Yaşam

Sevmediğin biriyle nasıl yaşarsın

Bu kişiye tahammül edemediğiniz için birlikte yaşamanın zor olduğu bir durum olabilir (belki de karşılıklı bir şeydir). Durumunuz buysa, dayanamayacağın sevmediğin biriyle nasıl yaşarsın sorusuna dair bu netsağlık makalesini kaçırmayın.

İnsanlar doğası gereği sosyal varlıklardır ama elbette herkesin kendi tercihleri ​​​​vardır. Genellikle zamanımızı ve mekanımızı kiminle paylaşmak istediğimizi seçeriz, ancak bazen bu seçeneğimiz olmaz. Bazen hayatımızı bir aile üyesiyle veya bir oda arkadaşıyla (hatta bir oda arkadaşıyla) paylaşmak zorunda kalırız. Bu kişiye tahammül edemediğiniz için birlikte yaşamanın zor olduğu bir durum olabilir (belki de karşılıklı bir şeydir). Durumunuz buysa, dayanamayacağın sevmediğin biriyle nasıl yaşarsın sorusuna dair bu netsağlık makalesini kaçırmayın.

Sevmediğin Biriyle Nasıl Yaşarsın

Liste sonsuz olsa da, zor ilişkilerde ortak olan bir takım sorunlar vardır. Birlikte yaşamanın en yaygın sorunlarının neler olduğunu aşağıda görelim:

Başkalarının ürünlerini kullanma: Bu, ortak kullanılan dairelerde ve aynı zamanda aile kullanımı için normal evlerde olur. Paylaşımlı apartmanlarda bu daha belirgindir: Temizlik, hijyen veya gıda ürünlerinizden bazılarını almışlar ve gösteriyor. Aile kullanımlı evlerde mülkler arasında daha az ayrım vardır, ancak eşit olarak, hepimizin yalnızca bize ait olan bir şeye sahibiz ve en azından izin almadan harcanmasını istemiyoruz.
Ortak harcamalara savurganlık yapın: Ya birlikte ödediğimiz için ya da bir kişi hepsiyle ilgilendiğinden, israf etmek genellikle tartışma için çok sık bir nedendir.
Düzensizlik ve pislik: Tüm birlikteliklerde, bir noktada bu konuda sürtüşmeler ortaya çıkar.
Aşırı gürültü: Gürültüye karşı çok hassas olmanız gerekmez; Kıvılcımların çıkması için normalden daha fazla ses çıkaran veya dinlenme saatlerinde birlikte yaşamamız yeterlidir.
Mahremiyet eksikliği: Birlikte yaşamamızda desteklemediğimiz kişi kim olursa olsun, bu çok sinir bozucu olabilir. Kapıyı çalmadan açsınlar, cep telefonumuza veya bilgisayarımıza baksınlar, mailimizi açsınlar.

Zor bir arada yaşama nedenleri

Açıktır ki, seçme şansı verildiğinde, hiç kimse birlikte yaşamanın zor olduğu biriyle yaşamaz. Partnerinizle birlikte yaşıyorsanız ve buna dayanamıyorsanız, bunun çözümü olan bir sorun olduğu açıktır. Ancak, birisine tahammül edemediğiniz, bunlar gibi başka durumlar da vardır ve bunların o kadar kolay bir çözümü yoktur:

  • Ailen ama bağımsız olamazsın.
  • Çocuklarınız ama bağımsız olamazlar.
  • Sizinle ve eşinizle birlikte yaşayan kayınpederinizin herhangi bir üyesi.
  • Bir oda arkadaşı, çünkü ekonomik nedenlerle konutu paylaşmak zorundasın.

Dayanamadığın biriyle nasıl yaşarsın

Her insan farklı olsa da, bu durumda bize yardımcı olabilecek ve böylece dayanamayacağımız biriyle yaşamayı öğrenmemize yardımcı olabilecek bazı eylemler vardır:

İlk adım, olanları kabul etmektir.

Bu, sizin kendiniz istifa edin ya da sizin için her şeyin aynı olduğu anlamına gelmiyor ama “olmamalı” diye buna karşı savaşmamalıyız. Dünya adil değil, çoğu zaman hoşlanmayacağımız şeyler oluyor. Bunun bizim gerçeğimiz olduğunu kabul etmek, bizi daha az katı ve olumsuz yapacak ve çözüm bulmaya daha istekli hale getirecektir.

O kişiyle bizi neyin rahatsız ettiği hakkında konuşun

Bazen bizi rahatsız eden bir şey yaptıkları için karşımızdaki kişiye kızarız ama onlara söylemeyiz. Nereden geldiğini açıklamadan sadece öfkemizi görmesine izin verdik. Çok sinirli olmadığımız bir zamanda ona bizi rahatsız eden şeyi söylememiz ve bunu yapmayı bırakmasını istememiz önemlidir. Çoğu zaman karşımızdaki kişi bunun bizi rahatsız ettiğini ve bir şeyler hakkında konuşmak bir arada yaşamayı iyileştirdiğini fark etmeyecektir. Ayrıca, onu rahatsız eden bir şey yapıp yapmadığımızı sormanın zamanı geldi: bencil olmayalım!

Ev Kuralları

Başlangıçtan itibaren bir arada yaşama kurallarını belirlemek önemlidir: bu akrabayı alırken veya ortak bir daireye taşınırken. Ancak baştan yapılmadıysa hiçbir şey olmuyor, hiçbir şey için geç değil. Durmak, oturmak ve konuşmak ve herkesin hemfikir olduğu kuralların yanı sıra kimin ne alacağını (görevleri veya belirli şeylerden zevk almayı) işaretleyen takvimleri yazmak daha iyidir. Örneğin, partnerinizin zemini hangi gün temizlemesi gerekiyor; ya da televizyonda ne olacağını seçme sırası kayınvalidenize geldiğinde.

Bir arada yaşamak için nezaket gereklidir

Bazen birine tahammül edemediğimizde o kişiye düşman olmaya başlarız. Ya da düşman olmaya başlayan o kişiyse, sadece düşmanlığa karşılık veririz. Bu havasız atmosferi kırmanın iyi bir yolu kibar olmaktır. Birçok insan şöyle düşünür: “Eğer onun suçuysa neden ben iyi olmak zorundayım?”. Temel olarak, kendi hayatta kalabilmeniz için: çevrenin gerilimini düşürmeniz ve bu sürekli kötü ruh hali içinde olmayı bırakmanız gerekir. Kendiniz hakkında daha iyi hissedeceğiniz için, iyi olmaya değer, ancak karşı tarafın da düşmanlığını yumuşatmasını sağlayabilirsiniz.

Kimse bunun kolay olduğunu söylemedi, ancak iyi bir tutum, dayanamayacağınız biriyle yaşamayı büyük ölçüde iyileştirebilir.

Bir önceki yazımız olan Birinden Hoşlanmadığını Nasıl Gizlersin başlıklı makalemizde birinden hoşlanmadığını nasıl gizlersin, hoşlanmadığınızı anlamaması için ve hoşlanmadığınızı nasıl saklayabilirsiniz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat