Hastalıklar

Varisli Damalarlar

Varisli damarlar genişleyerek veya kahverengimsi bir yol şeklinde görünen hale gelen hatta elle tıslanan damarlardır.

Varisli damarlar genişleyerek veya kahverengimsi bir yol şeklinde görünen hale gelen hatta elle tıslanan damarlardır. Başta kadınlar ve yaşlılar olmak üzere 10 7’sini olacak. Kalıtsal faktörünü bir rol oynamayı sizin için nasıl bir rol oynayacağınızı da biliyorsunuz. Günlük yaşam için egzersiz yapmak, hareketsiz bir yaşamdan büyük ölçüde önemlidir.

Varisli damarlar, kanın ekstremitelerden kalbe dönüş hareketindeki işlev bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan, tipik olarak bacaklarda bulunan yüzeysel damarların kalıcı genişlemeleridir.

Atardamarların görevi kanı kalpten diğer dokulara taşımak, toplardamarların görevi ise vücudun geri kalan kısmından kalbe geri dönmektir. Varis, kapakçıklarda ve toplardamar duvarlarında, kan akışının her zaman yükselen yönde (bacaklardan kalbe) olmasına izin veren damarların içinde bulunan yapılardaki bir zayıflıktan kaynaklanır. Bunlar başarısız olursa reflü denilen durum ortaya çıkar yani kan kalbe gitmek yerine bacak toplardamarlarında birikir.

varisli damarlar rahatsızlığı
varisli damarlar rahatsızlığı

Varisli Damarların Sınıflandırılması

Telenjiektaziler veya örümcek damarları

Derinin kendisinde bulunan çok küçük damarların genişlemeleridir. O kadar küçüktürler ki, normalde çıplak gözle görülemezler, ancak genişlediklerinde ciltte mavimsi yollar şeklinde seyahat ettikleri görülebilir. Büyük çoğunluğu genellikle sadece estetik bir problemdir.

Retiküler varisli bacaklar

Birkaç milimetrelik görünür deri altı damarlarının genişlemeleridir. Örümcek damarlarından daha büyük olduklarında genişlediklerinde palpe edilebilirler. Kaşıntı veya yorgun bir bacak şeklinde ara sıra rahatsızlık ile ilişkilendirilebilirler.

Gövde varisli bacaklar

Yüzeysel venöz sistemin ana gövdelerinin veya dallarının genişlemeleridir. Açıkça hissedilirler ve genellikle rahatsızlığa neden olurlar (kaşıntı, ağrı, şişme, yorgun bacak…). Bazı durumlarda, flebit, kanama veya ciltte kararma veya atrofi gibi cilt değişiklikleri ve nihayetinde ülserasyon şeklinde komplikasyonlara neden olabilirler.

Varisli Damar Rahatsızlıkları Ne Zaman Başlar

Doğuştan: Doğumdan itibaren ortaya çıkarlar.

Birincil veya gerekli: Bilinen bir sebep olmamasına rağmen doğumdan sonra ortaya çıkarlar.

Doğumdan sonra: Doğumdan sonra ortaya çıkarlar, ancak tipik olarak derin venöz sistemin travması veya trombozu gibi bir nedenden dolayı ortaya çıkarlar.

 

Konumuna veya anatomisine göre. İç safen vene bağlı, ön safen ven, dış safen ven, bacağın perforan damarları…

Nedensel mekanizmaya göre. Reflü veya tıkanıklık nedeniyle venöz sistemin işlev bozukluğu nedeniyle.

CEAP (İngilizce terimlerinin baş harfleri Clinical, Etiology, Anatomy, Pathophysicology) adlı uluslararası bir sınıflandırma vardır ve bu sınıflandırma, her bir varisli damar vakasının ayrı ayrı sınıflandırılmasına ve standartlaştırılmasına izin vererek, daha önce açıklananları bir arada gruplandırır.

Varisli Damar Rahatsızlığı Yaşayan İnsanların Oranı

Batı dünyasındaki yetişkin nüfusun %25’inin (4 kişiden 1’i) açık (trunkal) varisli damarlara sahip olduğu kabul edilir, ancak örümcek damarları ve retiküler varisler dikkate alındığında yüzde yakın değerlere yükselir. %70.

Kadın cinsiyetinde ve yaşlılarda daha sık görülürler. Fazla kilolu olmak, yaşam tarzı veya meslek gibi diğer koşullar yaygınlığını artırabilir.

Bir önceki yazımız olan HIV / AIDS başlıklı makalemizde AIDS ve HIV hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat