Cinsellik ve Cinsel SağlıkYaşam

Seks Yapmaktan Hoşlanmama Durumunun 6 Nedeni

Stresi ve kompleksleri geride bırakın. Seks yapmak, rahatlamak demektir. Aksi takdirde, tamamen tadını çıkarmak mümkün değildir.

Çoğu zaman, seks basit bir şey değildir. Aslında, pek çok faktör tamamen seksten hoşlanıp hoşlanmamayı etkiliyor olabilir. Ne olduklarını biliyor musun? Seks yapmaktan hoşlanmama durumuna sebebiyet veren durumları bu yazıda sizlere sunuyoruz.

Neden Seksten Hoşlanmıyorsun?

Seks her zaman her uygulanışında hissedilmesi gereken bir zevk olarak sunulmuştur. Ancak, gerçek şu ki, birçok kez, cinsel bir ilişki sürdürülse bile, tam olarak tatmin olmayız. Yanlış olan ne?

Belki de bazı kompleksler, gerginlik veya günlük yaşamın stresi, kendimizi teslim etmekten ve zevk almaktan alıkoyuyor. Çünkü, gerçekte, stres, seksten tamamen zevk almamanıza neden olabilecek ana faktördür.

Ancak, stres ile ilgili olmasına rağmen, nedenleri çok daha fazla olabilir. Aşağıda bazılarını görelim:

Tatmin Edememe Endişesi

tatmin edememe endişesi
İlişkilerin sürdürülmesi söz konusu olduğunda, eşinizden tamamen zevk alabilmek için stres ve tabular geride bırakılmalıdır.

Belki eşinizi tatmin etmek için baskı hissediyorsunuz, bu yüzden strese giriyorsunuz ve rahatlayamıyorsunuz. Heyecanınızın ve zevkinizin diğer kişilerinkiler kadar önemli olduğunu ve aynı özveriyi hakettiğini unutuyorsunuz.

Öte yandan, yatakta bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz, ancak bunu eşinize ifade etmeye cesaret edemezsiniz. Ya fantezinizi keşfederseniz ya da reddettiğinizde ne düşüneceğinden korktuğu için, gerçek şu ki arzunuzu tatmin etmemenizdir. Sonuç olarak, ilişki sırasında bir stres faktörü içinde kalırsınız.

Durum ne olursa olsun, seksten tamamen zevk almak için önce rahatlamanız gerekir. Bu nedenle, tabuları geride bırakmak, stresi ve baskıyı önlemek ve kendilerini her ikisinin de zevkine vermek daha iyidir.

Ayrıca, düşüncelerinizi ve isteklerinizi eşinizle paylaşmanın önemini de unutmayın. Aksi takdirde, sizi en çok hangi heyecanlandıran ve tatmin eden hakkında konuşmazsanız, seksten tamamen zevk alacaksınız.

Seks Zevkini Önleyen Kompleksler

Belki vücudunuzun bazı detayları sizi memnun etmez ve ilişki sırasında kompleksleri hissedersiniz. Burada veya oraya dokunulmamasını veya vücudunuzun belirli bölümlerinin gösterilmesini önlemeye çalışırsınız. Tabii ki, her şeyin ışığıyla daha karmaşıktır.

Rahatlamazsak zevkle nasıl uzaklaşılır? Bu nedenle, herhangi bir kompleksi geride bırakmak ve bizi etkileyebilecek stres veya kaygıdan kaçınmak en iyisidir. Bu şekilde, seksten tamamen zevk alamayacağız. Karmaşık olmayan engelsiz bir çiftle her zaman daha çok keyif aldığınızı unutmayın.

Vajinal Kuruluk

vajinal kuruluk
Kadınların bazı evrelerinde bu sık görülen sorun göz önüne alındığında, ilişki sırasında yardımcı olan yağlayıcılar veya jelleri kullanın.

Birçok kadın, heyecanlı olmasına rağmen, vajinal kuruluğa sahiptir. Bir kadının hayatının belirli aşamalarında, özellikle menopoz veya emzirme döneminde normaldir.

Bunun için, vajinal kuruluktan kaçınmanıza ve tamamen tatmin edici seks yapmanıza yardımcı olacak gerçekten etkili yağlama kremleri vardır.

Orgazm Takıntısı

Çoğu zaman, orgazma ulaşma konusunda böyle bir saplantı, ona ulaşma stresinin kesin olarak bunu gerçekleştirememesine neden olduğu kısır bir döngü oluşmasıdır. Bu nedenle yine bir numaralı düşman olan stres cinsel ilişkiden kaybolmalıdır.

Gerçekten de, orgazmın gerçekten hoş olduğunu anlamalıyız, evet, ama gevşemek ve cinsiyetin buna takıntılı hale gelirsek eksik olabileceğimiz daha fazla zevk sunduğunu anlamak daha iyidir.

Seks Sırasında Oluşan Ağrı

cinsel ilişki sırasında ağrı
Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi, nedenleri bulmak için jinekoloğunuza danışılması gereken bir sorundur.

Vajinismus, vajinayı saran pelvis kaslarının istemsiz kasılması ile karakterize kadın cinsel bir sorundur. Bu nedenle, ilişki sırasında ağrıya neden olarak çok dar olabilir.

Vajinismusun nedenleri fiziksel (örneğin endometriozis) veya psikolojik (depresyon, anksiyete, travma) olabilir. Her durumda, jinekolog size tavsiyelerde bulunabilir ve uygun tedaviye başlayabilir.

Kadın Anorgazmi

Bu başka bir cinsel problem. Bu durumda, stimülasyona ve cinsel arzunun varlığına rağmen, kadın orgazma ulaşamaz. Menopoz gibi evrelere bağlı olmasına rağmen, anorgazmi çok daha karmaşık bir şey olabilir.

Aslında, zayıf cinsel eğitimden ve kişinin arzu ve bedeninin cehaletinden kaynaklanabilir. Ayrıca, durumlar veya stres ve endişe dönemleri nedeniyle olabilir ve depresyon durumlarında yaygındır.

Gördüğünüz gibi, neden seksten tam olarak hoşlanmadığınızı gösteren nedenlerin çoğu, bir şekilde strese neden oluyor. Bu nedenle, eşinizle konuşmak veya cinsel terapiyi başlatmak olsun, amaç sizi engellemek ve daha iyi hissetmek, rahatlamak ve güvenliğinizi arttırmak olacaktır.

Seks bir zevktir, hiç şüphe yok ve zevk almak refahınızın çok önemli bir yönü.

Bir önceki yazımız olan İnsan Papilloma Virüsü, Nasıl Bulaşır? başlıklı makalemizde HPV, hpv nedir ve HPV olduğumu nasıl bilebilirim? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat