GüzellikCilt Bakım

Yeşil Çay Akne Tedavisi İçin Yardımcı Olabilir Mi?

Yeşil çay, sivilce tedavisinde ilginç sonuçlar veren doğal bir büzücüdür. Nasıl kullanıldığını biliyor musun? İşte size ayrıntılı olarak anlatıyoruz.

Akne çoğu durumda, en azından organik bir bakış açısıyla ciddi bir sağlık sorunu değildir. Öte yandan, psikolojik bakış açısıyla, görünüşünü ve özgüvenini etkileyebileceği için önemli etkilere neden olur. Yeşil çay akne tedavisine yardımcı olabilir mi?

Genellikle, sivilce, yeşil çay gibi ev tedavilerine iyi yanıt verir. Sadece nadiren dirençli hale gelir ve bu durumlarda bir dermatologun uzman müdahalesi gerekir. Bu problem esas olarak gençleri etkiler, ancak her yaşta ortaya çıkabilir.

Akne, kadınlarda daha yüksek görülme oranına sahiptir, ancak erkeklerde tezahürleri daha şiddetlidir. Kadınların% 5’i 40 yaşına kadar acı çekmeye devam ediyor. Genel olarak, sivilce yaşlı bir yetişkinde aniden ortaya çıkarsa ciddi bir eşlik eden sorun olduğu düşünülmektedir.

Sivilce Nedir?

sivilce nedir
Sivilce en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Gözeneklerin sebum ve ölü hücrelerin izleriyle tıkanması durumunda ortaya çıkar.

Sivilce saç köklerini ve yağ bezlerini etkileyen bir cilt hastalığıdır. Derinin gözenek adı verilen küçük delikler vardır. Bunlar dahili olarak yağ bezleriyle, folikül adı verilen bir kanalla bağlanır.

Yağ bezleri sebum denilen yağlı bir madde üretir. Sebum ölü deri hücrelerini foliküllerden yüzeye taşır. Saç da bu tür foliküller yoluyla büyür. Bazen ölü hücreler, sebum ve saç bir araya gelir ve gözenekleri tıkar.

Ölü hücreler, sebum ve saçların birleşmesi bakterilerin bir noktada topaklanmasına neden olur. Bu şişmeye neden olur. Tıpanın tıkanmaya başladığı anda bir sivilce veya sivilce oluşur. Sivilce yüzünde, boynunda, göğsünde, sırtında ve omuzlarında görülür.

Akneyi Etkileyen Faktörler

Yaş, aile öyküsü, hormonal değişiklikler, yağlı maddelerle ciltle temas, ciltte basınç veya sürtünme sürtünmesi (yüze karşı uygulanan cep telefonları gibi) dahil olmak üzere akneye yatkın olan bazı faktörler vardır. ve stres

Buna karşılık sivilceyi daha da kötüleştirebilecek birkaç faktör var. Bunlar:

  • Bazı ilaçların yutulması. Temel olarak kortikosteroid, lityum veya testosteron içerenler.
  • Diyet Yapılan araştırmalara göre akneyi en çok etkileyen gıdalar karbonhidrat, çikolata ve yağsız süt. Yüksek oranda yağ içeren yiyeceklerde görülme sıklığı yoktur.
  • Hormonlar. Ergenlikte hormonal değişiklikler, adet dönemi, hamilelik ve oral kontraseptif kullanımı sebum üretimini artırır.
  • Stres. Tek başına kaygı sivilceye yol açmasa da, durumu daha da kötüleştirebilir.

Sivilce hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir efsane var. Bu yanlıştır. Cildi aşırı güç kullanarak veya çok güçlü sabunlarla yıkamak bile sorunu daha da kötüleştirebilir. Kozmetiklerin kullanımı kendi başına da sivilce üretmez veya arttırmaz.

Yeşil Çay Akne Tedavisi İçin Yardımcı Olur Mu?

yeşil çay akne
Yeşil çay, sivilce ile savaşabilen doğal bir bileşendir. Hem tüketimi hem de topikal uygulaması sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur.

Yeşil çay, sivilce tedavisinde ilginç sonuçlar veren doğal bir büzücüdür. Aynı zamanda yağlı ciltteki fazlalıkları gidermeye yardımcı olan bir antioksidandır. Yeşil çay akne tedavisi için biçilmiş kaftandır.

Yeşil çay içmek ciltte sebum üretimini azaltmaya yardımcı olduğu için sivilce ile savaşmaya yardımcı olur. Bu arada, aynı zamanda insülin ve kan şekeri seviyelerini de kontrol eder. Her zamanki gibi, abartmak iyi değil. Günde yeşil çay içmek yeterlidir.

Aynı şekilde yeşil çay da topikal bir çözüm olarak kullanılabilir. Etkilenen bölgeye bir miktar yeşil çay ekstresi uygulayın. Bu, bakterileri bölgeden uzaklaştırmaya yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltır ve lekelerin ortaya çıkmasını önler.

Akneye Karşı Yeşil Çay Kullanmanın Diğer Yolları

Yeşil çayı kullanmanın biraz daha ayrıntılı yolları var. Sadece sivilceyi tedavi etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin genel görünümünü de iyileştirir. Tazelik, sıkılık sağlar ve yaşlanmayı önler. En etkili maskelerin bazıları şunlardır:

Yeşil çay ve bal Her bir elementten bir kaşık karıştırılır ve bir macun oluşturulur. Daha sonra yüze uygulanır ve 15 veya 20 dakika boyunca etki etmesine izin verilir. Soğuk suyla durulayın ve haftada iki kez tekrarlayın.

  • Yeşil çay ve aloe. İki torba yeşil çay, bir çorba kaşığı aloe ve bir bardak suya ihtiyacınız var. İki çay poşeti ile bir infüzyon yapılır ve soğumaya bırakılır. Daha sonra diğer bileşenlerle karıştırılır ve bir atomizer içine konur. Banyodan sonra yüze püskürtün.
  • Akneye karşı yeşil çaylı ilaçları denediniz mi? Gördüğünüz gibi hem tüketimi hem de uygulaması bu cilt problemini tedavi etmek için faydalı olabilir. Kullanmaya başla ve etkilerini kontrol et.

 

Bir önceki yazımız olan Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Çıkartılır, Püf Noktaları başlıklı makalemizde burundaki siyah noktalar, Burundaki siyah noktalar nasıl çıkartılır ve burundaki siyah noktaları giderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat