Hastalıklar

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı, esas olarak cildi, tırnakları ve eklemleri etkileyen kronik, bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Bazen ağrı ve kaşıntının eşlik ettiği kırmızımsı pullu plakların görünümü ile karakterizedir. Uygun tedavi uygulanırsa iyileşme dönemleriyle değişen salgınlara dönüşür. Evrimi tahmin edilemez, ancak bir kez ortaya çıktıktan sonra genellikle zamanla devam eder.

Sedef Hastalığı Sınıflandırması

Sedef Hastalığı Sınıflandırması
Sedef Hastalığı Sınıflandırması

Kutanöz sedef hastalığı kendini farklı şekillerde gösterebilir ve kişiden kişiye değişir.

  • Plak psoriazis. Bu tezahür etmenin en yaygın yoludur.
  • Guttat sedef hastalığı. Çocuklarda daha küçük plaklarla sunulması yaygındır.
  • Ters sedef hastalığı. Çarşafları etkilediğinde.
  • Çiviler ve eklemler.

Dünyada Sedef Hastalığı Oranı

Sedef hastalığı, coğrafi bölgeye bağlı olarak daha fazla veya daha az prevalansa sahip evrensel bir hastalıktır. Çeşitli araştırmalar çevremizde görülme sıklığının %2 civarında olduğunu göstermektedir.

Hem erkekleri hem de kadınları etkiler ve çocukluktan yetişkinliğe kadar her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen daha sık görüldüğü iki yaş grubu vardır: 20-30 yaş arası ve 60-70 yaş arası.

Görünüşüyle ​​ilişkili genetik faktörler vardır, bu nedenle genellikle ailede hastalığa yakalanma eğilimi tespit edilir. Diğer aile üyeleri etkilendiğinde, sedef hastalığı genellikle daha erken ve daha yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Bir baba veya annede sedef hastalığı olduğunda, bir sonraki nesilde sedef hastalığı olma şansının %25 olduğu tahmin edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kuduz başlıklı makalemizde Dünyada Kuduz Dağılımı ve Kuduz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat