Hastalıklar

Üveit Hastalığı

Üveit, gözün orta tabakası olan uveanın iltihaplanması olup, bazı durumlarda ağrı, bulanık görme ve kızarıklığa neden olur.

Üveit, gözün orta tabakası olan uveanın iltihaplanması olup, bazı durumlarda ağrı, bulanık görme ve kızarıklığa neden olur. Büyük ölçüde bilinmemesine rağmen, İspanya’da 47.000 kişiyi etkiliyor ve gelişmiş ülkelerde 20 ila 50 yaş arasındaki kişilerde önlenebilir körlüğün üçüncü nedeni.

Üveit hastalığı, göz küresinin iç kısmını, uvea veya uvea yolunu çevreleyen tabakanın iltihaplanması anlamına gelir. Ancak üveit terimi ile göz doktorları, birbirinden çok farklı olabilen ve ortak olarak göz içinde iltihabi bir sürecin varlığına sahip bir dizi patolojiyi ifade eder.

Üveit, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından nadir görülen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, nadir olmasına rağmen, üveit gelişmiş dünyada önlenebilir körlüğün üçüncü önde gelen nedenidir. Üveit, Diabetes Mellitus ile birlikte aktif çalışma çağındaki körlüğün ana nedenidir ve bu nedenle sosyo-ekonomik etkisi yüksektir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, tüm körlük vakalarının yaklaşık %10’u üveitten kaynaklanmaktadır. İspanya’da yaklaşık 47.000 kişi üveit hastasıdır.

Üveit Hastalığı Çeşitleri

uveit

Enflamasyonun ilk nerede meydana geldiğine bağlı olarak, üveit anatomik olarak şu şekilde sınıflandırılır:

Ön üveit veya “iritis”. Gözün önündeki kısmı etkiler. Kızarıklık, göz ağrısı ve fotofobi eşlik edebilir.
Orta dereceli üveit. Bu üveit tipinde göze rengini veren ve vitreus boşluğunu dolduran jelatinimsi madde (vitreus hümörü) iltihaplanır. Retinanın en periferik kısmı (pars plana) “pars planitis” olarak bilinen iltihaplanırsa, ortaya çıkan işaretler “kartopu” (vitreus içinde yüzen iltihaplı hücre birikimleri) ve “bankalar” oluşumudur. kar” (pars plana’daki iltihaplı hücre kümeleri).
Arka üveit. Gözün arkasında bulunan retina ve/veya koroid iltihabı.
Panüveit. Gözün önünde ve arkasında iltihaplanma olduğunda.

Enflamasyonun nedenine bağlı olarak, üveit şu şekilde sınıflandırılır:

Bulaşıcı üveit. Çok sayıda mikrop üveite neden olabilir. En sık görülen göz içi enfeksiyonları arasında toksoplazmoz, tüberküloz, herpes, sifiliz vb.
Enfeksiyöz olmayan, immün aracılı veya “otoimmün” üveit. Nedeni, gözün kendi yapılarına karşı anormal bir bağışıklık tepkisine neden olan bağışıklık tepkisindeki bir bozukluktur.

Bir önceki yazımız olan Valvülopati Nedir? başlıklı makalemizde Valvülopati ve Valvülopatiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat