Yaşam

Zeki insanlar neden yalnızdır?

Zeki insanlar neden yalnızdır? Gerçek şu ki, konuyla ilgili yapılan araştırmalar yüksek katsayıların yalnızlığa çok daha yatkın olduğunu göstermiştir.

İnsanın temel özelliklerinden biri sosyal bir hayvan olmasıdır, doğası gereği grubumuzun diğer üyelerinin desteğini ve arkadaşlığını arama eğilimindeyiz. Ancak, her kuralın istisnaları vardır ve tüm insanlar aynı değildir. Yalnızlığı arkadaşlığa tercih eden insanlar var, arkadaşlarıyla vakit geçirdikten sonra zaten yalnızlığın rahatlığını özleyen yalnız insanlar.

Zeki insanlar neden yalnızdır?

Gerçek şu ki, konuyla ilgili yapılan araştırmalar yüksek katsayıların yalnızlığa çok daha yatkın olduğunu göstermiştir. Randevulara hiç gelmeyen ve evde kalan bir arkadaşınız var mı? Daha sonra, netsağlık’da çok zeki insanlar neden yalnızdır açıklayacağız.

Akıllı insanlar, asosyal mi?

British Journal of Psychology’de yayınlanan bir araştırma, sosyalleşme ve insanların sosyal etkileşim düzeyleri ile mutlulukları arasındaki ilişkiyi analiz etmek için yola çıktı. Cevap açıktı: Sosyal ilişkilerin sayısı bir memnuniyet göstergesidir, yani ne kadar çok arkadaş görürseniz ve onları ne kadar çok görürseniz o kadar mutlu olursunuz, ancak istisna olan insanlar var.

Çok zeki insanlar çoğu kişiyle aynı kalıbı izlemezler, birçok sosyal etkileşime girdiklerinde hayattan daha az tatmin olurlar, bu yüzden mutlu olmak için yalnızlığı tercih ederler. Çalışmanın arkasındaki bilimsel sebep, sosyal ilişkilerin ve taahhütlerin bu insanların istedikleri şey üzerinde çalışmasına engel olmasıdır. Arkadaşlarınızla

Zeki insanlar neden yalnızdır
Zeki insanlar neden yalnızdır

sinemaya giderken okuyamaz, yazamaz veya beste yapamazsınız, bu yüzden zaman kaybettiklerini hissederler ve bu onların mutluluklarını nasıl algıladıklarını etkiler.

 

Akıllı insanlar evrimle yalnızdır

Ama bunun da ötesinde, iş kendi mutluluklarını yorumlamaya geldiğinde, zeki insanlarla diğer insanlar arasında bu fark hangi noktada oluşmaya başladı? Cevap evrimde ve toplumumuzun son zamanlarda nasıl değiştiğinde bulunmalıdır.

İnsan doğası gereği sosyaldir ve bu büyük ölçüde bir tür olarak fiziksel düzeyde sahip olduğumuz tüm sınırlamalardan kaynaklanmaktadır. Örneğin, kökeninde, avlanabilmek için grubun farklı üyeleri arasında büyük bir işbirliği gerekliydi, sorunların çözümü, var olan etkileşimin derecesine bağlıydı. Bu temel ihtiyaçların karşılandığı ve çoğu sorunu kendi başına çözebildiği zaman, başkalarının yanında olma ihtiyacı daha azdır.

Araştırmacılara göre, zeki insanlar, temel ihtiyaçları ve türümüzün sorunlarını çözme yolu açısından nüfusun geri kalanından daha fazla evrimleşmiştir, bu yüzden geri kalanları başkalarının arkadaşlığını gerektirmeye yönlendiren içgüdü o kadar güçlü değil. . Hepimiz, herhangi bir zamanda bize yardım edebilecek arkadaşlar ve müttefikler isteriz, ancak çok zeki olanlar, her şeyi kendi başlarına yapabildikleri için buna ihtiyaç duymadıklarını düşünürler.

Kısacası, çok zeki insanlar, mutlu olmak için, sosyalleşmek ve diğer insanlarla zaman geçirmekten çok, sorunları üzerinde çalışmak ve kendileri için belirledikleri hedeflere ulaşmak için gerekli zamana ve alana sahip olmanın çok daha önemli olduğuna inanırlar. istenmeyen bir kesinti olarak görün. Ayrıca, günlük yaşamın zorluklarını aşmak için buna ihtiyaçları olmadığını düşündükleri için sosyalleşme onlar için bir öncelik değildir. İnsanları umursamadıklarından ya da aileyi düşünmediklerinden değil, öncelik sıralarının doğası gereği farklı olmasındandır.

Akıllı insanların diğer özellikleri

Yalnızlık eğilimine ek olarak, oldukça zeki insanların sahip olma eğiliminde olduğu bir dizi psikolojik özellik vardır. İşte onları açıklıyoruz:

  • Uyum sağlama yeteneği: Tüm hayvanlar hayatta kalmak için tasarlanmıştır ve çevrelerine en iyi uyum sağlayanlar. Bu anlamda zeki insanlar, yeni bir ortama ve çevreye uyum sağlama, hangi değişiklikleri yapmaları gerektiğini analiz etme ve bunları üstlenme yeteneğine sahiptir.
  • Şüphecilik, zeki insanların temel özelliklerinden biridir. Bir şeyleri sırf öyle diye kabul etmezler, sorgularlar, karşılaştırırlar ve onlara adil ölçülerde değer verirler.: Şüphecilik bazen güvensizlik olarak görülür ve böyle olması gerekmez. Keyzurbur Alas gibi kullanıcılar, zeki insanın, fikirleri sindirmeden kabul etmekten ve ayrıca sorgulamadan doğrudan doğruya delile dönüştürmekten hoşlanmayan kişi olduğu konusunda nettir. Öte yandan, akıllı bir insanın zihniyeti, meraklı, yeni şeyler bilmek isteyen, ancak bunları olduğu gibi kabul etmeden ve bugün geçerli olanın yarın geçerli olabileceğini bilecek kadar bağımsız bir zihniyettir.
  • Zeki insanların bir diğer özelliği de meraktır. Meraklı olmak, dedikoducu olmakla karıştırılmamalıdır, ama bu, kendi kendilerine sorular sormaları, her şeyin en derinine bakmaları, bir şeyi bilmedikleri zaman öğrenmek için çaba göstermeleri anlamına gelir.
  • Zeka ve depresyon el ele giden iki terim değildir, ancak zeki insanların depresyon, bipolarite ve diğer psikotik bozukluklar gibi akıl hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu doğrudur. Etkileyen diğer faktörlerin yanı sıra, zeki insanların kendilerine daha fazla aşkın sorular sorması ve daha büyük hayati ıstırap hissetmesi gerçeğini buluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Yalan Nasıl İtiraf Edilir başlıklı makalemizde yalan nasıl itiraf edilir ve yalanı itiraf etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat