Hastalıklar

Tiroidit

Tiroidit, otoimmün bir bozukluk veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu tiroid bezinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma, ilk aşamada, hipertiroidizme neden olan bezden tiroid hormonunun salınımını ve ardından hipotiroidizme neden olan tiroid fonksiyonunda bir azalmayı belirler.

Tiroidit, otoimmün bir bozukluk veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu tiroid bezinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma, ilk aşamada, hipertiroidizme neden olan bezden tiroid hormonunun salınımını ve ardından hipotiroidizme neden olan tiroid fonksiyonunda bir azalmayı belirler. Bu kalıcı (kronik tiroidit) veya geçici (subakut tiroidit, doğum sonrası tiroidit) olabilir. Ağrı, guatr varlığı veya değişmiş tiroid fonksiyonu ile ilişkili olup olmamasına göre de sınıflandırılabilir.

Postviral subakut tiroidit, tiroid bölgesinde en sık görülen ağrı nedenidir ve bunu postpartum subakut tiroidit takip eder. Hashimoto tiroiditi kroniktir ve bizim ortamımızda hipotiroidizmin en yaygın nedenidir.

Tiroidit kadınlarda daha sık görülür, ancak prevalansı ve görülme yaşı nedene bağlı olarak değişir.

Bir önceki yazımız olan Fetal Alkol Sendromu başlıklı makalemizde FASD ve Fetal Alkol Sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat