Sağlık

Varikosel Hastalığı ve Erkek Kısırlığı

Varikosel Nedir?

Varikosel, kanın testislere ulaştığı, fonksiyonelliğini bozan damarların varikoz dilasyonudur. Çoğu durumda bu problem testislerde veya kasık bölgesinde hafif bir rahatsızlık olması dışında spesifik bir semptomatolojiye neden olmaz. Sadece bazı durumlarda ağrıya ve ağırlık hissine neden olur.

İki çeşit varikosel vardır:

  • Nedeni bilinmediğinde birincil varikosel veya idiyopatik. Hiçbir belirti göstermez ve skrotumun sol kısmında daha sık görülür.
  • İkincil varikosel veya semptomatik. Kanın normal geçişini önleyen spermatik damarların tıkanması genellikle bir tümörün varlığının bir sonucudur. Bu durumlarda, yukarıda belirtilen semptomların meydana gelmesi söz konusudur.

Varikosel Hastalığı ve Erkek Kısırlığı

Varikosel Hastalığı ve Erkek Kısırlığı
Varikosel Hastalığı ve Erkek Kısırlığı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), varikoselin, neden-sonuç ilişkisini gösteren farklı çalışmalar sonucunda doğrulanan erkek kısırlığının önemli bir nedeni olduğunu belirlediğini söyleyebiliriz.

Okumak İlginizi Çekebilir: Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Sebepleri
  • İnfertil erkeklerde görülme sıklığı genel popülasyona göre 5 kat daha fazla olabilir.
  • Varikoselin varlığı, testislerin hem testosteron hem de spermatogenez üretimi açısından işlevselliğini etkiler, sperm sayısını ve hareketliliğini azaltır. Ayrıca, daha yakın tarihli çalışmalara göre, genetik donanımı değişmiştir.
  • Sorunu tersine çevirmek için ilgili ameliyat yapıldıktan sonra spermiyogram vakaların% 60-70’inde önemli oranda iyileşir ve hamilelik oranlarını ikiye katlar.
  • Uzun vadede, varikosel tedavi edilmezse, testislerin dokularında boylarında küçülmeye neden olan lezyonlar ortaya çıkar.

Bununla birlikte, varikoselin her zaman kısırlığa neden olmadığına dikkat etmek önemlidir, çünkü bu hastalığı olan ve çocuklarında herhangi bir problemi olmayan, iyi kalitede sperm üretebilen bir erkek yüzdesi vardır.

Aynı şekilde, varikosel tedavisi genellikle erkek doğurganlığını olumsuz yönde etkileyen diğer faktörlerle birlikte bulunma durumları dışında, kısırlık problemini tersine çevirir. Dikkat edilmesi gereken, varikosel ve hasta ne kadar genç olursa, doğurganlığın geri kazanılmasında sonuçların o kadar iyi olmasıdır.

Tedavi her zaman cerrahidir ve farklı teknikler kullanılarak yapılabilir, ancak bunlardan hangisine nüks oranının ve komplikasyonların kullanılacağına bağlı olarak, daha yüksek veya düşük olabileceğine dikkat edilmelidir, bu nedenle neyin ne olduğunu belirleyen ürolog olacaktır. Her durumda daha uygun.

Bir önceki yazımız olan Kanın Potasyum Değeri Nasıl Düşürülür başlıklı makalemizde Kanda Yüksek Potasyum Nedenleri, Kandaki Potasyum Değeri Düşürme ve kanın potasyum değeri nasıl düşürülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat