Hastalıklar

Sağırlık

Sağırlık veya işitme kaybı, WHO'ya göre dünyadaki 360 milyon insanı etkileyen en yaygın kronik sağlık sorunlarından biridir.

Sağırlık veya işitme kaybı, WHO’ya göre dünyadaki 360 milyon insanı etkileyen en yaygın kronik sağlık sorunlarından biridir. Kalıtsal olabilir veya hastalık, travma, uzun süre gürültüye maruz kalma veya ilaç tedavisinin sonucu olabilir. Buna neden olan nedenlerin çoğu önlenebilir veya erken teşhis ile yeterince tedavi edilebilir.

Sağırlık veya işitme kaybı, bir kişinin işitme kapasitesini daha az veya daha fazla kaybettiğinde ortaya çıkan fonksiyonel eksiklik olarak adlandırılır. Sadece bir kulağı etkilediğinde tek taraflı, iki kulağı birden etkilediğinde iki taraflı olarak ortaya çıkabilir.

Kulak, zar zor işitilen seslerden çok yüksek seslere kadar olan sesleri algılayabilir, ses seviyesi ve mesafeyi ayırt edebilir ve bir ses kaynağının yönünü büyük bir doğrulukla belirleyebilir.

İşitme, ses dalgalarının elektrik sinyallerine dönüştürüldüğü ve daha sonra işitme siniri tarafından kulaktan beyne gönderildiği bir süreçtir. İşitme yeteneği, kulağın yapısının, işitsel sinirin ve beynin sesleri almaktan ve yorumlamaktan sorumlu bölgesinin düzgün çalışmasına bağlıdır.

Kulak üç bölümden oluşur:

Dış kulak. Kulak kepçesi olarak da adlandırılan kulağın görünen kısmı ve kulak kanalından oluşur. Havadaki ses dalgaları toplanır ve kulak kepçesi ve kulak kanalı yoluyla dalgalar çarptığında titreşen esnek, dairesel bir zar olan kulak zarına yönlendirilir.

Orta kulak. Dış kulaktan kulak zarı ile ayrılan içi hava dolu bir boşluktur. Çekiç, örs ve üzengi adı verilen “küçük kemikler” olarak bilinen üç küçük kemikten oluşur. Bu kemikler kulak zarından iç kulağa bir köprü oluşturur ve kulak zarının hareketlerine tepki olarak titreşerek sesi yükselterek oval pencereden iç kulağa iletirler.

İç kulak. İç kulak veya koklea, salyangoz kabuğu şeklindedir ve birçok sıvı dolu membranöz bölümden oluşur. “Kemikcikler” sesi oval pencereye ilettiğinde, sıvı hareket eder ve koklea içindeki kulağın sinir hücrelerini uyarır. Bu tüy hücreleri de işitme sinirleri aracılığıyla ses olarak yorumlandıkları beyne elektriksel uyarılar gönderir.

Sağırlık Türleri

Sağırlık, işitme kaybının miktarına (kantitatif sınıflandırma), eksikliğin lezyonda meydana geldiği yere (topografik sınıflandırma) ve ne zaman ortaya çıktığına (kronolojik sınıflandırma) göre sınıflandırılır.

Nicel sınıflandırma. Sağırlığın etkisi ve işitme kaybı miktarı dikkate alındığında, bu şunlar olabilir:

Hafif. 30 dB’den az işitme eşiği
Ilıman. 30-50 dB arası işitme eşiği
Ciddi. 50-80 dB arası işitme eşiği
Derin. 80-95 dB arası işitme eşiği
Cophosis veya anacusis (toplam kayıp). 95 dB’nin üzerinde işitme eşiği

*Not: Bir hastayı nicel bir sınıflandırmaya sokmak için, her birinde eşit olmayan bir kayıp olabileceğinden, farklı frekanslardaki eşik dikkate alınmalıdır.

Topografik sınıflandırma. Sağırlığa neden olan lezyonun bulunduğu yer dikkate alındığında şunlar olabilir:

  • İletim işitme kaybı. Kulağın mekanik kısmının (dış kulak ve orta kulak) etkilenmesi yani ses enerjisini ileten aparatın zarar görmesi sonucu oluşur.
  • Sensörinöral veya algısal işitme kaybı. Lezyon kulağın iç kısmında, yani Corti organında (koklea veya koklea), akustik yollarda veya işitsel serebral kortekste bulunduğunda
  • .Karışık işitme kaybı. İşitme kaybı, aynı anda dahil olan yapıların tümünü veya birkaçını etkileyen, aynı anda var olan farklı yaralanmalardan kaynaklandığında. İletim tipi işitme kaybı ve sensörinöral işitme kaybının bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir.
sağırlık
sağırlık

Kronolojik sınıflandırma. Ne zaman başladıklarına bağlı olarak:

  • Genetik veya kalıtsal. Bir gendeki anormallikler tarafından bulaşır. Doğum anından itibaren ortaya çıktıklarında erken veya hastanın yaşamı boyunca geliştiğinde geç olabilir.
  • Edinilen. Patojenik nedenlerin üstlenmesinden kaynaklanır. Embriyonik dönemde anneyi etkileyen patojenik bir ajanın etkisi nedeniyle doğum öncesi olabilirler; perinatal, doğum sırasında yaralanma meydana geldiğinde; veya doğum sonrası, hasar yaşam boyunca kurulduğunda.
  • Dil edinimi ile ilgili olarak. Sağırlık konuşma dilinin gelişmesinden önce ortaya çıkıyorsa dil öncesi işitme kaybı veya dil iyi geliştiğinde ortaya çıkıyorsa dil sonrası işitme kaybı olmak üzere iki tür ayırt edilir.

Dünya Sağlık Örgütü, 2050 yılına kadar 900 milyon insanın sağır olacağını tahmin ediyor.

Dünyada Sağırlık Oranı

Dünyada 360 milyon insanın, bir tür engelliliğe (orta aralıkta işitme kaybı) yol açan bir dereceye kadar işitme kaybıyla yaşadığı ve bu vakaların %91’inin yetişkinlerde ve %56’sının erkeklerde olduğu tahmin edilmektedir. Bu, dünya nüfusunun yüzde 5,3’ünü temsil ediyor. Bununla birlikte, yetişkin nüfusun %15 kadarında bir dereceye kadar işitme kaybı olduğu tahmin edilmektedir. 65 yaş üstü kişilere değer verilirse bu oran çok daha yüksek olup, bu nüfusun üçte birine ulaşmaktadır. 2010-2020 döneminde dünyanın tüm bölgelerinde 65 yaş ve üzeri insan sayısının %18 – %50 arasında büyüyeceği tahmin edildiğinden bu veri daha fazla ilgi görmektedir.

İspanya’da Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (Encuenta INE, 2000) araştırmasından elde edilen verilere göre, yaklaşık bir milyon sağır insan var.

Bir önceki yazımız olan Tiroidit başlıklı makalemizde Tiroidit hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat