HastalıklarPsikoloji

Uykudan Korkma (Hipnofobi) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yatma saatinde ölme korkusu ya da başınıza gelen kötü bir şey yüzünden uykuya dalmaktan korktuğunuzu hayal edin. Birçok insan için uyku korkusu gerçek bir şeydir ve yaşamlarını ve sağlıklarını büyük ölçüde etkiler. Hipnofobinin nelerden oluştuğunu, belirtileri ve tedavileri nelerdir biliyor musunuz? Size tüm detayları anlatıyoruz.

Yatma saatinde ölme korkusu ya da başınıza gelen kötü bir şey yüzünden uykuya dalmaktan korktuğunuzu hayal edin. Birçok insan için uyku korkusu gerçek bir şeydir ve yaşamlarını ve sağlıklarını büyük ölçüde etkiler. Hipnofobi yani uykudan korkma fobisinin nelerden oluştuğunu, belirtileri ve tedavileri nelerdir biliyor musunuz? Size tüm detayları anlatıyoruz.

Hipnofobi veya uykudan korkma nedir?

Hipnofobi uykudan korkma fobisidir. Fobiler, bir hayvanın, bir durumun veya bir nesnenin irrasyonel bir korkusuyla ilişkilendirilen bozukluklardır.

Ancak, uyku korkusu durumunda, uyarıcı her gün ortaya çıkar ve dinlenemediğinden kişi üzerinde olumsuz etkiler yaratır ve sorun günden güne yeniden ortaya çıkar. Her yaşta insanda görülebilir ve genellikle uykuya dalma ve ölme veya kabus görme korkusu içerir. Bunlar genellikle uyku ile ilgili olumsuz deneyimler yaşayan kişilerdir.

uyku korkusu fobisi
uyku korkusu fobisi

Uykudan korkma, hipnofobi belirtileri?

Belirtiler, kişinin yatmaya hazırlandığı anda ya da yatakta yatmaya çalıştığı anda ortaya çıkar. Bu fobiden muzdarip insanlar endişe, gerginlik ve en ciddi durumlarda panik hissederler. Diğer durumlarda, bazı hastalar da titreme, bulantı, terleme veya baş dönmesi hissetmişlerdir.

Uyku eksikliği de günlük aktivite için yorgunluk ve düşük enerjiye neden olur, bu nedenle devamsızlık, izolasyon, depresyona neden olabilir.

Hipnofobi veya uyku korkusu tedavileri

  • Anksiyete yönetimi: Uyku korkusunun neden olduğu anksiyete ataklarını kontrol altına almak için, gevşeme teknikleri genellikle nefesi yönetmek ve ona odaklanmak için kullanılır.
  • Duyarsızlaştırma: Kişiyi yavaş yavaş korkuya neden olan duruma maruz bırakmaktan oluşur, böylece korku yavaş yavaş kaybolur.
  • Psikanaliz: Psikanalitik terapiler, uyku korkusuyla yüzleşmek ve onu üreten sebebi keşfetmek için çok yararlı olabilir. Örneğin, çocukluk döneminde meydana gelen bir olay olabilir.
  • PNL: Neurolinguistic Programming, uyumaktan korkan kişide hatalı inançlara neden olan düşünceleri değiştirmek için kullanılır, örneğin, “uyuya kalırsam ölebilirim”.

İyileşme süresi, kullanılan tedavinin türüne de bağlı olarak bir hastadan diğerine büyük ölçüde değişebilir. Bazen, bir kişinin kesinlikle uyku korkusunun üstesinden gelmesini sağlamak için birkaç teknik birleştirilir.

Gördüğünüz gibi uykudan korkma fobisi, bir insanın hayatında önemli sonuçları olan ve sağlığın birçok yönünü değiştirebilen bir fobidir.

Bir önceki yazımız olan Hiperhidroz Hastalığı Nedir ve Hiperhidroz Nedenleri başlıklı makalemizde aşırı terleme, aşırı terleme hastalığı ve Hiperhidroz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat