Cilt BakımGüzellikSağlık

Yetişkinlerde Sivilceyi Önlemek: Nedenleri Ve İpuçları

Yetişkinlerde sivilce, kötü bir diyet veya aşırı strese bağlı olabilir, bu yüzden bu sorunu iyileştirmek için bazı dış ve iç faktörleri kontrol etmeliyiz.

Yetişkinlerde sivilce, ilk başta düşündüğümüzden çok daha yaygındır. Sorun, bu durum çok geç göründüğünde genellikle daha da kötüleşmesidir. Bu şekilde, yetişkinlikte akne olan insanlar genellikle daha büyük sivilcelerden muzdariptir, çıkarması daha zor ve daha acı vericidir. Yetişkinlerde sivilceyi önlemek mümkündür, bu konu hakkında neler yapılabileceğini detaylıca ele alacağız.

Bugün sivilcenin neden yetişkinlikte ortaya çıktığını ve önlememize yardımcı olabilecek herhangi bir yöntem olup olmadığını göreceğiz. Vereceğimiz tüm tavsiyelere rağmen, dermatoloğa gitmenizi öneririz. Her insan için doğru tedaviyi sağlayabilir.

Yetişkinlerde Sivilce Nedenleri

Yetişkinlerde sivilce çok iyi ayırt edilmiş nedenlere sahiptir. Bugün, onları değiştirmeye çalışmak ve sivilcenin kaybolup kaybolmadığını veya hala mevcut olup olmadığını anlamak için ne olduklarını göreceğiz.

  • Yemek sırasındaki kötü alışkanlıklar: Diyet, cildin durumunu büyük ölçüde etkiler ve kötü alışkanlıklar edinme, kontrolsüz görünen yetişkinlerde sivilceye yol açabilir. Bunu değiştirmeyi deneyin ve muhtemelen durumunuz düzelir. Akne ile mücadelede dengeli bir diyet en iyi müttefikiniz olabilir.
  • Sigara içmek veya alkol almak: Bunlar aynı zamanda cildinize zarar veren kötü alışkanlıklardır. Sigara içmemeye ve daha az alkol almamaya çalışın.
  • Stres ve anksiyete: Neredeyse normalize edilmiş olmalarına rağmen, çoğu insan için stres veya anksiyete sıkıntısı çekmesi, yetişkinlerde akneye neden olabileceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, rahatlama teknikleri uygulamak, psikoterapi veya fiziksel egzersiz yapmak sivilce ile başa çıkmamıza yardımcı olabilir.
  • İlaçlar: Bazı ilaçlar yan etkileri arasında yetişkinlerde sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Hormonal bozukluklar: Çok sayıda insanda, özellikle kadınlarda sık görülür. Bu, adetlerde bozukluklara neden olur. Ancak, hamilelik veya menopoz nedeniyle hormonal değişiklikler de olabilir.
  • Uygun olmayan cilt temizliği: cildinizin ihtiyaç duyduğu ürünleri kullanmazsanız veya doğru şekilde temizlemezseniz, yetişkinlerde sivilcelere, özellikle de yağlı bir cilde sahip olma eğilimindeyseniz, sivilceye neden olabilir. Yüz hijyeni de bu durumu iyileştirmek için dahil edilmesi gereken bir alışkanlıktır.

yetişkinlerde sivilce nedenleri

Sivilceniz varsa ve cildinizi düzgün temizlemiyorsanız ve ayrıca düzenli olarak sigara içmiyorsanız, sorun olabilir. Bunu değiştirmek cilt durumunuzu şaşırtıcı şekilde iyileştirebilir.

Yetişkinlerde Akne Tedavisi

Şimdi yetişkinlerde sivilceyi nasıl etkili bir şekilde tedavi edebileceğimizi görelim. Bunu yapmak için, derinin bu durumdan iyileşmesine yardımcı olmak için mümkün olan en kısa sürede uygulamaya konması gereken bazı temel anahtarlar vereceğiz. Bazı durumlarda doktora gitmeliyiz.

Yetişkinlerde Sivilceyi Önlemek İçin Tedaviler

  • Doğum kontrol hapları: Yetişkinlerde sivilce sorunu hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı zaman doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bunu yapmak için, bizi bir jinekoloğa yönlendirmek ve davamızı incelemek üzere doktordan randevu almalıyız. Doğum kontrol hapları genellikle çok iyi çalışır.
  • Spesifik kremler: Erişkinlerde sivilce, iltihaplanma nedeniyle enfekte veya yaralanan sivilcelere neden olabilir. Bu tür tahıllar genellikle iz bırakır, bu nedenle bu tür bir sorun için özel kremler kullanmak önemlidir. Dermatolog veya eczacı bize cilt tipimiz için en uygun olduğunu söyledi.
  • Dahili detoksifikasyon: Yetişkinlerde akne, stresli ve kaygı nedeniyle beslenmemizden kaynaklanıyorsa, bizi yağlı yiyecekler ve sağlıksız beslenmeye yönlendirir, detoksifiye etmeliyiz. Meyve suları ve çaylar içmek, vücudu arındırmamıza yardımcı olacak, sağlıklı yiyecekler sunmamıza ve aknenin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Kısacası, aşırılık olmadan dengeli bir diyet yapmanız gerekir.
  • Fiziksel terapiler: Yaralı bölgelere etki eden elektronik aletler kullanın. Bu sebum, iltihabı azaltır ve yetişkinlerde akne lehine olabilecek bakterileri öldürür.

akne tedavisi

Yetişkinlerde Sivilce

Gördüğümüz gibi, yetişkinlerde akneye neden olan şeyin farkında olmak ve bunu önlemek için bazı seçenekler bilmek, bu durumu çok acı çekmemize yardımcı olabilir, çoğu insanın acı çekmesi ve genellikle estetik bir soruna neden olması.

Hiç sivilce yaşadın mı? Bunu nasıl aştın? Sol izleriniz varsa veya bunları kaldırıyorsanız, güneş koruyucunuz olmadan dışarı çıkmamanızı öneririz. UV ışınlarının cildinize de ulaşıp zarar verebileceği için günlerin güneşli olmaması önemli değildir. Her zaman bir güneş koruyucu kullanın ve yetişkinlerde sivilce izlerinden kaçının.

Bir önceki yazımız olan Sivilce İle Savaşmak İçin Yeşil Çaylı 6 Tonik Ve Maskeler başlıklı makalemizde yeşil çay faydaları, yeşil çay göz altı kırışıklıkları ve yeşil çay kremi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat