Hastalıklar

Zatürre

Zatürre Pnömoni, akciğerleri etkileyen solunum sisteminin bir hastalığıdır. Yaşlılar ve çocuklar, onu geliştirme olasılığı en yüksek olan nüfus gruplarıdır.

Zatürre Nedir?

Zatürre Pnömoni, akciğerleri etkileyen solunum sisteminin bir hastalığıdır. Yaşlılar ve çocuklar, onu geliştirme olasılığı en yüksek olan nüfus gruplarıdır. İyi el hijyeni, sigarayı bırakmak ve doğru aşı bu enfeksiyonun yayılmasını önlemek için temel önlemlerdir.

Zatürre, iltihaplanmaya ve akciğer dokusuna zarar veren akciğer enfeksiyonudur. Akciğerler, havanın dolaştığı borulardan (bronşlar) ve gaz değişiminin gerçekleştiği küçük keselerden (alveoller) oluşur.

Sağlıklı bir insanda alveoller nefes alırken hava ile dolar, pnömonili bir kişide ise alveoller irin ve sıvı ile dolar, dolayısıyla gaz değişimi bozulur.

Akciğerler

Akciğerler göğüs boşluğunda bulunur ve solunum yoluyla kanın oksijenlenmesini sağlamaktan sorumludur. Nefes alırken, hava vücuda girer, burun veya ağız yoluyla, boğazdan aşağı, gırtlak ve soluk borusu yoluyla, akciğerlere, ana bronşlardan ve son olarak akciğerlere, alveollere. Alveoller, kan damarlarıyla yakın temas halinde olan ince duvarlı küçük keselerdir ve kana geçen oksijen ve dışarıya atılan karbondioksit değişiminin gerçekleştiği yerdir. Kalp vücuttan akciğerlere kan pompalar ve alveollerde oksijenlenir. Kalp daha sonra yeni oksijenlenen kanı vücudun geri kalanına pompalar. Sağlıklı bir insan dakikada 10 ila 15 kez nefes alır.

pnömoni zatürre
pnömoni zatürre

Zatürre türleri

Zatürrenin klinik sunumuna göre iki gruba ayrılabilirler:

Toplum kökenli

(CAP). Ani bir sunum, yüksek ateş, yan dikiş ağrısı veya geçici karın ağrısı, hızlı nefes alma (taşipne), öksürük ve pürülan veya paslı balgam ile karakterize tipik pnömonidir. Bu tip tipik sunumun bir örneği, dünya çapında pnömoniye neden olan ana mikroorganizma olarak kabul edilen Streptococcus pneumoniae’nin (pneumococcus) neden olduğu pnömonidir.

Atipik klinik prezentasyonlu toplum kökenli pnömoni. Virüslerin veya atipik bakterilerin neden olduğu pnömonidir ve daha hafif bir başlangıç, düşük ateş, verimsiz öksürük, ishal ve/veya kusma ile karakterizedir. Mycoplasma pneumoniae veya Legionella pneumophila gibi hücre içi bakterilerin neden olduğu pnömoni, atipik sunumlu pnömoniye bir örnektir.

Dünyada Zatürre Oranı

Pnömoni çok yaygın bir enfeksiyondur. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, 2015 yılında pnömoni ve grip (grip) birlikte küresel ölümlerin üçüncü önde gelen nedeniydi.

Avrupa’da toplum kökenli pnömoni insidansının yılda 1000 kişi başına 2-10 vaka olduğu tahmin edilmektedir. 5 yaşın altındaki çocuklar ve 65 yaşın üzerindeki yetişkinler en savunmasızdır.

İspanya’da vakaların %20 ila %70’inin hastaneye yatış gerektirdiği ve pnömoni teşhisi konan hastaların yaklaşık %9’unun izleme için yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatırılması gerektiği tahmin edilmektedir.

TKP mortalitesinin %5-7 arasında değiştiği tahmin edilmektedir. Ancak yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarda bu mortalite %25’e ulaşabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pnömotoraks başlıklı makalemizde Pnömotoraks ve Pnömotoraks sınıflandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat