Hastalıklar

Tiroid Nodülü

Bir tiroid nodülü, iyi huylu veya kötü huylu olabilen bir tümör oluşturan yuva, küme şeklinde gruplandırılmış bir grup tiroid hücresidir

Bir tiroid nodülü, iyi huylu veya kötü huylu olabilen bir tümör oluşturan yuva, küme şeklinde gruplandırılmış bir grup tiroid hücresidir. Tiroid nodüllerinin %95’inden fazlası iyi huyludur. Bununla birlikte, %5’e kadar malign olabilir.

Bir kişide birden fazla tiroid nodülü varsa buna guatr denir.

Tiroid nodülleri çevremizde en sık görülen endokrinolojik problemdir. Semptomlara neden olmayabilirler veya boyutları nedeniyle veya tiroidin geri kalanından (toksik nodül) bağımsız olarak çalıştıkları için büyüyebilir ve rahatsızlığa neden olabilirler.

Dünyada Tiroid Nodülü Oranı

Yaklaşık 10 kişiden 1’inde tiroid nodülü vardır ve 10 nodülden yaklaşık 9’u iyi huyludur (kanserli değildir).

En sık görülen benign tiroid nodülleri kolloid denilen nodüller, foliküler neoplazmalar ve kistik denilen sıvı veya kan içeren nodüllerdir. Tiroid bezinin geri kalanından bağımsız olarak tiroid hormonları salgılayan nodüllere otonom nodül denir.

Bizim ortamımızda, rakamlar yeni tiroid nodüllerinin insidansının yılda %0,1 olduğunu ve yaşam boyunca en az bir tiroid nodülüne sahip olma olasılığının %10 olduğunu göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Obezite başlıklı makalemizde Obezite ve Obezite Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat