Organik

Senna Yaprağı Nedir, Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nedir

Senna yaprağı bitkisi sağlığımızı iyileştirebilmemiz için oldukça faydalı bir bitki olabilir.

Doğa bize, çoğu durumda, daha aşırı, istilacı ve yapay tedavi olarak görülen ilaçlardan önce tedavi edici etkili bitkileri verir. Senna yaprağı bu bitkilerden biridir.

Senna yaprağı, kullanımı Müslümanlar tarafından Orta Çağ’a dayanan bir bitkidir.

Senna Yaprağı Nedir?

Son yıllarda, senna yaprağı bitkisi daha popüler hale gelmiştir, sadece günlük kabızlık gibi bağırsak sorunlarını tedavi etmek için kullanılmamakta, aynı zamanda zayıflama özellikleri ile ilişkilendirilmektedir.

Doğal bir müshil olarak oldukça etkili olmasına rağmen, senna bitkisi tartışmasız değildir. Çünkü belirli dozlarda organizmaya faydalı olmaktan daha çok zararlı olabilir.

Senna yaprağı bitkisinin ne olduğunu, infüzyon biçiminde nasıl hazırlanabileceğini, terapötik etkilerinin ne olduğunu ve ayrıca yan etkilerini ve ne için kullanılması gerektiğini daha ayrıntılı olarak göreceğiz.

Senna Yaprağının Faydaları?

Senna, güçlü müshil etkisiyle Mısır, Sudan, Somali, Pakistan ve Hindistan’da yetişen tıbbi bir bitkidir. Senna yaprağı bitkisi laksatifler kategorisine girer, çünkü doğrudan bağırsak mukozasına etki eder ve kolonun peristaltik hareketlerini arttırır.

Bazı insanlar tarafından daha kolay kilo vermek için kullanılmasının yanı sıra hemoroid semptomlarının iyileşmesiyle de ilişkilendirilmiştir.

Faydalarına rağmen, bitkisel ilaçlarda ve eczanelerde reçetesiz satılan yapraklarda ve tabletlerde pazarlanan bitki bazı istenmeyen etkiler doğurabilir.

Senna yaprağı bitkisinin faydaları
Senna yaprağı bitkisinin faydaları

Senna Yaprağı İnfüzyonu Hazırlama

Senna yapraklarının infüzyonu çok karmaşık değildir. Ancak infüzyonun sağlığa zararlı bir hale gelmesini önlemek için bazı önlemler alınması gerekir.

Herbalistler içinde bu bitkinin hazırlıkları, zencefil, nane veya rezene gibi diğerlerinin yanı sıra, infüzyonun damak tadında daha keyifli olması için, senna bitkisi oldukça acı olduğu için tadını kötü bulabilirsiniz.

İnfüzyon, 250 ml su başına 1 veya 2 gram senna yaprağı ile hazırlanabilir. Sinameki yaprağı bir tencereye, bir kaba veya bir tencereye gibi bir kaba yerleştirilir, sıcak su eklenir ve sıvının bitkinin besin maddeleri ile emprenye edilmesi yaklaşık 5 dakika beklenir. Bu durumda infüzyonun çok tahriş edici olacağından kaynamış su içermemesi tavsiye edilir.

Okumak İlginizi Çekebilir: Kanın Potasyum Değeri Nasıl Düşürülür

Senna Yaprağı Ana Kullanımları ve Endikasyonları

Senna yaprağının ana bileşenleri sennosidlerdir. Bu bitkinin infüzyonunun güçlü ve kısa vadeli bir müshil olduğu gösterilmiştir ve bu ana kullanım alanıdır. Senna yaprağının infüzyonunu mümkün olduğu kadar etkin kılmak için, ertesi sabah büyümeyi kolaylaştıracağı için uyumadan önce içilmesi önerilir. Önerilen günlük senna yaprağı dozu, 0,5 ile 2 gram arasındadır.

Kabızlığın etkilerini hafifletmeye yardımcı olduğu ve dışkıyı ortadan kaldırmayı kolaylaştığı için hemoroit gibi rektal lezyonların iyileşmesine de izin verir. Bu amaçla, 2 ila 15 yaş arasındaki çocukların bunu tüketebilir, ancak 2 ila 15 yaş arasındaki çocukların mineral yağ ve laktuloz gibi başka tedaviler almaları önerilir.

Bu bitki, vücudu arıtmaya yardımcı olan ve sıvı tutulmasını azaltan diüretiktir. Ayrıca, idrar yolunun kaslarında bir iyileşme sağlayarak idrarın atılmasını kolaylaştırır.

Sinamanın hint yağı ve bisokdil gibi kolonoskopiden önce bağırsak hazırlığı için muhtemelen etkili bir tedavi olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmalar, sinam yapraklarının bu amaç için en etkili bileşen olup olmadığını veya bağırsakların temizliğinde glikol polietilen veya sodyum fosfat gibi diğer maddelerin daha etkili olup olmadığını netleştirmemiştir.

Senna Yaprağı Yan Etkileri

Senna Yaprağının Yan Etkileri
Senna Yaprağının Yan Etkileri

Senna yaprağı bitkisinin aşırı tüketimi, müshillere bağımlılık durumu yaratabilir. Bu, bağırsakların özerk çalışmamalarına, “tembelleşmeye” katkıda bulunur.

Senna yaprağının yan etkilerinin çoğu, aşırı doz uygulamasından ve tüketiminin zamanla uzatılmasından kaynaklanmaktadır. Günde 3 gramdan fazla senna yaprağının tüketilmesi toksik olabilir.

Laktif etkileri nedeniyle, bu bitkinin neden olabileceği başlıca semptomlar, kusma, ishal, yumuşak dışkı, yoğun kramp, ayrıca K vitamini, kanama, potasyum eksikliği, azalmış hemoglobin, hipokalsemi gibi gastrointestinal tiptedir. hipokalemi, zayıf bağırsak emilimi, dehidratasyon, adet akışını arttırma, karaciğer hasarı ve en şiddetli durumlarda komadır.

Kontrendikasyonlar

Doğal bir ilaç olmasına rağmen, senna yaprağının her insan için uygun olmadığını unutmayın.

Aşağıda, bu bitkinin tüketiminin hem infüzyon hem de tabletler halinde önerilmediği durumlar verilmiştir.

Hamilelik ve Emzirme

Senna yaprağı düz kasları uyarır, erken kasılmalara ve hatta kürtajlara neden olabilecek bir şey.

Emzirme döneminde, bu bitkide bulunan müshil maddeler bebeğe anne sütü ile ulaşabileceği için yeni doğanlarda sindirim sorunlarına yol açabileceğinden senna yaprağı alması önerilmez.

Bitkiye Karşı Alerji

Bitkiye alerjisi olan kişiler, bunun herhangi bir türevini tüketmemelidir.

İlk kez bir infüzyon veya bir senna yaprağı tableti alınması durumunda, hangi etkilerin ortaya çıkabileceğini görmek için küçük bir miktar tüketerek kademeli olarak yapılması önerilir.

Bu şekilde, dudakların şişmesi, solunum problemleri veya herhangi bir diğer immün tepkisi gibi herhangi bir bitki bileşiğine aşırı duyarlılık olup olmadığını bilmek mümkündür.

Sindirim problemleri

Laksatif etkisi göz önüne alındığında, ishal veya Crohn hastalığı gibi sindirim probleminden muzdarip insanlar, senna yaprağı tüketimini mümkün olduğunca önlemelidir.

Bitki sadece ciddi bir hastalık nedeniyle kabızlık olan durumlarda tavsiye edilir. Kişinin ciddi bir tıbbi durumdan muzdarip olması durumunda, doğal tedavilere başvurmak yerine doktora başvurmak uygundur.

Kilo Vermek

Bol miktarda yemek yiyorlarsa, yağ almaktan kaçınmak veya kilo vermeye odaklanan diyetlerin sonuçlarını hızlandırmak için müshil tüketmenin, yağ gibi bazı besin maddelerinin emilimini önleyeceğini düşünen birçok insan var.

Bu sadece doğru değil. Laksatif tüketimi, gıdada bulunan bileşenlerin emilimini engellemez ve eğer öyleyse, bunu çok azaltılmış bir şekilde yapar.

Senna yaprağı kolay kilo kaybı ilacı değildir. Kötü niyetli tüketiminin metabolizma üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu nedenle kilo vermek için kullanılmamalıdır.

Sebze ve meyvelerden yoksun, çeşitli ve sağlıklı bir diyet yapmak veya yemek yemek gibi, bu amaç için etkili olduğu kanıtlanan başka şaşırtıcı doğal ilaçlar da vardır.

Uzun Vadeli Tüketim

Kabızlığın tedavisi için etkili bir kısa süreli ilaç olarak gösterilmiş olmasına rağmen, uzun vadede karaciğeri, bağırsakları ve hatta kalbi olumsuz yönde etkileyebildiği için, senna yaprağı bitkisinin iki haftalık tüketimini aşması önerilmez.

İdeal olarak, bazen infüzyon veya sinameki yaprağı tabletleri alın. Günlük kabızlıktan muzdarip iseniz, çözmek için bu bitkiyi tüketmemelisiniz. Bir uzmana gitmeniz önerilir.

Senna Yaprağı Bitkisinin Diğer Şifalı Bitkilerle Etkileşimi

Senna bitkisinin yaprağını tüketen kişinin başka doğal ilaçlar veya ilaçlar alması durumunda organizma üzerinde özellikle olumsuz bir etkisi olabilir.Bu bitkinin etkileşime girdiği bileşiklerin bazıları ve oluşan yan etkiler aşağıdadır.

Diüretik ilaçlar ve müshil otlar: Senna, müshil bir bitki olduğundan, onu aynı işleve sahip olan ya da idrarın artmasına katkıda bulunan diğer bileşiklerle birleştirmek bu etkiyi arttırır. Müshil ve diüretikler vücuttaki potasyumun azalmasına katkıda bulunur.

Östrojenler: Bazı hormon replasman tedavisi östrojen kullanır. Senna bitkisi vücuttaki bu hormonların miktarını azaltır, bu da hormon replasman tedavilerinin terapötik etkilerini azaltmasına neden olur.

Doğum kontrol tabletleri: Estradiol bazı doğum kontrol maddelerinde bulunan bir östrojendir. Sinamenin vücuttaki östrojen seviyelerini düşürdüğü göz önüne alındığında, doğum kontrol tedavilerinin etkinliğini de azaltır.

Digoksin: Digoksin (Lanoxin) kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç senna ile etkileşime girebilir, çünkü vücutta potasyumda bir azalma varsa, digoksinin yan etkileri artar.

Not: Senna yaprağı aynı zamanda sinameki bitkisi ya da açlık otu olarak da adlandırılmaktadır. Ülkemizde aktarlarda açlık otu veya sinameki bitkisi diye satılan ürün de aslında senna yaprağıdır.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat