İlişkilerYaşam

Utangaç Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim

Utangaç Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim Utangaç bir kişi, sosyal etkileşimlerinin çoğunda aşırı utanç ve güvensizlik yaşayan biri olarak tanımlanır. Aslında, genellikle, sonunda kendilerini aptal yerine koyacaklarını düşündükleri için, biriyle sohbet etmek veya genellikle sosyal çevrelerinin bir parçası olmayan insanlara yaklaşmak gibi eylemlerde bulunmaktan kronik bir korku duyarlar.

Sosyal bir etkinliğe her gittiğinizde biraz rahatsız oluyor musunuz? Yeni tanıştığınız biriyle sohbet etmek zorunda kaldığınızda aşırı derecede gergin misiniz? Bu sorulara evet diyorsanız, bunun nedeni muhtemelen utangaç biri olmanızdır.

Utangaç Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim

Utangaç bir kişi, sosyal etkileşimlerinin çoğunda aşırı utanç ve güvensizlik yaşayan biri olarak tanımlanır. Aslında, genellikle, sonunda kendilerini aptal yerine koyacaklarını düşündükleri için, biriyle sohbet etmek veya genellikle sosyal çevrelerinin bir parçası olmayan insanlara yaklaşmak gibi eylemlerde bulunmaktan kronik bir korku duyarlar. Sonunda, arkadaşlarınızla dışarı çıkmak veya yeni insanlarla tanışmak gibi basit bir şey size çok pahalıya mal olduğunda, bu duruma dayanamadığınız ve utangaçlığı nasıl durduracağınızı merak ettiğiniz bir zaman gelmesi normaldir. netsağlık’da sizi önemsiyoruz ve bu nedenle aşağıdaki makalede kişiliğinizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz. Okumaya devam et!

Utangaçlığının nereden geldiğini öğren

Utangaçlığı bırakmanın ilk adımı, bu özelliğe neden olan tetikleyicilerin neler olduğunu anlamaya çalışmaktır, çünkü bilmediğiniz bir şeyle savaşmak oldukça zordur. Bu şekilde, bu rahatsızlık ve güvensizlik duygularının önüne geçen ve bir davranış kalıbı haline gelmesini engelleyen düşüncelerin neler olduğunu gözlemleyebileceksiniz.

Bunu çok daha kolay hale getirmek için, en utangaç olduğunuz ve sizi utandıran ya da endişelendiren durumların, yani utangaçlıkla tepki verdiğiniz durumların bir listesini yapmaya çalışabilirsiniz. Bu listeyi nasıl yapacağınız konusunda net değilseniz, bu soru dizisini yanıtlayarak bunu yapmanıza yardımcı olacağız:

  • Ara sıra sosyal bir etkinliğe her gittiğimde utangaç mı davranıyorum yoksa sürekli başıma gelen bir şey mi?
  • Sadece tanımadığım insanlarla iletişim kurmaktan korkuyor muyum?
  • Arkadaşlarla sohbet ederken, kendimi aptal yerine koyacağımı düşündüğüm için konuşmaktan veya fikrimi belirtmekten kaçınıyor muyum?
  • Bu utancı ya da güvensizliği sadece hoşlandığım ya da hayran olduğum insanlarla mı hissediyorum?
Utangaç Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim
Utangaç Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim

Utangaç biri olduğunu kabullen

Utangaç olmayı bırakmanın bir sonraki adımı, tam olarak kendinizin farkına varmaktır. Örneğin, yeni tanıştığınız biriyle ya da yeni insanların olduğu bir arkadaş grubuyla birlikteyseniz, şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: “Çok konuşmuyorsam, bunun nedeni utangaç biri olmamdır ve bu benim için zordur. Düşüncelerimi ifade etmem için.” Bu şekilde, konudan biraz uzaklaşmış olacağız ve kim olduğunuzu saklamak için büyük bir çaba sarf etmeniz gerekmeyeceğinden, neredeyse bilinçsizce daha rahatlamış olacaksınız.

Kişiliğimizle ilgili bir şeyden hoşlanmadığımızda, o özelliğe veya duyguya karşı savaşmaya çalıştığımızda, gerçekte kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeye çalışmamız gerektiğinde ve onu bir başkasına dönüştürmek istiyorsak, hataya düşmek çok yaygındır. belirli bir dereceye kadar, örneğin daha az utangaç olmak istiyorsak, o zaman çalışın.

Utangaç olmayı bırakmak için özgüveninizi artırın

Birçok utangaç insanın kendini küçümseme veya olumsuz değerlendirme eğiliminde olması çok yaygındır. Bu, örneğin, arkadaşlar arasında bir tartışma olduğunda ve o kişi reddedilmekten ve hatta aşağılanmaktan aşırı derecede korktuğu için konuşmaya müdahale etmemeyi seçtiğinde görülür. Başka bir deyişle, kendi fikrinizin veya bir şeyleri görme biçiminizin başkalarınınkiyle aynı değere sahip olmadığını varsayıyorsunuz.

Eğer onunla özdeşleşmiş hissediyorsanız, kendinize olan saygınızı artırmak ve kendinizi daha çok sevmeye başlamak için biraz çalışmanız çok önemlidir. Ne kadar kendinden emin ve daha değerli yaratırsanız, gelecekte o kadar az utangaç olursunuz, ancak karşı uç da sağlıklı değildir.

Öz eleştiri yapmayı öğren

Kendini eleştirmek ve biraz kendini talep etmek kötü değildir, çünkü hatalarını görmene ve onlardan ders çıkarmana yardımcı olur. Ancak, sürekli öz eleştiriye boyun eğmek de bir hatadır, çünkü bir zaman gelecek, kendiniz için oluşturduğunuz beklentileri gerçekleştirmeniz imkansız olacaktır. Mükemmeliyetçilik de utangaç insanlarda çok yaygın bir özelliktir ve kişinin kendisinden çok talep etmesi veya yaptığımız bir şeydeki en küçük kusuru bile görmesi ile karakterize edilir.

Utangaç olmayı bırakmak için, aynı zamanda çok mükemmeliyetçi ve kendinden talepkar olmamanız da önemlidir, çünkü çok yüksek düzeyde talep sadece benlik saygınızı azaltır ve gelişiminizi engeller ve sizi tatmin hissetmenizi sağlar. İnsanların kusurları olduğunu unutmayın.

Utangaç olmayı bırakmanıza yardımcı olacak aktiviteler yapın

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak, bu özelliği düzeltmesi gerekenler için çok faydalı bir başka tavsiye de dans, tiyatro veya yeni bir dil öğrenmek gibi özgüveni artırmaya yardımcı olacak aktivitelere yönelmeleridir. Bu şekilde yeni bir şeyler yapmayı ve aynı ilgiyi paylaşan yeni insanlarla etkileşim kurmayı öğreneceksiniz, böylece fikirlerinizi paylaşırken daha açık hissedeceksiniz.

Ayrıca yeni bir spora başlayabilir veya spor salonuna gidebilirsiniz, çünkü bu şekilde kendinize olan güveninizi artıracak, stres ve kaygıyı azaltacak ve aynı zamanda yeni insanlarla tanışabileceksiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bir Kadın Sizi Nasıl Arar başlıklı makalemizde Bir Kadın Sizi Nasıl Arar ve bir kadının sizi nasıl aramasını sağlayacağınızı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat