Hastalıklar

Soğuk Ürtiker (Kurdeşen) Nedir?

Soğuk ürtiker (kurdeşen), soğuk algınlığına maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkan soğuk algınlığının neden olduğu ciltte oluşan bir reaksiyondur. Etkilenen cildin kırmızımsı kaşıntılı kovanları (kovanları) vardır.

Soğuk ürtikerli kişilerin çok farklı belirtileri vardır. Bazıları soğuk reaksiyonlara ılımlı, bazıları ise şiddetli reaksiyonlara sahiptir. Bu durumu olan bazı kişilerde, soğuk suda yüzmek çok düşük tansiyon, bayılma veya şoka neden olabilir. Soğuk ürtiker genç erişkinlerde daha sık görülür. Bu durumun olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Tedavi genellikle antihistaminikler almak ve soğuk su ve havadan uzak durmak gibi önleyici tedbirlerden oluşur.

Soğuk Ürtiker (Kurdeşen) Semptomları

Soğuk ürtiker belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Cildin soğuğa maruz kalan bölgelerinde kaşıntıya (kovana) neden olan geçici kırmızımsı kaynaklar
 • Cilt ısınırken kötüleşen bir reaksiyon
 • Soğuk cisimleri kaparken ellerin şişmesi
 • Soğuk yiyecek ve içecek tüketirken dudakların şişmesi

Ciddi reaksiyonlar olabilir:

 • Vücudun her yerinde (anafilaksi), bayılmaya, kalbin hızlanmasına, ekstremitelerde veya gövdede şişmeye ve şoka ve şoka neden olabilir.
 • Solunum zorlaştıran dil ve boğaz şişmesi

Soğuk ürtiker semptomları, cilt oda sıcaklığında veya soğuk suda ani bir düşüşe maruz kaldıktan kısa bir süre sonra başlar. Islak ve rüzgarlı havalarda semptomları kötüleştirebilir. Her bölüm yaklaşık iki saat sürebilir.

En kötü reaksiyonlar genellikle soğuk suda yüzmek gibi cildin tamamen maruz kalmasıyla oluşur. Böyle bir tepki bilinç kaybına ve boğulmaya neden olabilir.

Doktora ne zaman danışmalı

Soğuğa maruz kaldıktan sonra cilt reaksiyonlarınız varsa, doktorunuza danışın. Tepkiler hafif olsa bile, doktor sorunlara neden olabilecek gizli bir hastalığı ekarte etmek isteyecektir.

Ani soğuğa maruz kaldıktan sonra, tüm vücut reaksiyonunuz (anafilaksi) veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, acil tıbbi yardım alın.

Soğuk ürtiker nedir
Soğuk ürtiker nedir

Soğuk Ürtiker (Kurdeşen) Nedenleri

Soğuk ürtikere neyin sebep olduğunu hiç kimse tam olarak bilmiyor. Bazı insanlar, kalıtsal bir özellik, virüs veya hastalık nedeniyle çok hassas cilt hücrelerine sahip gibi görünmektedir. Bu durumun en sık görülen formunda soğuk, histamin ve diğer kimyasalların kan dolaşımında serbest bırakılmasını tetikler. Bu kimyasallar kızarıklık, kaşıntı ve bazen de vücutta reaksiyona neden olur (sistemik).

Okumak İlginizi Çekebilir: İnsan Papilloma Virüsü, Nasıl Bulaşır?

Soğuk Kurdeşen Risk Faktörleri

Aşağıdaki durumlarda bu duruma sahip olmanız daha olasıdır:

Genç bir yetişkin için: En sık görülen primer edinsel soğuk ürtiker türü en sık genç erişkinlerde görülür.Tanı konmamış bir durumunuz var.

Daha az sık görülen bir tip (sekonder edinilmiş soğuk ürtiker): hepatit veya kanser gibi tanı konmamış bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir.

Bazı kalıtsal özellikleriniz var: Nadir durumlarda, soğuk ürtiker miras kalır. Bu kalıtsal tip, soğuğa maruz kaldıktan sonra influenzaya benzer ağrılı kovanlara ve semptomlara neden olur.

Komplikasyonlar

Soğuk ürtikerin olası olası komplikasyonu, büyük cilt alanlarını soğuğa maruz bıraktıktan sonra, örneğin soğuk suda yüzerken meydana gelen ciddi bir reaksiyondur.

Soğuk Kurdeşen Ataklarını Önleme

Aşağıdaki ipuçları tekrarlayan soğuk ürtiker ataklarını önlemenize yardımcı olabilir.

 • Soğuğa maruz kalmadan önce reçetesiz antihistamin alınız.
 • İlaçları belirtilen şekilde alın.
 • Cildinizi soğuk veya ani sıcaklık değişimlerinden koruyun. Yüzmeye gidiyorsanız, önce elinizi suya batırın ve cilt reaksiyonu olup olmadığına bakın.
 • Boğazın şişmesini önlemek için içeceklerden ve donmuş yiyeceklerden kaçının.
 • Doktorunuz bir epinefrin otoenjektörü (EpiPen, Auvi-Q veya diğerleri) reçete etmişse, ciddi reaksiyonları önlemek için yanınıza alın.
 • Ameliyat planladıysanız, soğuk ürtikeriniz hakkında önceden cerrahla konuşun. Ameliyat ekibi, ameliyathanede soğuğa bağlı semptomları önlemenize yardımcı olacak adımlar atabilir.

Bir önceki yazımız olan Kronik Ürtiker (Kurdeşen) Nedir? başlıklı makalemizde Kronik ürtiker, Kronik ürtiker belirtileri ve Kronik ürtiker komplikasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat