PsikolojiSağlık

Uzmanlar Uyku Sırasında Sorunları Çözebileceğimizi Söylüyorlar

Uyurken, beden, dinlenmeye ek olarak, öğrenmeyi ve hafızayı birleştirir, hayal ettiğimizde, her zaman bir anlam ifade etmese de, gerçeklik, hayal gücü ve hatıraları birleştiren hikayeler yaratılır.

Görünüşe göre, bu hafıza yeniden düzenlenmesi ile ilgilidir. Bu özellik nedeniyle bile, bazı bilim adamları bilgiyi daha iyi saklamak için yatmadan önce çalışmanın iyi olduğunu öne sürüyorlar. Benzer şekilde, zor bir karar vermeden önce uyumak, ertesi gün, sorunun daha iyi bir bakış açısı gibi görünüyor. Bu bilgiden, Illinois’deki Evanston, Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykuyu etkinleştirmenin mümkün olup olmadığını incelemeye karar verdi; yanı sıra bulmaca çözmek için öğrenilen bilgileri manipüle. Takıma göre insanlar uyku sırasında hatıralarını prova ediyor veya birleştiriyorlar. Bu onları güçlendirir ve yeniden düzenler.

Sorunların uyku sırasında tekrar aktif hale getirilmesiyle çözülebileceği hipotezi, aşağıdaki öncülün tanınmasından doğmuştur:

Uyku ve sorun çözümü
Uyku ve sorun çözümü

Zor bir problemi ve genel olarak yaratıcı düşünceyi çözmek, daha önce bilinen unsurların yeni kombinasyonlarını oluşturmaktan kaynaklanan bir fonksiyon olabilir.

Başka bir deyişle, uzmanlar uyku sırasında anıların yeniden düzenlenmesine benzer bir problem çözme stratejisi olup olmadığını merak ettiler. Bunu kanıtlamak için, uyuyan katılımcıların beynini belirli sorunlara yönlendirmeleri gerekiyordu; Ama onları uyandırmadan. Neyse ki uzmanlar, bu doğal çözünürlük sürecinin analiz edilen bilgilerle ilişkili seslerin çoğaltılmasıyla geliştirilebileceğini gösteren önceki çalışmalar olduğunu söyledi.

Böylece, uyurken bilmeceleri çözebileceklerini öğrenmek için 57 katılımcıyla birlikte çalıştılar. Yaptıkları ilk şey bir dizi yapboz sunmaktı. Her teste benzersiz bir ses eşlik etti. Daha sonra, katılımcılar bazı bulmacalarını bitirmeden uyumaya gitti. Uyurken, araştırmacılar çözülmemiş bulmacalarla ilgili sesleri çıkardılar; Ses seviyesi, uyku kesilmeden duyulacak kadar yüksek oldu. Amaç aklın dikkatini sesten bu bilmecelere çekmekti; çözümleri keşfetmeye devam etmek için. Ertesi sabah, katılımcılar uyku sırasında çıkan seslerin “çağırdığı” bulmacaların %31.7’sini çözdüler.

Bu, çözülmemiş olanların% 20,5’i üzerinden% 55’lik bir iyileşme anlamına geliyordu.

Bu bulgular, rüyanın, uyanma sırasında çok net olmayan bir sorunun çözümüne doğru yönlendirilebileceğini gösterdi. Uzmanlar, kişinin yeterli bilgi veya bilgiye sahip olduğu sürece tekniğin herhangi bir çatışmaya uygulanabileceğini belirtti. Bu şekilde, uyku işleme gündüz biliş için yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Zika Virüsü Hastalığı başlıklı makalemizde zika, zika hastalığı ve Zika virüs enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat