Hastalıklar

Valvülopati Nedir?

Valvülopati, bir veya daha fazla kalp kapağını etkileyen, doğru şekilde açılmadıkları veya kapanmadıkları için kalbin düzgün çalışmasını etkileyen hastalıklardır.

Valvülopati, bir veya daha fazla kalp kapağını etkileyen, doğru şekilde açılmadıkları veya kapanmadıkları için kalbin düzgün çalışmasını etkileyen hastalıklardır. Kalp kapakçıkları mitral, aort, pulmoner ve triküspittir.

Valvülopatiler, kalp kapakçıklarının bir grup hastalığıdır. Kalp kapakçıklarının işlevi, kalp döngüsü sırasında açılıp kapanmak. Kapak hastalığı, bir veya daha fazla kalp kapakçığı düzgün açılmadığında (darlık) veya kapanmadığında (yetersizlik) oluşur. Kapak hastalıklarının en yaygın nedeni kapak dejenerasyonudur.

Kalp Kapakçıkları

Kalp, iki kulakçık (üst odacıklar) ve iki karıncık (alt odacıklar) olmak üzere dört odadan oluşur. Valfler kulakçıkları ventriküllerden (mitral ve triküspit kapak) ayırır; ve aortun (aort kapağı) ve pulmoner arterin (pulmoner kapak) ventrikülleri. Valfler kanın geriye doğru akışını engeller. Valfler, kulakçıkların her birinin ve her iki ventrikülün çıkışında bulunan ve giriş ve çıkış kapıları görevi gören kanat benzeri valflerdir.

Dört kalp kapakçığı şunlardır:

  • Triküspit kapak. Sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında bulunur.
  • Pulmoner kapak. Sağ ventrikül ile pulmoner arter arasında bulunur.
  • Kalp kapakçığı. Sol kulakçık ile sol karıncık arasındadır.
  • Aort kapağı. Sol ventrikül ile aort arasında bulunur.

valvulopati

kalp kapakçığı işlevi

Kalp kası kasılıp gevşerken, kapakçıklar açılıp kapanır, dönüşümlü olarak kanın karıncıklara ve kulakçıklara girip çıkmasına izin verir.

Sol ventrikülün kasılması üzerine aort kapağı kapanır ve mitral kapak açılır ve kanın sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesine izin verir. Sol atriyum kasıldığında, sol ventriküle daha fazla kan girer. Sol ventrikül kasıldığında, mitral kapak kapanır ve aort kapağı açılır ve kanın aorta akmasına izin verir.

Valvülopati Türleri

Kalbin dört valfi aort, mitral, pulmoner ve triküspit kapaklardır. Bu kapakçıkların her biri, her kalp atışıyla açılıp kapanan yaprakçıklardan (kanatlardan) oluşur. Normal kapakçıklarda sadece iki tane olan mitral kapak dışında üç yaprakçık bulunur.

Kalp kapakçığı hastalığı iki tipe ayrılır:

valf yetmezliği. Kapakçıklar düzgün kapanmaz ve kanın normal akışın tersine akmasına (yetersizlik) neden olur.

kapak darlığı. Broşürler sertleşir veya kalınlaşır ve kanın valf içinde dolaştığı deliği daraltır.

Darlık ve yetersizlik bir arada olabilir. Bu nedenle kapak hastalıkları şunlar olacaktır: aort darlığı veya yetersizliği, mitral darlığı veya yetersizliği, pulmoner stenoz veya yetersizlik ve triküspit darlığı veya yetersizliği.

Kapak darlığı ve yetersizliğine ek olarak kapak atrezisi adı verilen doğuştan bir hastalık da vardır. Bu hastalıkta kapakçık oluşmaz ve kalbin odacıkları arasında kanın dolaşımını engelleyen bir doku bloğu bulunur.

Valvulopatilerden Etkilenen Kişi Sayısı

70 yaş üstü kişilerin yaklaşık %4’ünde bir dereceye kadar aort darlığı olduğu (kalp kapakçıkları açılmaz) tahmin edilmektedir.

Aort darlığından sonra en sık görülen kapak hastalığı mitral yetersizliğidir. Genel popülasyonun yaklaşık %1.6’sında en azından orta derecede mitral yetersizlik vardır ve bu yüzde yaşla birlikte giderek artar.

Triküspit yetersizliği, aort yetersizliği ve mitral darlığı sırasıyla %0,8, %0,5 ve %0,1 prevalans ile daha az sıklıkta görülür.

Bir önceki yazımız olan Varisli Damalarlar başlıklı makalemizde Varisli Damalarlar, Varisli damar ve Varisli Ramar Rahatsızlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat