Sağlık

Terlemeyi Önleyen İlaçlar, Günlük Olarak Kullanılmalı mıdır?

Bu sıcak hava dalgaları ile bütün gün terle ıslanmamız şaşırtıcı değil. Piyasada terleme karşı her türlü çözümünüz var, bugün terlemeyi önleyen ilaçlar hakkında konuşuyoruz, sağlıklı mı?

40 derecelik göüneş altında yaz mevsimini bir tavuk gibi terleyerek geçirmeniz şaşırtıcı değil: fan, soğuk içeceklerde de yardımcı oluyor (popüler bilgeliğin dediği gibi “bugün için ekmek, yarın için açlık” diyebilir. Klima, söyleyemem, ama terlemek kaçınılmazdır ve bunun yanında, terlemenin vücudumuzun ısısını düzenlemek için sonuçta faydası vardır. Ancak terlemeyi önleyen ilaçları kullanırken bazı konularda dikkat etmek gerekir.

Süpermarkette lineer olarak geleneksel deodorantı ve terlemeyi önleyen 24 saat vaat eden terlemeyi önleyen ürün de bulabilirsiniz. Ancak bu ikinci ürün tavsiye edilir mi? “Ter önemlidir, çünkü vücut ısısını düzenlememize ve toksinleri gidermemize yardımcı olur. Ter önleyiciler, ter üretimini azaltacak şekilde ter bezlerini tıkayarak gözenekleri tıkar. Sağlık için güvenli ürünlerdir ve zararlı oldukları gösterilmemiştir, ancak bunları uzun süre kullanmamaları önemlidir, ”diye açıklıyor Dr. Martínez Dermatoloji Kliniği Tıbbi Direktörü Antonio Martínez Torres ve En İyi Doktorlar üyesi.

Terlemeyi Önleyen İlaçlar
Terlemeyi Önleyen İlaçlar

Yani, evet, ama ılımlılıkla: “Aslında, dermatologlar terlemeyi önleyen deodorantların yalnızca aşırı terleme vakalarının, hiperhidroz olarak bildiğimiz şeylerin tedavisi için kullanılmasını önermektedir. Bu ürünler ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bu patoloji yoksa uygulanmamalıdır. Ayrıca günde birkaç kez kullanılmamalı, sadece duştan sonraki sabah uygulanmaları önerilir ”diye ekliyor.

Ayrıca diğerlerinden daha fazla terleyen insanlar olduğunu bilmeliyiz, bu kaçınılmazdır. Uzman, “Isıya ve neme ek olarak, stres, korku, endişe veya utanç gibi terleme düzeyini artırabilecek durumlar da var” diye ekliyor. Ayrıca birçok kadın, adet öncesi günlerde veya periyotta daha fazla terleme ve hatta daha da güçlü bir koku fark eder. Ve tamamen normal.

Bu aşırı terleme problemlerini en aza indirmek için aşağıdakiler gibi farklı önlemler alabiliriz:
  • Sentetik giysilerden kaçının, daha iyi pamuklu kumaş kullanın (sentetikler nefes alabilen kumaş olmadıkları için bizi daha fazla terletir).
  • Dar kıyafetlerden kaçının ve gevşek ve açık renkli kıyafetleri tercih edin. Örneğin, keten yaz ısınmaları için mükemmel bir malzemedir.

Ayrıca terlemede kuvvetli bir koku varsa, sarımsak, soğan, kahve veya alkol gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Öksürüğe En İyi Gelen İlaçlar başlıklı makalemizde Öksürüğe en iyi gelen ilaçlar, Öksürüğe ne iyi gelir ve Öksürük hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat