HastalıklarCilt BakımSağlık

Zika Virüsü Hastalığı

Zika virüsü hastalığı tropikal bölgelerde yaşayan bazı sivrisinek ısırıklası sonucunda sivrisineklerden bulaşan bir enfeksiyondur.

Zika virüsü hastalığı, esas olarak dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde meydana gelen sivrisinekler tarafından bulaşan viral bir enfeksiyondur. Zika virüsü ile enfekte olmuş çoğu insanda belirti veya semptom olmazken, diğerleri hafif ateş, döküntü ve kas ağrısına sahiptir. Diğer belirti ve semptomlar şunları içerebilir: baş ağrısı, kırmızı gözler (konjonktivit) ve genel bir rahatsızlık hissi.

Gebelik sırasındaki Zika virüs enfeksiyonları düşüklerle ilişkilendirilmiştir ve potansiyel ölümcül bir doğuştan beyin hastalığı olan mikrosefali yapabilir. Zika virüsü, Guillain-Barré sendromu gibi diğer nörolojik hastalıklara da neden olabilir.

Araştırmacılar Zika virüsüne karşı bir aşı bulmak için çalışıyorlar. Şimdilik en iyi önleme sivrisinek ısırıklarından kaçınmak ve sivrisinek yaşam alanlarını azaltmaktır.

Zika virüsü hastalığı semptomlar

Zika virüsü bulaşmış beş kişiden dördünde hiçbir belirti veya semptom yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında, genellikle enfekte bir sivrisinek ısırmasından iki ila yedi gün sonra başlarlar. Zika virüsü hastalığının belirti ve semptomları genellikle aşağıdakileri içerir:

 • hafif ateş
 • sıcaklık
 • eklem veya kas ağrısı

Diğer belirti ve bulgular aşağıdakileri içerebilir:

 • baş ağrısı
 • kırmızı gözler (konjonktivit)

Çoğu insan tamamen iyileşir; Belirtileriniz yaklaşık bir hafta içinde kayboluyor.

Doktora ne zaman danışmalı
Doktorunuza, sizin veya bir aile üyesinin, Zika virüsünün, özellikle yakın zamanda bir salgının olduğu bir bölgeye seyahat ettiyseniz, bu hastalığa yakalanabileceğini düşünüyorsanız, sorun. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Zika virüsünü veya aynı tür sivrisinekler tarafından bulaşan, dang veya chikungunya virüsleri gibi benzer hastalıkları tespit etmek için kan testlerine sahiptir.

Zika virüsü hastalığı
Zika virüsü hastalığı

Zika virüsü hastalığı nedenleri

Zika virüsü temel olarak, dünya genelinde bulunan Aedes baharatının enfekte olmuş bir sivrisinekinin ısırığı yoluyla bulaşır. İlk olarak Zika Vadisi’nde, Afrika’da, 1947’de tanımlandı, ancak o zamandan beri Güneydoğu ve Güney Asya’da, Pasifik Adaları ve Amerika’da salgınlar bildirildi.

Bir sivrisinek, Zika virüsü bulaşmış bir kişiyi ısırdığında, virüs sivrisineğe geçer. Enfekte sivrisinek daha sonra başka bir kişiyi ısırdığında, virüs o kişinin kan akışına girer.

Virüsün cinsel temas ve kan nakli yoluyla yayıldığı da bildirildi.

Risk faktörleri
Zika virüs hastalığına yakalanma riski daha yüksek olan bazı faktörler şunlardır:

Salgınların yaşandığı bölgeleri yaşayın veya seyahat edin. Tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak, Zika virüs hastalığına neden olan virüse maruz kalma riskinizi artırır. Özellikle yüksek riskli bölgeler Pasifik bölgesinde birkaç ada, Orta Amerika, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’da bazı ülkeler ve Batı Afrika’ya yakın adaları içerir. Zika virüsünü bulaştıran sivrisinek dünyanın her yerinden yerlerde bulunduğundan, salgınların yeni bölgelere yayılmaya devam etmesi muhtemeldir.

Zika virüsünü ileten sivrisinekler, Porto Riko ve güney Florida gibi ABD’nin bazı bölgelerinde bulunur.

Korunmasız seks yapmak. Cinsel yolla bulaşan Zika virüsünün izole vakaları bildirilmiştir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), eğer erkekle bulaşan bir bölgeye seyahat etmişse, hamilelik sırasında cinsel aktiviteden uzak durulması veya erkeklerde kondom kullanılması, hamile bir cinsel partner ile tüm cinsel temas sırasında Zika virüsü aktif.

Zika virüsü komplikasyonları

Gebelik sırasındaki Zika virüs enfeksiyonları, muhtemelen ölümcül bir doğuştan beyin hastalığı olan spontan kürtajlar ve mikrosefali ile ilişkilendirilmiştir.

Zika virüsü ayrıca bu doğum kusurlarını içeren konjenital Zika sendromuna da neden olabilir:

 • Kısmen batık kafatası ile şiddetli mikrosefali
 • Beyinde hasar ve beyinde doku azalması
 • Göz hasarı
 • Hareket kısıtlılığı dahil, ortak problemler
 • Vücut hareketleri doğumdan sonra çok fazla kas tonusu ile azalır

Zika virüsü, Guillain-Barré sendromu gibi diğer nörolojik hastalıklara da neden olabilir.

Zika virüs hastalığı
Zika virüs hastalığı

Zika virüsü hastalığını önleme

Zika virüs hastalığına karşı hiçbir aşı yoktur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tüm hamile kadınların Zika virüsü salgını olan bölgelere seyahat etmekten kaçınmalarını önerir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, yaklaşan seyahat planları ve Zika virüsüne yakalanma riski hakkında doktorunuzla konuşun.

Zika virüsü salgınının olduğu bir bölgede yaşayan veya seyahat eden erkek bir eşiniz varsa, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri hamilelik sırasında seks yapmamanızı veya cinsel ilişki sırasında kondom kullanmanızı önerir.

Zika virüsünün bilinen tropik bölgelerinden birinde yaşıyorsanız veya seyahat edecekseniz, bu ipuçları sivrisinek ısırması riskini azaltabilir:

 • Klimalı veya cibinlikli mekanlarda kalın. Zika virüsünü bulaştıran sivrisinekler, gün doğumundan gün batımına kadar daha etkindir, ancak geceleri de ısırırlar. Özellikle dışarıdaysanız, yatak için bir cibinlik altında yatmayı düşünün.
 • Koruyucu kıyafet giyin. Sivrisinek bulaşmış bölgelere giderken uzun kollu bir gömlek, uzun pantolon, çorap ve ayakkabılar giyin.
 • Sivrisinek kovucu kullanın. Permetrin’i kıyafetlere, ayakkabılara, kamp ekipmanlarına ve yatak ağına uygulayabilirsiniz. Permetrin içeren malzemelerden yapılan giysiler de satın alabilirsiniz. Cilt için en az yüzde 10 DEET konsantrasyonu içeren bir kovucu kullanın.
 • Belirtildiği gibi kullanıldığında, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansına kayıtlı sivrisinek kovucuların hamile kadınlar ve emzirenler için güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Sivrisinek yaşam alanını azaltın. Zika virüsünü bulaştıran sivrisinekler genellikle evlerde ve çevrelerinde yaşar ve hayvan yemeklerinde, çömleklerde ve kullanılmış araba lastiklerinde bulunabilen durgun suda ürerler. Sivrisinek popülasyonlarını azaltmak için üreme habitatını azaltın.

Kan nakli yoluyla bulaşan zika virüsü

Tüm kan bağışları zika virüsü için analiz edilir. Zika virüsünün, bu virüsün aktif salgınının olmadığı bölgelerde kan nakli yoluyla yayılma riskini daha da azaltmak için, bunlardan herhangi birini toplarsanız, Gıda ve İlaç İdaresi dört hafta boyunca kan vermemenizi önerir. özellikler veya hepsi:

 • Zika virüs enfeksiyonu geçmişiniz var
  Zika virüsünün aktif olduğu aktif bir bölgede seyahat ettin veya yaşadın.
  Zika virüsü olan bir bölgeden bir yolculuktan sonraki iki hafta içinde bir Zika virüsü enfeksiyonunu belirtebilecek semptomlarınız var
  Zika virüsü enfeksiyonu tanısı almış bir erkek partnerle cinsel ilişkiniz var
  Son üç aydır aktif Zika virüsü bulaştığı bir bölgede seyahat etmiş veya yaşamış bir erkek arkadaşınızla cinsel ilişkiniz oldu.

Bir önceki yazımız olan Kadın Orgazmının Fizyolojisi başlıklı makalemizde cinselliğin fizyolojisi, erkeklerde orgazmın belirtileri ve erkekte cinsel yanıt evreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat