dolaşım sorunu veya söz konusu kişinin “olağan sıcaklığı” olarak düşünebiliriz. Elleri ve ayakları çok sıcak olan başkaları da var.

Ancak, uygun bakım yapılmazsa Raynaud’lar tehlikeli hale gelebilir. Bu makalemizde, Raynaud hastalığı için en evde yapılabilecek ilaçlar yanı sıra bu sendromun nelerden oluştuğunu açıklayacağız.

Raynaud sendromu nedir ve neden olur?

Raynaud sendromu, kulakları, burnu ve meme uçlarını da etkilediği vakalar olmasına rağmen, elleri ve ayakları etkileyen nadir bir hastalıktır. Raynaud, ekstremitelerdeki en küçük damarları daraltarak kanın düzgün dolaşamamasına neden olur. Bu durum stres, soğuk algınlığı ve tütün gibi kötü alışkanlıklarla daha da kötüleşir.

Raynaud’un türleri

İki tür Raynaud hastalığı vardır:

Birincil Raynaud Sendromu: Bu en sık görülenidir ve genellikle Raynaud hastalığı olarak adlandırılır. Rahatsız etmeyecek kadar hafif ortaya çıkabilir ve bazen kendi kendine geçer. İkincilden farklı olarak, birincil genellikle herhangi bir ilişkili koşuldan dolayı ortaya çıkmaz.

İkincil Raynaud Sendromu: Raynaud fenomeni olarak da adlandırılır. Burada Raynaud hastalığı, diğer birçok olasılığın yanı sıra skleroderma, romatoid artrit, Sjögren sendromu, Buerger hastalığı veya ateroskleroz gibi başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar. İkincil Raynaud genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar.

Raynaud sendromu ciddi bir hastalık mı?

Genellikle hayır. Yeter ki sağlıklı, dengeli bir yaşam sürdürün ve ellerinizi ve ayaklarınızı soğuğa maruz bırakmamaya özen gösterin. Başka bir deyişle, sıcaklık düşerse, Raynaud’lu bir kişi dikkatli olmalı ve tercihen termal olan eldivenler giymelidir.

Raynaud hastalığıiçin doğal tedaviler

Raynaud’u tedavi etmek için bulabileceğimiz ev ilaçları arasında, son derece etkili olduğu öne çıkan birkaç tane var:

 • Ölü denizden gelen tuz
 • Ginkgo Biloba
 • Zencefil
 • Vitamin ve mineral tüketimi
 • Diğer doğal tedaviler

Ardından, Raynaud sendromu için bu doğal tedavilerin her birinin nelerden oluştuğunu tek tek anlatacağız.

Ölü deniz tuzu içeren ürünler

Şaşırtıcı görünse de bugün İsrail’e gitmeden Ölü Deniz’den tuz almak çok kolay. Bu tuzun sağlığa olan birçok faydasından dolayı, bu elementi bileşenlerine dahil etmeye başlayan birçok güzellik ürünü var.

Ölü deniz tuzunun faydaları ve özellikleri

 • antiseptik
 • bakterisit
 • antienflamatuvar
 • analjezik
 • Rahatlatıcı
 • antialerjik
 • detoksifiye edici
 • Diüretik
 • yenileyici
 • nemlendirici

Ayrıca kan dolaşımını harekete geçirmek, yağ üretimini düzenlemek, solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermek ve cildin tüm katmanlarını yenilemek için oldukça faydalıdır.

Eller ve ayaklar için ölü deniz tuzu nasıl kullanılır?

Kullanımı çok basittir. Tek yapmanız gereken ellerinizi ıslatmak, bir avuç ölü deniz tuzu alıp kendi kendine kaybolana kadar ellerinize ve ayaklarınıza sürmek. Ayrıca ovarken ellerinize ve ayaklarınıza biraz su eklemelisiniz. Bitirdikten sonra, kalıntıları su ile temizlemelisiniz.

Birkaç dakika içinde el ve ayaklarınızın renginin değiştiğini, yeniden ısındığınızı ve kanınızın yeniden dolaşmaya başladığını fark edeceksiniz.

Ginkgo biloba ve Raynaud sendromu

Ginkgo biloba, birçok özelliği ve faydası nedeniyle Raynaud sendromuna karşı güçlü bir müttefiktir:

Kan dolaşımını iyileştirir: Çin’e özgü bu bitki, parmaklar gibi vücudun en küçük bölgelerinde bile kan akışını iyileştirir. Bunun nedeni bitkinin içerdiği büyük miktarda flavonoiddir.

Kan damarlarını genişletir: Ginkgo biloba, dolaşım sistemi için uyarıcı olmasının yanı sıra harika bir vazodilatör olarak bilinir. Vakaların %50’sinde Raynaud semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca güçlü özellikleri sayesinde yüzlerce yıldır dolaşım veya kan sistemi hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır.

Kanı sıvılaştırır: doğal olarak ginkgo biloba kanı daha akıcı hale getirir, böylece vücutta çok daha kolay dolaşabilir. Bu, özellikle tromboz, kalp sorunları veya felç geçirmiş hastalarda pıhtı oluşumunu önlemek için de idealdir.

Ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalar, ginkgo biloba tüketmenin ekstremitelerde dolaşım problemi olan kişilerde kan akışını arttırdığını göstermiştir.

Ginkgo biloba nasıl alınır

Ginkgo biloba’yı almanın en iyi yolu, onu infüzyon olarak almaktır. Her ne kadar bu bitkinin kapsüllerini ek formatta satsalar da. Bu infüzyondan günde iki ila üç bardak içtiğinizde, ellerinizin yavaş yavaş nasıl iyileştiğini fark edeceksiniz.

Ginkgo biloba ve kontrendikasyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Ginkgo Biloba’nın özellikleri nelerdir ile ilgili aşağıdaki makaleyi kaçırmayın.

Sıcak bir zencefil infüzyonu almak vücudun kan damarlarını genişletir ve bu da o sırada Raynaud’unkiyle savaşır.

Raynaud hastalığı için zencefil
Raynaud hastalığı için zencefil

Vitamin ve mineral tüketimi

Vitamin ve minerallerin vücut için çok gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak gerçek şu ki, sahip olduğumuz hastalık veya rahatsızlıklara bağlı olarak, daha da fazlası. Raynaud sendromu durumunda, hastalığın semptomlarını iyileştirmemize ve aynı zamanda vücudumuzu onunla savaşmak için güçlendirmemize yardımcı olabilecek bazı vitaminler ve mineraller vardır.

B3 Vitamini: B3 Vitamini harika bir vazodilatördür, yani kan damarlarını genişletir ve böylece kan vücudun her yerine sorunsuz bir şekilde ulaşabilir. Bu vitamini balık ve kabuklu deniz ürünleri, domuz ve tavuk, karaciğer, mantar, ayçiçeği çekirdeği ve bezelyede bulabiliriz.
C Vitamini: Bu vitamin bir antioksidandır ve ikincil Raynaud’larınız varsa son derece önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Limon, portakal ve mandalina gibi turunçgillerde C vitamini bulacağız.
E Vitamini: E vitamini, doğrudan kan damarlarına etki ederek kan ve oksijenin damarlardan doğru bir şekilde geçmesini sağladığı için çok önemlidir. Bu vitamini içeren yiyecekler örneğin avokado, fındık, kabuklu deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelerdir.
Potasyum: Muz ve diğer gıdalarda yüksek oranda bulunan potasyum, vücuttaki sıvıları kontrol etmeye ve kan damarlarını ve arterleri genişletmeye yardımcı olur. Potasyum ayrıca kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır, böylece Raynaud’un alevlenmelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Raynaud sendromu için diğer doğal tedaviler

Günlük olarak, aşağıdaki seçenekleri de dikkate almak çok önemlidir:

Sıcak su: Çok soğuk havalarda bir leğende biraz su ısıtıp ellerinizi birkaç dakika içinde tutabilirsiniz. Sıcak su kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve sonuç olarak kan daha iyi akabilir. Tabii ki su aşırı sıcak olmamalıdır, aksi takdirde kendinizi yakabilirsiniz.
Sıkıştırma eldivenleri: Raynaud sendromu veya fenomeni olan kişiler için özel eldivenler vardır. Bu eldivenler doktorlar tarafından tasarlanmıştır ve ellerinizi sıcak tutmanın yanı sıra kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
Sıkıştırma çorapları: veya ayrıca ısıtma. Eldivenler gibi bunlar da ısıyı ve ayaklara iyi kan akışını korumaya yardımcı olur.
Alternatif terapiler: Reiki ve akupunktur gibi Raynaud’un etkilerini azaltabilecek ve hatta seanslara dayalı olarak tedavi edebilecek alternatif terapileri deneme seçeneği de vardır.

Raynaud hastalığı tedavi edilebilir mi? Raynaud sendromunun tedavisi var mı

Ne yazık ki, Raynaud sendromunun tedavisi yoktur. Sadece semptomları kontrol edebilir ve atakları önleyebilirsiniz. Bu nedenle, Raynaud hastalığına çözüm arayanlar, bulabilecekleri tek şey, neyse ki oldukça uygun fiyatlı kompresyon eldivenlerinin kullanımı gibi günlük yaşam için doğal çözümler ve ipuçlarıdır.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat