Hastalıklar

Yeme Bozukluğu

Yeme Bozuklukları (ED'ler), kontrolsüz yemekten yemek yememeye kadar değişen davranışlara dönüşen yeme alışkanlıklarıyla ilgili değişen davranışlarla ilgili ciddi akıl hastalıklarıdır.

Yeme Bozuklukları (ED’ler), kontrolsüz yemekten yemek yememeye kadar değişen davranışlara dönüşen yeme alışkanlıklarıyla ilgili değişen davranışlarla ilgili ciddi akıl hastalıklarıdır. Esas olarak ergenleri ve genç kadınları etkiler ve görünümü esas olarak biyolojik ve kişilik faktörlerinden etkilenir. En sık görülen bozukluklar Anoreksiya ve Bulimia Nervoza, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu ve Kaçınan/Kısıtlayıcı Gıda Alım Bozukluğudur.

Yeme Bozuklukları (ED’ler) dünyadaki milyonlarca insanı etkiler. Biyolojik, psikolojik ve sosyokültürel faktörlerin bu bozuklukların gelişiminde rol oynadığı konusunda geniş bir fikir birliği vardır. Çoğu zaman ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde başlasalar ve kadınları erkeklerden daha fazla etkileseler de, her yaştan, cinsiyetten, ırktan veya sosyoekonomik düzeyden insanı etkileyebilirler.

Tüm ED alt tipleri, değişen yeme davranışı veya kilo kontrol davranışlarının görünümü ile karakterize edilir. Yeme bozukluklarının semptomları genellikle zamanla değişir ve başlangıçta daha kısıtlayıcı koşullar sergileyen birçok insan, sonunda aşırı yemeye veya tam tersi duruma gelebilir. Yeme bozuklukları birçok tıbbi ve psikolojik komplikasyonla ilişkilidir ve kişinin psikososyal işleyişini etkiler.

Yeme Bozuklukluğu Türleri

Anoreksiya nevroza

Önemli kilo kaybına yol açan besin alımının kısıtlanması ve azaltılması ile karakterizedir. Kişide yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Tüm bu süre boyunca hasta, mevcut düşük kilosunun ciddiyetini tanımakta büyük zorluk çeker veya vücut ağırlığına ve fiziksel görüntüsüne aşırı bir değer verirken gerçek fiziksel durumunu ve kilo kaybını göremez. İki tip anoreksiya nervoza vardır:

  • Kısıtlayıcı. Kilo kaybı esas olarak diyet, oruç tutma ve/veya aşırı egzersizden kaynaklanır.
  • Aşırı yeme/temizleme. Son üç ay içinde kişi tekrarlayan tıkınırcasına yeme veya kusma atakları (kendi kendine kusma veya müshillerin, diüretiklerin veya lavmanların yanlış kullanımı) yaşadı.

Bulimia Nervoza

Tekrarlayan tıkınırcasına yeme ataklarının varlığı ile karakterizedir. Tıkınırcasına yeme, belirli bir zaman diliminde (yaklaşık iki saat) çoğu insanın yiyebileceğinden açıkça daha fazla miktarda yemek yemesi olarak kabul edilir ve bu dönem sırasında kontrol kaybı hissi eşlik eder. Kişi, kendi kendine kusma, aşırı egzersiz, oruç tutma veya müshil, diüretik veya diğer ilaçların kullanımı yoluyla kilo alımını önlemek için yenen şeyi tekrar tekrar telafi etmeye çalışır. Bulimia Nervoza’lı kişi kilosu ve vücut imajı konusunda çok endişelidir.

Yeme Bozuklukluğu
Yeme Bozuklukluğu

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Tekrarlayan tıkınırcasına yeme atakları ile karakterizedir. Bunlar, normalden çok daha hızlı yemek yeme, hoş olmayan bir şekilde doyma hissine rağmen yemeye devam etme, aç hissetmemesine rağmen çok miktarda yemek yeme ve kendinden iğrenme, depresyon veya kötü hissetme ile ilişkilendirilebilir. Aşırı yeme, bunları yapan kişide yoğun bir rahatsızlık yaratır.

Kaçınan/Kısıtlayıcı Gıda Alım Bozukluğu

Kaçınan/Kısıtlayıcı Yeme Bozukluğu, gıdanın bazı duyusal özelliklerinden dolayı yiyeceğe ilgi duymama veya gıdadan kaçınma veya yemenin tiksindirici sonuçlarıyla ilgili endişe veya boğulma korkusu ile karakterize olup, beslenme ihtiyaçlarını karşılayamama durumudur. Alımdan kaçınma/kısıtlama, önemli kilo kaybına veya beklenen büyümenin karşılanamamasına, önemli beslenme eksikliklerine, besin takviyelerine bağımlılığa ve psikososyal işlevde önemli müdahalelere yol açar. Bu bozuklukta benlik algısı etkilenmez ve beden imajında ​​bozulma olmaz.

Yeme Bozukluğu Rahatsızlığı Ne Kadar İnsanda Görülür?

Yeme Bozukluklarının Epidemiyolojisi, esas olarak ergenleri ve genç kadınları etkiler
Yeme Bozuklukları esas olarak ergenleri ve genç kadınları etkiler. Çalışmalar yaygınlığın 1950’lerden beri arttığını göstermektedir.Yeme Bozukluğu olan her 10 kadın için klasik olarak kabul edilen bir erkek sıklığı değişmekte ve bu bozukluğa sahip erkeklerin yüzdesi artmaktadır.

Anoreksiya Nervoza’nın yaşam boyu yaygınlığı %4.2’ye kadar çıkmaktadır. Bulimia Nervoza’nın yaşam boyu yaygınlığı yaklaşık %2-4 arasında değişmektedir ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu %2’dir. Kaçınan/Kısıtlayıcı Gıda Alım Bozukluğu ile ilgili olarak, yaygınlığını tahmin etmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak çocukların %3-5’inin bu bozukluğa sahip olabileceği tahmin edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beyin Tümörü başlıklı makalemizde Beyin Tümörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat